Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question [pytanie] UKRAINA

    Serwus.

    W czerwcu jade z wycieczka nauczycieli i nauczycielek (jako maz jednej z nich) za wschodnia granice, na Ukraine. Poniewaz zamierzam zabrac sie tam po raz pierwszy z calym sprzetem foto w plecaku, chcialem zapytac, czy podczas przekraczania granicy nie robia problemow z takim sprzetem? Czy trzeba zglaszac, co sie wywozi za granice i potwierdzic po powrocie, ze sie to samo przywiozlo? Pytam, zeby mi potem jaki madry stroz prawa granicznego nie skonfiskowal sprzetu,ze niby nie oclony, czy kradziony.

  2. #2

    Domyślnie

    Skrobnij maila do nich: http://www.ukraina.net.pl/ - właścicielem serwisu jest Ukrainiec z pochodzenia, przy okazji posiadacz Nikona i facet od lat związany z branżą foto - jak powołasz się na forum Nikona i powiesz, że fotografujesz, to otrzymasz wyczerpującą odpowiedź

  3. #3

    Domyślnie

    Witam, nigdy nie wyjeżdżałem za granicę ze sprzętem ale że zestaw masz niczego sobie, najlepiej skontaktuj sie po prostu z którymś z Urzędów Celnych i zapytaj (e-mail, telefon), może podpowiedzą. Ewentualnie trzeba będzie podać w deklaracji celnej co sie wwozi, ile i dlaczego - proza życia. Pozdrawiam
    D70s + T17-50/2.8 + SB 600

  4. #4

    Thumbs up

    Dzieki za porady. Napisalem juz do redakcji Ukraina.net.pl oraz do Informacji Celnej. W miedzyczasie znalazlem liste przedmiotow "osobistego uzytku", ktore mozna przewiezc przez granice. Znajduje sie tam pozycja:
    "4. Aparaty fotograficzne i kamery filmowe wraz z uzasadnion ilości filmów z akcesoriami do nich."
    Tylko to lista, jak chyba cyfrowki nie byly zbyt popularne...

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma najmiejszego problemu.
    TO dość dziki kraj (zwłaszcza na wschodzie), ale celnicy bez problemu puszczali moje 300/2.8 80-200/2.8 i d200 z całym majdanem w plecaku.
    Mogę się założyć że nawet nie zaglądną ci do plecaka.
    No chyba że jedziesz 20-letnią Ładą i masz aparycję ruskiego chłopa. Tych trzepią nawet do majtek.
    Niestety to nie żart.
    Szary, cichy człowiek.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale warto wpisać sprzęt na deklaracji celnej. Nie zaszkodzi a może pomóc. Mój znajomy kiedyś był zmuszony do podwojenia "opłaty specjalnej" z racji kamery, która nie widniała na deklaracji, a wszelkie tłumaczenia są dla celnika niczym.
    D100+MB-D100 N28-105 N55-200 SB-800 // FE2 N35-70 SB-26 i....
    Pozdrawiam Piotr Chachaj
    www.gomarfoto.com

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    prawo to pojęcie względne na Ukrainie, niedawno byliśmy na targach, ale jak jedziesz autobusem to powinien być spokój, do takich rzeczy raczej się nie czepiają...

  8. #8

    Domyślnie

    na granicy dają deklaracje celne - co w nich wpisać? Boh raczit znać! Ja wpisałem aparat (D70 i E 500) za to pominąłem CB i GPS.
    Karpaty ukraińskie poza kilkoma wyjątkami (Tustań, Dowbuszki, Howela) są dość monotonne w krajobrazy za to to co na nich zbudowano i to co po nich jeżdzi - istny dziki wschód!

  9. #9

    Domyślnie

    Powiem tak :
    Jeżeli pogranicznik, celnik albo inny ichni urzędnik nie będziw w potrzebie finansowej to nawet nie ma potrzeby wpisywania do deklaracji ale jeśli będze mocno potrzebował gotówki to żebyś wpisał wszystko co wieziesz i tak wytłumaczy Ci że coś jest nie tak i koniecznie musisz zapłacić.
    Widziałem następującą sytuację: polak zapytał ukraińskiego celnika czy nie ma radia CB na co on rozejżał się podszedł do trzech innych polskich samochodów wyją radia i przyniósł z pytaniem które chcesz kupić?
    To jest rosyjska ruletka ale naogół wycieczki są inaczej traktowane, więc życzę powodzenia
    Pies (owczarek Belgijski) F801, f65, pentcon, OM-2, coolpix 8700,tochę badziewia typu statyw obiektyw
    http://plfoto.com/59413/autor.html

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •