Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Oczywiście, że jest to coś w stylu pre-AI (nie pamiętam dokładnie, więc głowy nie dam).
    pwaos, nie patrz się na 35/1,8G, bo obiektywy typu G nie mają pierścienia przysłon! Jeśli masz tylko taką możliwość, to zobacz sobie jakiegoś śrubokrętowego nikona np. AF 50 mm 1,8 (z lub bez D), 50 mm 1,4D, 85 D itd.
    O co chodzi z przeróbką zobacz sobie tutaj: http://www.mynikon.com.pl/technika/a...conversion.htm
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Oczywiście, że jest to coś w stylu pre-AI (nie pamiętam dokładnie, więc głowy nie dam).
    pwaos, nie patrz się na 35/1,8G, bo obiektywy typu G nie mają pierścienia przysłon! Jeśli masz tylko taką możliwość, to zobacz sobie jakiegoś śrubokrętowego nikona np. AF 50 mm 1,8 (z lub bez D), 50 mm 1,4D, 85 D itd.
    O co chodzi z przeróbką zobacz sobie tutaj: http://www.mynikon.com.pl/technika/a...conversion.htm
    Dziękuję za link. Hmmm. To teraz widzę że trzeba sfrezować sporo zewnętrznego pierścienia. Na pierwszym zdjęciu już widać że zaczepia o tę blaszkę.
    Ostatnio edytowane przez pwaos ; 20-08-2014 o 22:30

  3. #23

    Domyślnie

    Jak tylko masz taką możliwość, to postaraj się pożyczyć sobie któryś z obiektywów o których pisałem, albo np MIRa 24N, który może być nawet z gwintem M42 - pierścienia się akurat nie wymienia, a ma pasujące wycięcia. Będziesz miał wzór. Dopóki nie spiłujesz pierścienia lepiej nawet nie wkładaj tego szkła na body, nie mówiąc o dociskaniu
    Gdybyś nie miał takiej możliwości to napisz na PW, może znalazł bym chwilę, żeby pomierzyć kąty.
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Oczywiście, że jest to coś w stylu pre-AI (nie pamiętam dokładnie, więc głowy nie dam).
    pwaos, nie patrz się na 35/1,8G, bo obiektywy typu G nie mają pierścienia przysłon! Jeśli masz tylko taką możliwość, to zobacz sobie jakiegoś śrubokrętowego nikona np. AF 50 mm 1,8 (z lub bez D), 50 mm 1,4D, 85 D itd.
    O co chodzi z przeróbką zobacz sobie tutaj: http://www.mynikon.com.pl/technika/a...conversion.htm
    Pojawia się pytanie dlaczego jedynym Nikonem do którego nie da się założyć Heliosa 81N jest D90???
    Festina lente!
    _________________
    Nikon + Obiektywy

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Q Zobacz posta
    Pojawia się pytanie dlaczego jedynym Nikonem do którego nie da się założyć Heliosa 81N jest D90???
    Nasuwa się odpowiedź: tylko najlepsi otrzymują najtrudniejsze wyzwania.

  6. #26

    Domyślnie

    U mnie też bez problemu działał ten Helios na D90. Dziwne.

  7. #27

    Domyślnie

    Taa... dziwne... A czy chociaż zobaczyliście jak u was wygląda pierścień przysłony, a jak na zdjęciu wstawionym przez pwaos-a?!
    Z tego co się orientuję, były co najmniej dwie wersje tego obiektywu, niekoniecznie oznaczone (zresztą u nikona tak samo było z AF Nikkorem 50 mm f/1,8, który w pierwszej wersji był produkowany przez jakieś pół roku, a potem druga wersja, też bez oznaczenia D). Musicie mieć obiektyw y z pierścieniami nie wyciętymi tylko w małym fragmencie, ale z dwoma wystającymi elementami: "AI coupling ridge" i "EE servo coupling post", czyli takie:
    LINK 1
    LINK 2
    Kolega pwaos ma w swoim egzemplarzu tylko wąskie wycięcie, przez co kołnierz opiera się o przełącznik od "EE servo coupling post" który informuje aparat o ustawieniu najmniejszej apertury (największa liczba, najmniejsza dziura). Założenie tego obiektywu na siłę na chyba jakąkolwiek cyfrową lustrzankę nikona spowoduje uszkodzenie tego przełącznika. Chyba jedynym wyjątkiem jest Df, na którego można taki obiektyw z powodzeniem założyć.
    Więcej w temacie przeróbek można przeczytać tu: http://www.throughthefmount.com/arti...nses_dslr.html
    Ostatnio edytowane przez kjakub ; 21-08-2014 o 15:40
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Taa... dziwne... A czy chociaż zobaczyliście jak u was wygląda pierścień przysłony, a jak na zdjęciu wstawionym przez pwaos-a?!
    Z tego co się orientuję, były co najmniej dwie wersje tego obiektywu, niekoniecznie oznaczone (zresztą u nikona tak samo było z AF Nikkorem 50 mm f/1,8, który w pierwszej wersji był produkowany przez jakieś pół roku, a potem druga wersja, też bez oznaczenia D). Musicie mieć obiektyw y z pierścieniami nie wyciętymi tylko w małym fragmencie, ale z dwoma wystającymi elementami: "AI coupling ridge" i "EE servo coupling post", czyli takie:
    LINK 1
    LINK 2
    Kolega pwaos ma w swoim egzemplarzu tylko wąskie wycięcie, przez co kołnierz opiera się o przełącznik od "EE servo coupling post" który informuje aparat o ustawieniu najmniejszej apertury (największa liczba, najmniejsza dziura). Założenie tego obiektywu na siłę na chyba jakąkolwiek cyfrową lustrzankę nikona spowoduje uszkodzenie tego przełącznika. Chyba jedynym wyjątkiem jest Df, na którego można taki obiektyw z powodzeniem założyć.
    Więcej w temacie przeróbek można przeczytać tu: http://www.throughthefmount.com/arti...nses_dslr.html
    Kolega kjakub napisał to jaśniej ode mnie. Założyłem wczoraj obiektyw na oba aparaty i Kijów ma wokół tego pierścienia w okolicach body jeszcze sporo miejsca, jemu ten brak wycięcia nie przeszkadza. Pozwoliłem sobie wczoraj zdjąć ten srebrny pierścień wokół soczewek wykręcając cztery wkręty. Dostałem się do środka i widać tam mechanizm regulacji przysłony i jeszcze parę elementów. Część którą należy zmodyfikować jest równocześnie pierścieniem przysłony a ja nie mam na tyle wprawy, wiedzy i narzędzi, żeby to samemu zrobić. Więc jeśli by ktoś chciał zarobić parę zł to proszę o kontakt. Chętnie ten piękny obiektyw przywrócę do pracy już na cyfrowej platformie.

  9. #29

    Domyślnie

    Miałem to samo i bez przeróbki się nie obyło. Można było ten dzyndzel w body (u mnie D80) uszkodzić, choć założyć się dało, ale z oporem i strachem oczywiście. Przy rozbieraniu radzę zwrócić uwagę na kulki i sprężynki co to sobie lubią uciec, jak się zgubią to pierścień przysłony będzie pracował płynnie

    Pilnik w dłoń. Cierpliwość i spokój może pomóc w tej sprawie.
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

  10. #30

    Domyślnie

    Znalazł się na forum kolega, który podejmie się przeróbki mechanicznej. Dziękuję wszystkim za pomoc. Helios będzie działał a body nie uszkodziłem. Staram się nie robić niczego "na siłę".

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •