Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie poruszone zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej

    Witajcie,

    Od paru miesięcy mam Nikona D7000.Ostanio dostałam lampę błyskową METZ. Robiłam zdjęcia koleżance na weselu na ktorym sala miała wysokość ok 3 m, oświetlenie było nie najgorsze.Sporo zdjęć robiłam "strzelając" lampą w sufit. Uzywałam trybu P.
    ISO ustawiłam na 400-600. Niestety zdjęcia wyszły nieostre Nie wiem dlaczego na większości zdjęć aparat "ustawił" czas 1/30...Mam nadzieję że to nie jest jakaś wada aparatu. Wg mnie taki czas to mało.Może ktoś mi doradzi co robiłam źle?Za małe ISO? Tak przy okazji-czy ktoś z Was reportażowe zdjęcia robi przy użyciu ISO AUTO?
    Z jakich ustawień korzystacje przy takich okazjach, zwłaszcza gdy ludzie np. tańczą? Następnym razem ISO dałabym na 1000 i czas na 1/125 ale to tylko domysł.
    Co ciekawe-na tej imprezie był fotograf profesjonalista który ISO ustawił na 2000...Byłam zaskoczona bo przy takim ISO jest już szum.
    Ostatnio edytowane przez Biedrona2013 ; 11-08-2014 o 13:54

  2. #2

    Domyślnie

    W trybie P aparat ustawiał wszystko. Sprawdzałaś ustawienia czasu błysku z lampą?
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie 1/60

    Tak-1/60.Zdziwiło mnie że nie da się więcej.


    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    W trybie P aparat ustawiał wszystko. Sprawdzałaś ustawienia czasu błysku z lampą?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Biedrona2013 Zobacz posta
    Robiłam zdjęcia koleżance na weselu (...) Niestety zdjęcia wyszły nieostre
    (...)
    Co ciekawe-na tej imprezie był fotograf profesjonalista który ISO ustawił na 2000...Byłam zaskoczona bo przy takim ISO jest już szum.
    On wiedział, że tym szumem nie ma się co przejmować, bo ważniejsze są dobre zdjęcia a nie szum
    Aparat zrobił co chciał, bo nie potrafił czytać w Twoich myślach, nie wiedział, co dla Ciebie jest najważniejsze. Ustawił taki długi czas, i bardzo dobrze, wtedy ładnie można złapać światło zastane, a jedynie doświetlić "przód" błyskiem.
    Niestety, nie czytał w myślach, nie wiedział co fotografujesz, więc szybko poruszające się osoby zostały "rozmazane", a przy okazji - jeśli nie masz pewnej ręki - z powodu drgań aparatu w momencie robienia zdjęć cała scena mogła zostać poruszona.
    Jak z tym "walczyć"? Zdawać sobie sprawę, że automat jest głupi, i robi to, co według niego "jest ok". Poczytać nieco o fotografii, o użyciu lampy np. foto.jasiu.pl, zastosować się do tych porad, zrobić kilka prób, i samodzielnie wybierać takie ustawienia aparatu, które spełnią Twoje wymagania dla konkretnego zdjęcia. Np. statyczny "taniec-przytulaniec" można zrobić z zupełnie innymi ustawieniami niż "galopujący korowód".

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Biedrona2013 Zobacz posta
    Tak-1/60.Zdziwiło mnie że nie da się więcej.
    Dlaczego się nie da więcej? bo zabrakło Ci wiedzy na temat obsługi aparatu.
    Trzeba było użyć trybu S, priorytet czasu, D7000 ma synchronizację z lampą chyba 1/250 sek, ponadto z zewnętrzną lampą można użyć trybu AUTO FP.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Dlaczego się nie da więcej? bo zabrakło Ci wiedzy na temat obsługi aparatu.
    Trzeba było użyć trybu S, priorytet czasu, D7000 ma synchronizację z lampą chyba 1/250 sek, ponadto z zewnętrzną lampą można użyć trybu AUTO FP.
    Zgodzę się z moim przedmówcą. Jeśli chcesz uzyskać dobre nie poruszone zdjęcia, najlepiej zastosować priorytet czasu oznaczony jako "S". Wtedy dobrana zostanie odpowiednia przysłona do ustawionego przez Ciebie czasu np.1/250 a lampa dobierze właściwą moc do zadanych parametrów. Chyba, że zależy Ci na konkretnej głębi ostrości, wtedy ustawiasz tryb manualny "M" i np. czas 1/125 oraz przysłonę np. 5.6 a lampa ustawi za każdym razem moc błysku do ww. parametrów, które będą zawsze stałe a nie jak w przypadku programu "P" będą się zmieniać w zależności od zastanej sceny. Jest jeszcze wiele innych metod ale musisz najpierw opanować te najbardziej przystępne i sprawdzone
    Pozdrawiam
    Nikon FE, Df, Z5, Zfc, Nikkor Z 1.8/50, Z 1.8/85, Z 2.8/28-85, 2.8/28, 2.8/105, Sigma 1.4/30, 4/24-105, 5-6.3/100-400, SB700, FTZII, Quadralite System.

  7. #7

    Domyślnie

    W takich warunkach jak wesele, to najlepiej użyć manuala + ewentualnie auto ISO.
    Warunki oświetleniowe nie zmieniają się bardzo szybko, więc czas, przesłoną i ISO można dobrać bez problemów, a lampy w TTL użyć tylko jako doświetlenia


    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Dlaczego się nie da więcej? bo zabrakło Ci wiedzy na temat obsługi aparatu.
    Trzeba było użyć trybu S, priorytet czasu, D7000 ma synchronizację z lampą chyba 1/250 sek, ponadto z zewnętrzną lampą można użyć trybu AUTO FP.
    Ma czas do 1/320, a auto FP można użyć pod warunkiem, że lampa na to pozwala. A nie z każdą zewnętrzną.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 12-08-2014 o 11:14
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Dlaczego się nie da więcej? bo zabrakło Ci wiedzy na temat obsługi aparatu.
    Trzeba było użyć trybu S, priorytet czasu, D7000 ma synchronizację z lampą chyba 1/250 sek, ponadto z zewnętrzną lampą można użyć trybu AUTO FP.

    Może mało konkretnie się wyraziłam. W opcjach menu aparatu jest cos takiego jak "czas migawki dla błysku" Tam jest max czas 1/60.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Dlaczego się nie da więcej? bo zabrakło Ci wiedzy na temat obsługi aparatu.
    Trzeba było użyć trybu S, priorytet czasu, D7000 ma synchronizację z lampą chyba 1/250 sek, ponadto z zewnętrzną lampą można użyć trybu AUTO FP.
    Cytat Zamieszczone przez Biedrona2013 Zobacz posta
    Może mało konkretnie się wyraziłam. W opcjach menu aparatu jest cos takiego jak "czas migawki dla błysku" Tam jest max czas 1/60.
    To jest ustawienie, które określa najdłuższy czas migawki.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Ostre zdjęcia tam gdzie trzeba można mieć nawet przy czasie 1/2s i dłuższym. Ale trzeba poświęcić nieco czasu i nabyć wiedzę, jak to zrobić. Ułatwię ci tym razem. Tryb M, przysłona ~f4-5.6 (żeby ci nikt nie uciekł z GO), czas powiedzmy 1/2s, iso w zależności od warunków, ale zazwyczaj, przy takiej ekspozycji nie wyższe, niż 400, lampa na drugą kurtynę i heja.



Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •