Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie D5300 i przycinki podczas odtwarzania

    Ave

    Nagrywam materiał video 60p 1920X1080. Potem poszczególne fragmenty montuje w Sony Vegas. Poskładany klip renderuję z profilu AVC/AAC jako MPEG-4 (59,940 fps; 1920x1080 Progressive; YUV, VBR od 28 do 36 mbps). Ostatecznie otrzymuję plik .mp4. Dotąd wszystko idzie pięknie. Niestety, podczas odtwarzania na kompie (Windows 7) we fragmentach gdzie występują szybko poruszające się obiekty dochodzi co jakiś czas do przycinania, tak jakby gubione były 2-3 klatki. Co ciekawe - podczas odtwarzania materiału z dysku USB na telewizorach SmartTV (LG, Samsung) nie ma takich problemów i ten sam materiał odtwarzany jest idealnie płynnie. Tak samo płynnie idzie odtwarzanie na tym samym komputerze, ale pod kontrolą Linuxa. Problem na pewno nie leży w sprzęcie bo przetestowałem to na kilku rożnych komputerach z Win7. Konfig mojego kompa to Core i5-4670K, 8GB RAM, Radeon HD 7850). Próbowałem najnowszych kodeków K-Lite + QuickTime 7.7.5, potem zmiana na FFDShow, Windows 7 Codec Pack 4.0.9 etc. Za każdym razem przycinki pojawiają się w bardziej dynamicznych scenach :-/

    Walczę z tym już od jakiegoś czasu ale bez powodzenia. Jakieś pomysły ?


    EDIT: Przepraszam jeśli pomyliłem dział, ale sam już chyba nie dam rady przenieść tego posta we właściwe miejsce
    Ostatnio edytowane przez Sebi75 ; 29-07-2014 o 01:30
    Z6II, Z5

  2. #2

    Domyślnie

    A potrzebne w ogóle jest 60fps w finalnym materiale?
    60p zwykle nagrywa się po to, żeby później spowolnić nagranie do standardowej ilości klatek w materiale wyjściowym.
    Taka ilość klatek przy dużej ilości zmieniających się szczegółów (szybkim ruchu) może przy odtwarzaniu powodować problemy i tu windows często ma dziwne zachowania.

  3. #3

    Domyślnie

    No niestety, potrzebne... W materiale jest kilka ujęć slow motion
    Z6II, Z5

  4. #4

    Domyślnie

    Nawet jeśli są jakieś spowolnienia to ja bym proponował to wyeksportować do 30kl/s jeśli na jednym sprzęcie idzie na drugim nie to znaczy że z materiałem raczej jest wszystko ok. Może być też tak że z materiałem nie jest do końca dobrze ale telewizor swoim oprogramowaniem to maskuje. Szukaj problemu w sprzęcie lub oprogramowaniu. Może wystarczy zmienić odtwarzacz np. na Power DVD lub inny. Uaktualnij oprogramowanie karty graficznej.
    Obstawiam na jakiś problem przy eksporcie zmontowanego materiału. Nie znam Sony Vegas ale na pewno są ustawienia tyczące się dynamicznych scen. Można tam poeksperymentować.
    Możesz poruszyć temat na swiatobrazu.pl lub filmowiec.pl

  5. #5

    Domyślnie

    No OK, nie mówię, że nie masz racji. Sprawdzę i wyrenderuje to na 30 kl/s. Chociaż to półśrodek bo gołym okiem widać różnicę w płynności miedzy 30 kl/s, a 60 kl/s, nawet w mniej dynamicznych scenach, pozbawionych slow motion. Ale poprawne odtwarzanie nie dotyczy jednego urządzenia. W zasadzie dotyczy każdego, które nie pracuje pod Windowsem. Dwa telewizory SmartTV, jeden od LG, drugi Samsunga. Do tego lapek z Mandrivą i stacjonarny z Kubuntu - wszedzie płynne 60 kl/s... Generalnie - nie ma Windowsa - nie ma problemu, więc sam rozumiesz skąd moje podejrzenia w strone kodeków windy.
    Sterowniki do wszystkich urządzeń są najnowsze (MB, grafika, dzwięk etc.) Odtwarzacze także przetestowane - Windowsowy Media Player, Media Player Clasic, JetAudio, AllPlayer, VLC). Dzisiaj nawet przeinstalowałem system - bez zmian
    Nie wiem czy to istotne, ale przycinki nie za każdym razem zdarzają się dokładnie w tych samych miejscach. Generalnie przycina w tych samych scenach, ale raz przytnie w takiej scenie w ciągu 5 sekund 2 razy, a przy kolejnym odtworzeniu 3-4 razy i za każdym razem o ułamek sekundy w jedna, bądź drugą stronę. Reasumując - za każdym razem na innych klatkach, choć w tych samych scenach
    Ostatnio edytowane przez Sebi75 ; 30-07-2014 o 23:33
    Z6II, Z5

  6. #6

    Domyślnie

    Coś tu jednak jest bez sensu - jak się kręci w 60fps po to żeby później spowolnić ruch, to chyba jasne, że finalnie plik nie jest w 60fps i nie ma sensu takiego robić.
    Żeby materiał nagrany jako 60kl/s był najbardziej płynny i nie trzeba było interpolować klatek, stosuje się spowolnienie do 50% prędkości i wtedy wychodzi 30kl/s, ewentualnie 40% daje 24kl/s i z taką prędkością robi się plik wyjściowy.
    Można oczywiście mając odpowiednie oprogramowanie lub pluginy spowalniać nagranie jeszcze bardziej - wtedy dodatkowe klatki są interpolowane, żeby starać się zachować płynność ruchu - w takiej sytuacji oczywiście lepiej jest jak najmniej tych klatek interpolować i najlepiej proporcjonalnie do ilości klatek oryginalnych - w takiej sytuacji tym bardziej nie ma sensu generowanie pliku o prędkości 60kl/s.
    Do całości tematu dochodzą oczywiście problemy z odpowiednim odtwarzaniem filmu 60p czy to na komputerze czy innych urządzeniach.

    Radzę przemyśleć potrzebę tworzenia finalnej produkcji w 60p

  7. #7

    Domyślnie

    No nie do końca jest tak jak myślisz. SlowMotion zrobione jest w Twixtorze i akurat w tym klipie świetnie to wygląda w materiale wyeksportowanym jako 60p (oczywiście jesli odtwarza sie to poza Windowsem). Efekt jest tak dobry, że nie ma potrzeby spowalniać w sposób bezpśredni z 60 do 30 kl/s. A dlaczego uparłem sie na 60p ? Zależy mi na tym ponieważ jest w nim też sporo dynamicznych scen, pozbawionych slowmotion (odtwarzane w naturalnym tempie), oraz scen z szybkim poziomym ruchem kamery i tylko przy 60p zachowują naturalna płynność.
    Tak więc wszystko ma tu jednak sens
    Ostatnio edytowane przez Sebi75 ; 30-07-2014 o 23:42
    Z6II, Z5

  8. #8

    Domyślnie

    Szybkie panoramowanie może faktycznie klatkować, ale wynika to bardziej z odstępów pomiędzy kolejnymi klatkami, niż z ich ilości - jakoś kiedyś wystarczały 24kl/s żeby było płynnie
    Nie twierdze, że powinno się uparcie wszystko kręcić w kinowym 24p z migawką 180 czy 360 stopni, ale trzeba uważać, żeby zbytnio czasu nie skracać, bo wtedy obraz zaczyna klatkować i ruch robi się coraz bardziej stroboskopowy.
    Często widzę jak niepotrzebnie niektórzy gonią za maksymalną ostrością każdej klatki, a później ciężko coś takiego oglądać - nie twierdzę, że w twoim przypadku tak jest, ale daję sugestię, żeby może poszukać innego rozwiązania, niż duża ilość klatek na sekundę.
    Dużym ruch może też sprawiać problemy kodekowi, który musi obrabiać większą porcję danych niż przy statycznych scenach, a tu jeszcze ma upchnąć 2x tyle klatek, przy ograniczonej przepustowości

  9. #9

    Domyślnie

    Nie jestem pewny ale wedle mojej logiki nic kompletnie nie daje Ci eksportowanie materiału powyżej 30kl/s. Wyeksportuj do 30 i sam się przekonasz. Nie powinno być różnicy na TV, a komputer może w końcu odczyta to poprawnie.
    Przecież profesjonalne filmy nawet z najbardziej dynamicznymi scenami są sprzedawane 25 lub 30 kl/s. Tak jak wyżej koledzy pisali większą ilość klatek nagrywa się głównie do spowolnień. Końcowy produkt musi się mieścić w standardzie wówczas powinno być ok.

  10. #10

    Domyślnie

    Zgadzam sie z Wami - 30 kl/s w wiekszości sytuacji wystarcza w zupełności. Zgadzam się, że pogoń za wszelką cenę za idelaną płynnością, ostrością nie zawsze ma sens. W tym przypadku jednak materiał jest specyficzny - kilka ujęć z lotu ptaka, przeloty na niskiej wysokości z obiektywem skierowanym na korony drzew etc. W tych momentach 60p sprawdza mi się idealnie.
    Czy można to wszystko zrobić w 30 kl/s ? Może tak, choć efekt będzie inny. Nie w tym jednak rzecze. 60p to standard w którym zmierza video i wydaje mi się, że niezależnie od tego czy uzasadnione jest używanie tak dużej ilości klatek czy też nie, powinien być sposób na bezproblemowe odtwarzanie takiego materiału w Windowsie. No przecież to nie powinno być żadnym wyzwaniem dla nowoczesnego systemu operacyjnego pracującego na dość wydajnej platformie (Core i5-4670K, 8GB RAM, Radeon HD 7850). Nawet gdyby te 60p było zupełnie niepotrzebną fanaberią, to taka maszyna powinna poradzić sobie z odtworzeniem takiego nagrania bez najmniejszych problemów.
    Ostatnio edytowane przez Sebi75 ; 31-07-2014 o 09:52
    Z6II, Z5

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •