Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Zdjecie w IR

  1. #1

    Domyślnie Zdjecie w IR

    Na prosbe Step Toma maly tutorial:

    Tym razem do obrabiania zdjecia uzywam PS CS2. Na poczatek otwieramy NEFa za pomoca plugina Camera Raw:


    Program sam podpowie nam poprawne ustawienia. W przypadku fotografowania w podczerwieni dosc trudno jest dobrac odpowiednia ekspozycje. Staramy sie ustawic ja tak aby nie bylo widocznych przepalen, to zdjecie musialem podciagnac prawie o 1,5 ev w PSie, bo zapomnialem tego zrobic podczas robienia zdjecia. (Uwaga jest to dosc trudna sztuka w czasie fotografowania bo na wyswietlaczu bardzo trudno ocenic efekty a histogram D70 generowany z zielonego kanalu RGB zupelnie sie nie przydaje w tej sytuacji). Pozostale parametry zostawiam tak jak zaproponowal to PS. Kiedy zdjecie mam juz otwarte czas na zamiane go na B+W, ja ropbie to za pomoca plugina Conwert to B/W Pro:


    dodajac filtr zolty, a oto efekt:


    To zdjecie jest dodatkowo nieostre bo zapomnialem sobie ustawic ostrosc recznie w czasie fotografowania. Jest to niezbedne bo w podczerwieni plaszczyzna ostrosci jest oddalona nieco od normalnej fotografii i trzeba to korygowac recznie.

    Teraz czas na zabawe z poziomami, kazde zdjecie edzie wymagalo indywidualnego podejscia ale zazwyczaj mozna je nieco "przysunac" z obu stron:


    Teraz ja poprawiam calosc delikatnie za pomoca krzywych choc pewnie ten sam efekt talo by sie uzyskac na poziomach, ale tak mi wygodniej.

    Na koniec pozostalo nam jeszcze tylko zdjecie wyostrzyc i gotowe:


    Na koniec chcialbym podkreslic ze moja znajomosc PSa jest czyto eksperymentalna i pewnie sporo dalo by sie w tym tutorialu uproscic. Ale taki sposob sprawdza sie u mnie wiec opisuje go tutaj. Moze komus sie przyda.
    Pozdrawiam Karol

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki Ci Gamling

    Powiedz mi czy ten Plug -in jest gdzieś dostępny poza Twoją biblioteką ( też używam PS CS2). A drugie pytanie - do uzyskania efektów kolorowego nieboskłonu standardowo maska na pozostałości i kolorek z Hue/Saturation na niebo itd... .
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  3. #3

    Domyślnie

    Powinien byc dostepny, poszukaj w sieci. Ja dostalem go od znajomego. Dla kolorowego nieba trzeba zrobic 2 zdjecia jedno z filtrm IR a jedno z polarem i potem polaczyc je maskujac to co niepotrzebne i bawiac sie przenikaniem warstw.
    Pozdrawiam Karol

  4. #4

    Domyślnie

    The Imagin Factory
    Ten plug-in jest swietny
    Jest tam wiele innych ciekawych wtyczek - polecam Unsharp Mask pro , White Balance i Perspective , jezeli ktos uzywa jeszcze czegos z tej stajni prosze o opinie.

    Gamling -turtorialek zacny
    Pozdrawiam
    Waldek
    ---------------------
    www.foto-front.com


    aparat i psy

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2004
    Miasto
    Człuchów
    Posty
    16

    Domyślnie

    Fajny tutek Gamling, thx Nie wiem jaki filtr zastosowales, niemniej jednak mam pewne watpliwosci co do poprawnego doboru balansu bieli w fotce wyjsciowej. Ustaw WB (PRE) z zalozonym filtrem na soczystej zieleni, wowczas fotka wyjsciowa wygladac bedzie zupelnie inaczej, w zadnym wypadku nie moze byc tak "krwisto" czerwona. Nie odbieraj tego prosze jako zarzut, moje pierwsze wyjsciowki byly wszystkie czerwoniuchne Wyjsciowka powinna wygladac mniej wiecej tak:

    pozdrawiam
    ringo

  6. #6

    Domyślnie

    No wlasnie mam problem z ustawieniem balansu bieli. Probowalem ustawic pre na szara karte i niestety aparat nie chce tego zrobic podobnie z biala. Musze sprawdzic z zielenia. Dzieki.

    [ Dodano: Pią Sie 05, 2005 11:00 am ]
    A i uzywam filtra Hoya R72
    Pozdrawiam Karol

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2004
    Miasto
    Człuchów
    Posty
    16

    Domyślnie

    A i uzywam filtra Hoya R72
    Ja rowniez, nie stronie jednak od Heliopana czy B&W

    pozdrawiam
    ringo

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ringo
    Nie wiem jaki filtr zastosowales, niemniej jednak mam pewne watpliwosci co do poprawnego doboru balansu bieli w fotce wyjsciowej. Ustaw WB (PRE) z zalozonym filtrem na soczystej zieleni, wowczas fotka wyjsciowa wygladac bedzie zupelnie inaczej, w zadnym wypadku nie moze byc tak "krwisto" czerwona.
    Właśnie jak to jest z tym WB przy IR bo powiem szczerze tez na tym poległem.
    Ustawiłem PRE, ale na szarym i JPG Basic wyszedł taki:


    Natomiast ta sama fota otwierana z NEFa jest czerwoniasta, mniej lub bardziej i tyle. Za chiny nie mogłem ustawić tak by chociaż przypominało jpg.

    A filterek to w tym przypadku Hiteh 720.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2004
    Miasto
    Człuchów
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gamling
    Oj, bardzo ladne
    Ah tam ladne, zasmieciony pierwszy plan (nijak nie moglem sie w tych chaszczach ustawic ze statywem :P), obrobka w sumie tez nie skonczona jeszcze. Szkoda, ze Stonoga nie chce sie podzielic z nami wiedza o IR, jego prace mnie od dawna z butow wywalaja ....

    [ Dodano: Pią Sie 05, 2005 12:37 pm ]
    Probowalem powalczyc w shopie z tym Rogalinem, ale z pewnoscia jestem za cienki w te klocki BTW, widoczek ekstra. Moze jakis spec od IR w koncu sie wypowie i nam pomoze ...
    pozdrawiam
    ringo

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •