Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie [Nikon D7100] Brak reakcj kompensacji ekspozycji

    Witam serdecznie,

    Mam następujący problem:
    Fotografuję w trybie M. Kompensacja na 0, ustawienia wartość przesłony i czasu prawidłowe dla fotografowanej sceny (wg. wskaźnika ekspozycji).
    Pstryk, jest fotka - piękna. Wprowadzam kompensację np. -5 EV, pstryk... i fotka nadal piękna. Zero widocznych zmian wprowadzenia kompensacji. Tak się dzieje przy każdym trybie pomiaru światła.

    Co jest grane?
    Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aliennowicz Zobacz posta
    Co jest grane?
    Proszę o pomoc.
    A co ma być grane ?? Przecież masz wybrany manual, to jak chcesz aby aparat sam zmieniał parametry ekspozycji...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    W trybie M nie działa kompensacja ekspozycji, parametry dobierasz przecież sam więc jaki sens jest wprowadzać korektę za pomocą kompensacji.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat z instrukcji:

    W trybie M kompensacja ekspozycji ma wpływ tylko na wskaźnik ekspozycji. Czas otwarcia migawki i przesłona pozostają nie zmienione.


    Czyli błędnie rozumuje, że przy ustawieniach manualnych nie ma to żadnego wpływu? Z instrukcji wywnioskowałem, że zmiana ekspozycji nastąpi lecz bez zmiany czasu i przesłony (fakt, nie zastanawiałem się jak to by miało funkcjonować, ale wydawało mi się, że ekspozycja mimo wszystko się zmieni)
    Nie jest tak? <burak>

    Wydaje mi się, że zmiana polegałaby to na np. modyfikacji pomiaru światłomierza.
    Co ciekawe, podobno w D90 tak to właśnie działa.
    Ostatnio edytowane przez Aliennowicz ; 12-06-2014 o 18:47

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aliennowicz Zobacz posta
    Cytat z instrukcji:

    W trybie M kompensacja ekspozycji ma wpływ tylko na wskaźnik ekspozycji. Czas otwarcia migawki i przesłona pozostają nie zmienione.


    Czyli błędnie rozumuje, że przy ustawieniach manualnych nie ma to żadnego wpływu? Z instrukcji wywnioskowałem, że zmiana ekspozycji nastąpi lecz bez zmiany czasu i przesłony (fakt, nie zastanawiałem się jak to by miało funkcjonować, ale wydawało mi się, że ekspozycja mimo wszystko się zmieni)
    Nie jest tak? <burak>

    Wydaje mi się, że zmiana polegałaby to na np. modyfikacji pomiaru światłomierza.
    Co ciekawe, podobno w D90 tak to właśnie działa.
    To przeczytaj to jeszcze raz, ale tym razem powoli... od kiedy to wskaźnik ekspozycji ma wpływ na parametry ekspozycji ??

    Kompensacja zawsze ma taki sam wpływ - przesuwa "zero" na światłomierzu. A teraz twoja w tym głowa, aby trzymać się zera, jeśli wybrałeś sobie manual.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cóż, jeżeli logując się on-line do mojego konta widzę tam 6 789 878 zł to mam ogromną nadzieję, że tyle tam właśnie jest. Stąd moja dedukcja: skoro zmieniam wartość kompensacji ekspozycji, zmiana ta jest widoczna na wskaźniku, to wnioskuję, że na zdjęciu uzyskam efekt różniący się od zdjęcia z zerową kompensacją.
    Jeśli nie ma to mieć żadnego wpływu to dlaczego funkcja ta jest dostępna w trybie M lub inaczej: czemu jest niedostępna w trybie Auto?

    A teraz czytamy:

    Z kolei w pełnym trybie manualnym (M) przy ustawieniu korekcji ekspozycji pomiar światłomierza (np. ten widoczny w wizjerze) zostanie przesunięty o -1 EV, ale żadne z ustawień nie ulegnie zmianie.

    Materiał: http://alphacorner.eu/index.php/co-t...cja-ekspozycji

    Innymi słowy: jeśli zmieniam położenie wspomnianego przez Ciebie zera a nie zmieniam przesłony i czasu to jakiś efekt tego przesunięcia chyba powinien być widoczny?

    Chciałbym zaznaczyć, że moje pytania nie mają złośliwego charakteru a tylko są próbą zrozumienia dlaczego zmiana ów kompensacji nie wpływa na zdjęcie w trybie M.


    Przesuwa zero - w takim razie jeśli parametry są cały czas takie same a przesuwam zero to efekt powinien być widoczny w postać właśnie prześwietlenia lub niedoświetlenia. Tak?
    Ostatnio edytowane przez Aliennowicz ; 12-06-2014 o 19:12

  7. #7

    Domyślnie

    Jest dokładnie jak napisałeś w cytacie. Kompensacja eksp. MA wpływ na WSKAŹNIK. Natomiast NIE MA na PRZYSŁONĘ ANI CZAS MIGAWKI które ´pozostają nie zmienione´... Dopóki sam ich nie zmienisz. Jak to w manualu.

    edit: Tak, właśnie o to chodzi. Kompensacja ekspozycji ma wpływ na ´zero´ światłomierza. Np jeśli ustawisz ujemną kompensację to światłomierz będzie wskazywał zero dla ciemniejszego zdjęcia.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 12-06-2014 o 19:21

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Jest dokładnie jak napisałeś w cytacie. Kompensacja eksp. MA wpływ na WSKAŹNIK. Natomiast NIE MA na PRZYSŁONĘ ANI CZAS MIGAWKI które ´pozostają nie zmienione´... Dopóki sam ich nie zmienisz. Jak to w manualu.

    edit: Tak o to chodzi. Kompensacja ekspozycji ma wpływ na ´zero´ światłomierza.
    Pozdrawiam
    Czyli ma ostatecznie wpływ na to co widzimy po zrobieniu zdjęcia czy nie?

    Nadal nie wiem, czy w moim D7100 wszystko gra czy nie bardzo... Jeśli wpływa na zero to czemu u mnie tego wpływu nie widać?
    Ostatnio edytowane przez Aliennowicz ; 12-06-2014 o 19:20

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aliennowicz Zobacz posta
    Jeśli nie ma to mieć żadnego wpływu to dlaczego funkcja ta jest dostępna w trybie M lub inaczej: czemu jest niedostępna w trybie Auto?

    A teraz czytamy:

    Z kolei w pełnym trybie manualnym (M) przy ustawieniu korekcji ekspozycji pomiar światłomierza (np. ten widoczny w wizjerze) zostanie przesunięty o -1 EV, ale żadne z ustawień nie ulegnie zmianie.

    Materiał: http://alphacorner.eu/index.php/co-t...cja-ekspozycji

    Innymi słowy: jeśli zmieniam położenie wspomnianego przez Ciebie zera a nie zmieniam przesłony i czasu to jakiś efekt tego przesunięcia chyba powinien być widoczny?
    To teraz pomyśl - jak ma ci się zmienić wygląd zdjęcia, jeśli żaden z aż 3 parametrów (ISO, czas, przesłona) nie ulega zmianie ??
    Czyżby kompensacja ekspozycji też wpływała na ilość światła wpadającego przez obiektyw ??

    Cytat Zamieszczone przez Aliennowicz Zobacz posta
    Chciałbym zaznaczyć, że moje pytania nie mają złośliwego charakteru a tylko są próbą zrozumienia dlaczego zmiana ów kompensacji nie wpływa na zdjęcie w trybie M.


    Przesuwa zero - w takim razie jeśli parametry są cały czas takie same a przesuwam zero to efekt powinien być widoczny w postać właśnie prześwietlenia lub niedoświetlenia. Tak?
    Przesuwasz zera na wskaźniku - to tak samo, jak guzik "TARA" na wadze - naciskasz, go i wskazanie wagi się zeruje - ale co dzieje się z towarem na wadze ?? Znika ??

    Piszesz o logicznej dedukcji, ale aby jej dokonać trzeba znać podstawy fotografii.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Podstawy znam, ale...
    Tak jak pisałem powyżej: być może efekt ten jest wywołany innym działaniem - wiem jak działa przesłona, czas naświetlania, ISO... ale nie znam funkcjonowania aparatu w najmniejszych szczegółach.
    Ostatnio edytowane przez Aliennowicz ; 12-06-2014 o 19:27

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •