Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Nikon D600 - Opinia - praca na ślubach :)

    Witam,

    Kupując nikona D600 bardzo długo czytałam forum, postów tysiące, jedni pisali tak, inni inaczej, głównie o kurzu. A mnie interesowała praca przy reportażu ślubnym i plenerach i musiałam łowić szczątkowe informacje. Dlatego postanowiłam zebrać wszystko, co wiem o nikonie D600 używając go od sierpnia 2013 roku (już 9 miesięcy). Dodam że tygodniowo robię ok. 3000-4000 zdjęć i przesiadłam się na nikona D600 z D300s, na którym śluby robiłam 5 lat.

    1. Kurz - faktycznie są paprochy, których nie sposób usunąć gruszką, jest ich trochę, jednak mi one nie przeszkadzają, bo robię zdjęcia na dużym otworze, po tym sezonie planuję wysłać aparat do czyszczenia matrycy. Do tej pory dmucham gruszką i czyszczę w ustawieniach. Bardzo często zmieniam obiektywy, więc wyeliminować kurzu się nie da. Zacieków i innych takich nie mam, tylko ten kurz.

    2. Wygoda - tu mnie nikon D600 rozczarował na maksa. Body oklejono zupełnie innego rodzaju gumą, nie tak grubą i miękka jak D300s przez co robi odciski na dłoni. Środkowy palec boli mnie jak cholera i jest czerwony, przy d300s nigdy czegoś takiego nie było. Body niby mniejsze i przez to mniej wygodne, jednak wydaje mi się, że po prostu zaoszczędzili na materiałach. To samo pasek na szyję. D300s super wygodny i mięciutki, d600 ma kanciaste brzegi, nie ma tego wyłożenia w środku miękkim materiałem i obciera na obu krawędziach - musiałam zmienić. Niby głupota, ale myśl o wzięciu do ręki aparatu po dzień wcześniej 14 h pracy, jest nieprzyjemna i dłoń boli, nie mówiąc o tym że na palcu mam wielką czerwoną gulę.

    3. AF - zdecydownie D600 nieradzi sobie pod światło. Ktoś może napisać, że to mój aparat ma z tym problem, jednak kumpel też fotografuje d600 i ma tak samo, a do tego po kupnie miał jeszcze BF i musiał 2 razy odsyłać ( za pierwszym razem mu nie naprawili, po drugiej wysyłce do serwisu działa świetnie). Ja na szczęście ani BF ani FF nie miałam. Kolorowe zdjęcia pod lasery/barwne lampy na sali weselnej, które zwykle robię i lubię bardzo, są w 70 % nietrafione. Mieli mieli mieli, strzeli i nic. I tak w kółko, aż się uda - w końcu kilka się udaje. Nie wspominam już o momentach gdy puszczą dym, wtedy jest porażka. To samo zdjęcia pod słońce, na plenerze. Wiem, że to są trudne warunki, ale właśnie o tym piszę, pracy ślubnej, gdzie warunki często nie są sprzyjające. Te same kadry przy D300s ok 30% nieostrości. Więc różnica jest ogromna. Przy dobrych warunkach AF działa dobrze, w kościele zero problemów.

    4. Punkty ostrości - nie do końca wiem jak to się fachowo nazywa Chodzi o to, jak rozmieszczone są pola ostrości w aparacie. W d300s ostrzyłam sobie dowolnie góra dół, boki kadrów. W D600 zakres ostrzenia jest dużo mniejszy, punkty ostrości ustawione są w centrum i nie da się dojechać do końców, trzeba używać AF-S, czyli ostrzymy gdzieś w środku, i przesuwamy przy półwciśniętym spuście na róg. Niby nic, ale nigdzie o tym wcześniej nie czytałam, że te pola są tak umieszczone i muszę teraz ciągle przełączać (głównie na plenerach) z AF-C na AF-S.

    5. Automatyczny balans bieli - i znowu na korzyść D300s. D600 leci w zielone jak żaden wcześniej, ale to nie jest minus, na całą mszę zwykle ustawiam sobie manualnie w K. Tyle, że wcześniej w ogóle o tym nie myślałam.

    6. ISO - i to jeden wielki plus Za to D600 chwalę sobie pod niebiosy. Wreszcie mogłam zupełnie zrezygnować z lampy w kościele, no chyba że są jakieś cienie na twarzy młodej pary, przez dziwnie umieszczone światła. Bez problemu stosuję iso 3200 - 6400 (to już mniej często) i jestem bardzo bardzo zadowolona

    7. Raw-y z D600 a PS 5. No i znowu więcej pracy, jako że mam oryginalnego Photoshopa 5 muszę Raw-y z d600 konwertować w Adobe DNG Converter i dopiero wrzucać do PS-a. Zajmuje to chwilkę co prawda, ale zawsze.

    8. Pełna klatka - super, niweluje wszystkie minusy Różnica kolosalna.


    Podsumowując: Praca na D600 jest trochę trudniejsza, tu ręka boli, tu słabiej ostrzy to trzeba myśleć o WB i ustawieniach AF, jednakże zdjęcia, ich jakość jest o niebo lepsza niż z aparatów DX. Na korzyść też przemawia jego niewysoka cena. Jeśli powyższe minusy są dla Was akceptowalne to polecam wszystkim, bo będą bardzo zadowoleni.
    Mam nadzieję, że komuś się ta moja zbiorcza opinia przyda i nie rozszarpią mnie za mało techniczny język, czy dublowanie postów.
    Mam nikona i nie zawaham się go użyć.... zenita też )))
    Moja radosna twórczość -> FB

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki za ciekawe podsumowanie, ja chce zacząć z fotgafia ślubną, wiec teraz będę wiedział na czym się skupić jak chodzi o prace ta puszka.

    Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
    D750 , D610, N[70-200 f/2.8; 50 f/1.8; 24-70 f/2.8], Samyang 14 f/2.8
    http://500px.com/masterkzam

  3. #3

    Domyślnie

    andion - bardzo fajne podsumowanie, prostym językiem. Sadzę że wielu osobom pomogłaś. Inaczej wygląda robienie zdjęć typowo hobbystycznie, gdzie mamy wiele czasu na kompozycję kadru, a całkowicie inaczej kiedy aparat jest narzędziem do pracy.

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem krótko i treściwie andion
    niewiele można dodać ...
    cóż D600 to amatorski aparat i nie można oczekiwać cudów za taką kasę ,
    co do wygody użytkowania to albo zmiana trzymania body albo zakup gripa ,
    14h nie fotografowałem D600 a 8h z N24-70mm bez blaz na palcach ale łapy mam jak drwal gruboskóre
    mi body też pasuje i mniej wymagające scenerie na 100% poprawne ,
    do trudnych zadań to już D800 używam i prawie 90% ma skuteczność a reszta powiedzmy że moja wina .

  5. #5

    Domyślnie

    No cóż. Ja też mam d600, a przesiadłem się z d90. Też mi się zdarza na imprezie ślubnej focić. Nie mam porównania do zajefajnego d300. I z tego podsumowania zgadzam się tylko z punktem mówiącym o matrycy
    Z resztą się niestety nie zgadzam, mam zupełnie inne odczucia na temat tego korpusu. Z którego jestem baaaaaardzo zadowolony. Mam do niego 3 stałki 85G, 50D i 35G DX. Pod każdy obiektyw wprowadzona mała korekta. Jak dla mnie zero problemów. Oprócz kurzu oczywiście. Teraz jesteśmy po wymianie migawki i się zobaczy jak będzie dalej
    Fuji

  6. #6

    Domyślnie

    ad 2. to nie gumy, a wielkość samego uchwytu. Grip poprawia trochę sprawę, bo można inaczej rozłożyć palce. Nie mniej jednak polecam powiększyć sobie uchwyt - mi w D7000 przez pewien czas służył do tego "Armor" (do czasu rozerwania).

    ad 3. Działanie AF pod światła zależy głównie od szkła a nie aparatu. Sprawdź na tym samym szkle, bo ja nie zauważyłem aby były jakieś różnice, a właśnie dzisiaj robiłem z użyciem D600 i D300s i oba miały dokładnie takie same problemy.

    ad 4. W rzeczywistości nie są znacznie węziej, tylko klatka jest większa. No ale w kadrze (wizjerze) to inaczej wygląda.
    Większym bólem jest brak krzyżowych na górze i dole.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Co to jest ten armor i jak za jego pomocą powiekszyc uchwyt?
    _________________________________________
    D610, N24-70/2.8, N50/1.8, SB900

  8. #8

    Domyślnie

    Gumowa czy tam silikonowa "osłona" na body - coś jak ta: http://allegro.pl/easycover-pokrowie...265238019.html

    Ja miałem innego producenta z osłoną również w miejscu klapki kart pamięci.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    I taka osłona cos daje? Oprocz oczywiscie powiększenia uchwytu co pozwala lepiej trzymac..
    _________________________________________
    D610, N24-70/2.8, N50/1.8, SB900

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kze Zobacz posta
    I taka osłona cos daje? Oprocz oczywiscie powiększenia uchwytu co pozwala lepiej trzymac..
    Daje tyle co może dać guma założona na aparat - jak będziesz obijać go o ściany to nie aparat a gumę.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •