Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie obrazek na aparacie, obrazek na monitorze, obrazek u klienta

    Hej,

    za powielenie tematu przepraszam, o ile takowe właśnie robię, ale wątków o kalibracji monitora, jest co najmniej kilka, mowa o różnych przedziałach cenowych itp itd. Mniej jednak bardziej interesuje coś innego. To, że monitory się różnią tym jaki finalnie kolor zostanie na nim wyświetlony to sprawa jasna jak słońce, ale ja wykonując zdjęcia chciałbym, żebym to co widział na ekranie LCD aparatu było maksymalnie zbliżone do tego co później zobaczę na ekranie monitora, a później żeby to samo zobaczył klient. Przyznam, że złapałem się na tym już nie raz, że na wyświetlaczu było naprawdę fajnie, a po zgraniu na kompa, już tylko "spoko" Zatem:

    1) czy istnieje jakiś sposób, aby mój monitor odzwierciedlał w zadowalającym stopniu obrazek z wyświetlacza LCD? (jak mniemam chodzi o to, aby zarówno aparat jak i monitor pracował w tej samej przestrzeni barw, ale przecież dochodzą jeszcze takie aspekty jak jasność monitora, kontrast, nasycenie...)

    2) nie mam wpływu na to, na jakim monitorze finalnie efekt mojej pracy będzie oglądał klient. Jest jakiś sposób na "wyśrodkowanie" tego problemu? To, że u mnie obrazek wygląda fajnie, to jedno, ale z oczywistego względu chciałbym, żeby on też był zadowolony...

    Jak sobie z tym radzicie? Zdarzyło wam się kiedyś, że klient nie był zadowolony z kolorystyki i wrocił nie pocieszony, a wy mu na to patrz pan "u mnie działa".
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pavel_9 Zobacz posta
    1) czy istnieje jakiś sposób, aby mój monitor odzwierciedlał w zadowalającym stopniu obrazek z wyświetlacza LCD? (jak mniemam chodzi o to, aby zarówno aparat jak i monitor pracował w tej samej przestrzeni barw, ale przecież dochodzą jeszcze takie aspekty jak jasność monitora, kontrast, nasycenie...)
    Walkowane 1000 razy...na ekranie LCD aparatu widzisz jpg zapisany w NEFie, jedyny sposob zeby zobaczyc cos podobnego to korzystanie z oprogramowania nikona ktore czyta ustawienia aparatu i NEFa wyswietla tak jak pokazywal to aparat, zaden inny soft o ile wiem tego nie robi.
    Jest jeszcze jeden sposob, rob JPG+RAW i zawsze bedziesz mial jpg ktory mozliwe, ze bedzie wystarczajacy.
    Absolutnie nie chodzi o przestrzen barw, bo nie sadze zeby monitorek aparatu pokrywa chociaz sRGB.

    2) nie mam wpływu na to, na jakim monitorze finalnie efekt mojej pracy będzie oglądał klient. Jest jakiś sposób na "wyśrodkowanie" tego problemu? To, że u mnie obrazek wygląda fajnie, to jedno, ale z oczywistego względu chciałbym, żeby on też był zadowolony...
    Jezeli masz skalibrowany w miare dobry monitor to nie mozesz przejmowac sie tym co widzi twoj klient na swoim lapku z poprzedniej epoki, tlumaczysz, ze zdjecia sa obrobione na sprzecie profesjonalnym i druki beda wygladaly prawidlowo, oraz dajesz krotki wyklad na temat monitorow i kalibracji, to czesto dziala cuda
    Poza tym sam po sobie widze, ze czesto zdjecia obrobione na monitorze szeroko gamutowym wygladaja calkiem ok na zwyklej TNce biurowej w pracy, trudno przesadzic z jakims kolorem jak go widzisz prawidlowo u siebie a monitor nizszej klasy najwyzej nie wyswietli jakiegos koloru a nie go przeklamie.
    Oczywiscie zdjecia do klienta w sRGB!

  3. #3

    Domyślnie

    dziękuję GREG! rozumiem, że pisząc "oprogramowanie Nikona" to masz na myśli capture nx? powiem Ci, że zassałem sobie triala i obrazek wygląda identycznie jak w ACR, chyba że coś źle robię. tak czy owak diametralnie się to różni w porównaniu do tgo co widzę na wyświetlaczu.
    swoją drogą ten capture nx skrajnie nie intuicyjny jak dla mnie, ale może to kwestia przyzwyczajenia....
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  4. #4

    Domyślnie

    W CNXie powinno byc bardzo podobnie jak w aparacie, moze gdzies trzeba to wlaczyc (sprawdzil bym, ale w pray jestem i dostepu do CNXa nie mam)...
    Co do intuicyjnosci to kwestia przyzwyczajenia, dla mnie ACR i LR to masakra, sam PS juz nie...choc ostatnio obrabiam prawie wszystko w ACR i PSie.

  5. #5

    Domyślnie

    ale to chyba odwrotnie... to na monitorze aparatu obrazek powinien przypominać to co widzimy na sprofilowanym monitorze. Taka kolejność.
    Zawsze tak robię. Ustawiam obrazek w aparacie by wyglądał gorzej niż na monitorze; Picture Control - NEUTRALNE, jasność tak by zdjęcie było identyczne lub ciemniejsze niż potem na monitorze.
    Z zastrzeżeniem, ze pracuje wyłącznie na RAW.

    uważam, że dopasowywanie obróbki na kompie, sprofilowanego monitora i tego co widzimy do jpg generowanego dla podglądu na 3 calowym monitorku to dziwny pomysł.

  6. #6

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego, że obraz na LCD aparatu jest potwornie przekłamany. To nie jest wysokiej klasy monitor, a zwykły LCD, który wyświetla jak mu się podoba.
    Jak się dobrze przyjrzeć, to na kilku sztukach tego samego modelu można zobaczyć różnice w kolorach.

    Aby monitor wyświetlał tak samo jak aparat, to trzeba by (ale chyba się tak nie da) tak samo "byle jak" go ustawić.

    O obsłudze profili Nikona wspomniał już Greg77, więc tylko i wyłącznie ViewNX 2, Capture NX 2 i Capture NX-D wyświetlą kolory w taki sam sposób jak aparat. Wszystkie inne aplikacje wyświetlają a podstawie swoich własnych profili. Adobe ma jeszcze możliwość ręcznego wybrania profili zbliżonych do standardowych Nikona (standard, neutralny, portret, krajobraz, żywy).

    A jeśli chodzi o klientów - jak narzekają na kolory, trzeba im grzecznie powiedzieć, że jak mają "byle jaki" monitor/telewizor, to mogą mieć byle jakie kolory.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 26-05-2014 o 15:54
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Czyżby ktoś z Was, dawał klientom negatywy cyfrowe?

    Bo jeżeli nie, to finalna postać mieści się w jotpegach w sRGB i klient powinien na domowym sprzęcie w przybliżeniu zobaczyć to co Wy.

    ps. Chcę przypomnieć Szanownym Kolegom, że klienci najczęściej przeglądają fotki na telewizorach.
    Ostatnio edytowane przez Johanan ; 26-05-2014 o 16:00
    Medice, cura te ipsum.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Johanan Zobacz posta
    Bo jeżeli nie, to finalna postać mieści się w jotpegach w sRGB i klient powinien na domowym sprzęcie w przybliżeniu zobaczyć to co Wy.
    Niestety to jest bzdura.
    I proszę mi tu nie opowiadać o "świadomych" klientach bo cipcie z agencji (tych reklamowych)też mają po********e ustawienia w monitorach

  9. #9
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Niestety to jest bzdura.
    I proszę mi tu nie opowiadać o "świadomych" klientach bo cipcie z agencji (tych reklamowych)też mają po********e ustawienia w monitorach
    Bzdura, czy nie, ja reklamacji nie miałem, ale kosztowało mnie to zakup wielkoformatowego neca, by zaprezentować klientom produkt finalny.

    A na czym oni tam sobie już to podglądają później, to w sumie gie mnie obchodzi.
    Medice, cura te ipsum.

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba pomieszałeś tematy albo chciałeś się pochwalić zakupem

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •