Close

Strona 129 z 131 PierwszyPierwszy ... 2979119127128129130131 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 281 do 1 290 z 1301
  1. #1281

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szelas Zobacz posta
    Vuescan nie potrzebuje sterowników producenta (ma wbudowane)
    Możliwe, że ma, ale wg wiedzy internetowej nierzadkim przypadkiem jest (było w poprzednich wersjach, może teraz poprawili?), że komputer nie widzi skanera, jeśli instaluje się bez programu fabrycznego. U mnie też tak było.
    U kolegi jest ekstremalny dziwoląg z brakiem pracy PS i LR. Niestety nie pomogę, bo nie używam.

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Czas skanowania nie jest jakiś ekstremalny i szybki, jeden film to jakieś 2 godziny. Powyższe zdjęcie ma po zeskanowaniu na full parametrach ma 4589x3059 i ma 6.28 MB. Jakość jest moim zdanie wystarczająca na wydruk A4, może nawet A3.
    Proscan jest być może nieco szybszy, ale ja także siadając do skanowania jednego filmu zakładam sobie średnio 2 godziny, podczas których jednocześnie robię co innego na drugim komputerze. Jeżeli się cackam z pojedynczymi klatkami i wyłączoną automatyką przy skanowaniu z DNG do TIFF lub JPG, to jeszcze dodatkowa godzina dochodzi. Nie mam z tym problemu. W domowym użytkowaniu, gdy nie ma hurtowych ilości, nie ma też i powodu się śpieszyć. Jeden, maksymalnie dwa filmy na wieczór wystarczy. To jest ciąg dalszy przyjemności i jednocześnie nauka. Można spokojnie się przyjrzeć i zastanowić, wypróbować różne opcje, wyszukać najciekawsze kadry z danego filmu, wychwycić własne błędy przy kadrowaniu i naświetlaniu. Spojrzenie na siebie i własną pracę staje się znacznie bardziej krytyczne i wszechstronne niż przy małych odbitkach albo wprost z cyfrówki.
    Wydruk A3 w bardzo dobrej jakości jak najbardziej wychodzi.

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    To akurat jest pewne . Miałeś już przyjemność skanowania slajdów lub negatywów kolorowych produkcji socjalistycznej? Ja akurat dwa lata temu zainwestowałem w plustka 8100 była promocja cena spadła do 600zł, Crystalscan 7200 był w tedy za 1200zł, a plustek 8100 Ai czyba za 1600zł... .
    Trochę upierdliwy jest tylko brak usuwania skaz i zarysowań, problem zmniejszyłem używając rękawiczek i miękkiego pędzla. Reflecta ma to chyba w opcjach tylko nie wiem jak to działa z VueScan, jakbyś mógł coś więcej napisać?
    Ja robiłem jeden negatyw kolorowy ORWO z 1989 r. Bardzo dużo zarysowań i dość wyblakłe kolory. Trzeba się napracować, żeby rezultat dawał się oglądać. Filmy z późniejszej epoki nawet 20-letnie na ogół są w bdb stanie i wymagają tylko minimalnej obróbki.
    Bawełniane rękawiczki obowiązkowo - nie zostają paluchy na filmie. Przetrzeć lub pędzelkiem też jest dobrze. W Vuescanie jest zakładka z filtrami i tam jest opcja czyszczenia z 4 ustawieniami: wcale, słabo, średnio i mocno. Ja z reguły ustawiam na mocne (przy drugim skanie z DNG do TIFF/JPG, przy pierwszym z filmu do DNG jest bez czyszczenia software´owego) i zdecydowana większość szkód i brudów znika. Zostają najczęściej - jeżeli są - długie prostoliniowe rysy, z którymi trzeba walczyć ręcznie.

    Z prób demowersji wynika mi, że Silverfast byłby jeszcze trochę lepszy, ale tylko trochę, a nie kilka razy lepszy, jak może sugerować cena. To naprawdę nie ma sensu, żeby program był w cenie skanera albo wręcz droższy i w dodatku raz na zawsze przywiązany do tego skanera. Gdyby się trafił w zestawie lub z droższym skanerem, to OK, brałbym.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 13-04-2016 o 14:29

  2. #1282

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    Ja robiłem jeden negatyw kolorowy ORWO z 1989 r. Bardzo dużo zarysowań i dość wyblakłe kolory. Trzeba się napracować, żeby rezultat dawał się oglądać. Filmy z późniejszej epoki nawet 20-letnie na ogół są w bdb stanie i wymagają tylko minimalnej obróbki.
    akurat Silverfast dostałem razem ze skanerem, wracając do tego co opisałeś powyżej, to mam identyczne spostrzeżenia po skanowaniu takiego materiału
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  3. #1283

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    Trochę upierdliwy jest tylko brak usuwania skaz i zarysowań, problem zmniejszyłem używając rękawiczek i miękkiego pędzla. Reflecta ma to chyba w opcjach tylko nie wiem jak to działa z VueScan, jakbyś mógł coś więcej napisać?
    Tak poglądowo na szybko zrobiłem tą samą klatkę bez naprawiania i bez jakiejkolwiek obróbki:

    Działa to na tyle sprawnie, że zdjęcie wstawione w poście 1278 nie wymagało w zakresie rys i przebarwień żadnych poprawek.

  4. #1284

    Domyślnie

    witam Panowie,
    Jestem po prześledzeniu praktycznie całego wątku i nadal nie wiem...
    Potrzebuję skaner do negatywów z lat 70-90. W pierwszej kolejności chciałbym zarchiwizować te cz-b a później kolor.
    Mam też kilkadziesiąt oramkowanych magazynków diapozytywów (głównie orwo).
    Zdjęcia rodzinne, więc aspekt w zasadzie sentymentalny...
    Negatywy cz-b są w rolkach, kolorowe pocięte w paski (klasery), część z nich niestety lekko porysowana (z racji nie umieszczenia ich pierwotnie w dedykowanych, pergaminowych klaserach...)

    Wstępnie zastanawiałem się nad Epson Perfection V550 Photo, ale jak tu przeczytałem, średnio się on nadaje do małego obrazka (a szerokich klisz nie mam
    Myślałem więc o Plustek OpticFilm 8200i SE (i taki maksymalny poziom $ zakładam).

    Czy warto coś jeszcze rozpatrzyć? Będę wdzięczny za wskazówki.

  5. #1285

    Domyślnie

    Ja kupilem V600 dokladnie do tego samego celu
    Nic wiecej nie poradze

  6. #1286

    Domyślnie

    skanery plaske rzeczywiscie nie sa optymalne dla malego obrazka - odradzam.

  7. #1287

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikomat Zobacz posta
    Ja kupilem V600 dokladnie do tego samego celu
    Nic wiecej nie poradze
    I jak? Sprawdza się? Czy zauważasz jakieś wady?

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    skanery plaske rzeczywiscie nie sa optymalne dla malego obrazka - odradzam.
    W takim razie czy w założonym budżecie Plustek 8200i SE będzie optymalny, czy w tej kwocie znajdę coś sensowniejszego?

  8. #1288

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez woytaski Zobacz posta
    I jak? Sprawdza się? Czy zauważasz jakieś wady?


    W takim razie czy w założonym budżecie Plustek 8200i SE będzie optymalny, czy w tej kwocie znajdę coś sensowniejszego?
    oczywiscie.

    w 90% wynik zalezec bedzie od umiejetnosci obrobki zdjec.

    takie skanery to proba nerwow, mnie szkoda bylo zycia na skanowanie negatywow , wolalem sie zdecydowac na fotografowanie obiektywem macro - wybiorczo , jesli cos potrzebuje.
    uwazam , ze znacznie pewniejsze na przyszlosc jest przechowywanie w formie oryginalnych negatywow.


    ale zakup tego plusteca nie bedzie bledem, oczywiscie sknanowanie na 7000 dpi nie ma najmniejszego sensu , wystarcza spokojnie ok 2000 dpi .

  9. #1289

    Domyślnie

    Nie mialem takiego Plusteka, to nie porownam.
    Jest drozszy od V600 a opinie ma raczej nizsze.
    Ty placisz, ty bedzesz robil, musisz sam zdecydowac.

  10. #1290

    Domyślnie

    Reflecta Proscan10T. Trzeba szukać dobrej ceny i jest dobrze. Kupiłem, uzywam, na efekty nie narzekam..

Strona 129 z 131 PierwszyPierwszy ... 2979119127128129130131 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •