Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielczość ekranu w laptopie - komfortowa praca, nie koniecznie ze zdjęciami

    Proszę o pomoc w wytłumaczeniu kwestii związanych z rozdzielczością. Aktualnie mam Dell'a M4400 z 15,6" 1440x900 co daje jakieś 107 DPI. To mi bardzo odpowiada do przeglądania Internetu czy pracy w Office. Kupiłem nowego laptopa 14" 1920x1080. Ustawiłem powiększenie czcionki 125% w systemie ale mam wrażenie, że czcionka jest mniejsza niż miałem i w dodatku mniej wchodzi na stronę np. w takim onecie. Jak to przeliczać? Albo jaka powinna być rozdzielczość i skalowanie w obecnie sprzedawanych matrycach aby dostać mniej więcej to samo co mam obecnie?

  2. #2

    Domyślnie

    Stary laptop miał dokładnie 108,854 dpi (czy jak kto woli ppi, czyli Pix Per Inch czy jakoś tak).

    Nowy ma 157,351 dpi. 157,351/108,854=1,4455 .

    Mówiąc krótko, jak ustawisz powiększenie na 145% to będziesz miał praktycznie tej samej wielkości elementy, co na starym laptopie. Oczywiście mniej "wchodzić na stronę będzie" bo nowy laptop ma znacznie mniejszy ekran (stary miał 15,6" 16:10, a nowy to marne 14" w dodatku 16:9). Kliknij na porównanie wizualne:
    http://www.displaywars.com/15,6-inch...s-14-inch-16x9
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 20-04-2014 o 17:44

  3. #3

    Domyślnie

    Ale czy skalowanie przez 145% nie spowoduje, że na ekranie zmieści się mniej? A konkretnie na starym komputerze tekst mieścił się na 900 a po skalowaniu na 1080/1.45 czyli 744?

  4. #4

    Domyślnie

    No zmieści się mniej, skoro ekran ma mniejszą powierzchnię, a elementy (ikony, czcionka) będą tak samo duże, co na starym ekranie

  5. #5

    Domyślnie

    To jaki ekran trzeba by było obecnie kupić, żeby było podobnie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ropusz Zobacz posta
    To jaki ekran trzeba by było obecnie kupić, żeby było podobnie?
    To chyba logiczne - chcesz mieć taki sam rozmiar czcionki i taką samą "pojemność" ekranu - czyli musi mieć taki sam rozmiar.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Proporcje ekranu są ważniejsze od rozdzielczości, niestety teraz wszystko ma proporcje 'kinowe', a do pracy tak naprawdę najlepsze było starożytne 4:3...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  8. #8

    Domyślnie

    No właśnie to miałem na myśli. Dzisiejsze 15.6" 1600x900 nie da tego co 15.6" 1440x900. Chodzi głównie o to co się w pionie zmieści. Jak wezmę 15.6" 1920x1080 i skalowanie 1.25 to chyba też będzie nie dobrze.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Proporcje ekranu są ważniejsze od rozdzielczości, niestety teraz wszystko ma proporcje 'kinowe', .
    Tzn. proporcje ekranu to jedno, rozdzielczość co innego, a przekątna/rozmiar jeszcze co innego. Gdyby kupił sobie teraz znowu 15,6" ale 1920x1200 to po odpowiednim powiększeniu (133%) też byłby zadowolony (zmieściłoby się tyle samo co na starym, tej samej wielkości miałby ikony i czcionkę, ale z wyższą jakością - czyli lepszej ostrości czcionki, zdjęcia itd.)
    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    a do pracy tak naprawdę najlepsze było starożytne 4:3..
    Moim zdaniem nie. Na dużym ekranie było zbyt "kwadratowo". Sądzę, że najlepiej pracowałoby mi się na 3:2 na moich 22".
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 20-04-2014 o 22:38

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Tzn. proporcje ekranu to jedno, rozdzielczość co innego, a przekątna/rozmiar jeszcze co innego. Gdyby kupił sobie teraz znowu 15,6" ale 1920x1200 to po odpowiednim powiększeniu (133%) też byłby zadowolony (zmieściłoby się tyle samo co na starym, tej samej wielkości miałby ikony i czcionkę, ale z wyższą jakością - czyli lepszej ostrości czcionki, zdjęcia itd.)
    Moim zdaniem nie. Na dużym ekranie było zbyt "kwadratowo". Sądzę, że najlepiej pracowałoby mi się na 3:2 na moich 22".
    Postaw 2x24 w pionie obok siebie, wyjdzie Ci proporcja 18x16, lub jak kto woli 4.5x4
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •