Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2007
    Miasto
    Ostrów Wielkopolski
    Posty
    20

    Domyślnie Obiektywy z pierścieniem przysłony D czy G

    Spotkałem się z artykułem o skrutach na obiektywach nikona gdzie było napisane przy oznaczeniu "D", że W amatorskich lustrzankach cyfrowych Nikona w celu pełnego wykorzystania pełnych możliwości aparatu należy stosować tylko obiektywy D lub G. czyli takie bez pierścienia przysłony (G) lub z pierścieniem ale jednocześnie wyposażone w mikroprocesor przekazujący do aparatu informację o odległości od zogniskowanego przedmiotu (D).
    I w związku z tym mam pytanie

    Przy podłączeniu obiektywu z pierścieniem przysłony ale bez mikroprocesora do Nikona D80 jakich "pełnych możliwości aparatu" niebęde mógł wykorzystać ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez banans Zobacz posta
    Przy podłączeniu obiektywu z pierścieniem przysłony ale bez mikroprocesora do Nikona D80 jakich "pełnych możliwości aparatu" niebęde mógł wykorzystać ?
    Nie będziesz miał pomiaru światła, zdjęcie zrobisz tylko w trybie manualnym

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  3. #3

    Domyślnie

    Żadnych...
    Bez mikroprocesora to oznacza że i bez AF.
    Brak pomiaru światła w D: 40, 50, 70, 80
    oraz możliwości sterowania przysłoną za pomocą pierścienia.
    Działa potwierdzenie ostrości przy manualnym jej ustawianiu.
    Brak pracy w trybie TTL lampy błyskowej.
    Ogólnie focić się da bez problemu -ale wszystko 'z palca'

  4. #4

    Domyślnie

    Lesiuc: wiesz gdzie dzwonia ale nie wiesz w ktorym kosciele, nie wprowadzaj zamieszania.

    Wszystkie szkla Nikona z serii AF posiadaja mikroprocesor, wiec z D80 bedzie dzialac ALE, obiektywy AF bez tzw D beda troche ograniczac pewne funkcje w aparacie (jak pelny pomiar swiatla blyskowego - nie bedzie to do konca iTTL). Sa 4 rodziny szkiel AF:
    1. szkla bez "D" - maja pierscien przyslon i mikroprocesor
    2. szkla z D - maja pierscien przyslon i mikroprocesor, do tego przekazuja do korpusu informacje o odleglosci,
    3. szkla G - nie maja pierscienia przyslon, maja mikroprocesor i tez przekazuja do korpusu informacje o odleglosci,
    4. szkla DX - to samo co seria G i do tego tylko do cyfrowek o matrycy o wielkosci APS-C (nie nadaja sie do analogow)

    Z obiektywami manualnymi MF jest troche zamieszania, poniewaz w wiekszosci nie posiadaja mikroprocesora, a D80 jest "wykastrowane", wiec nie bedzie pomiaru swiatla.
    Jednakze istnieje seria obiektywow MF posiadajacych mikroprocesor, tz Ai-P (np. 45/2.8 P - szklo do FM3a) i z nimi D80 bedzie mierzyl swiatlo (wszystkie tryby dzialaja) ale nie ma AF bo nie ma byc prawa.
    Ostatnio edytowane przez gALL ; 29-04-2007 o 22:25

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2007
    Miasto
    Ostrów Wielkopolski
    Posty
    20

    Domyślnie

    jestem prawie calkiem zielony wiec niewszystko jeszcze czaje

    zatem jeśli założe obiektyw z pierścieniem przysłony bez mikroprocesora niebede miał pomiaru światła w D80 czy da sie ten pomiar światła wtedy wykonac jakos inaczej zeby fotografie byly równie dobre jak z obiektywami z mikroprocesorem ?
    Co do obiektywów bede się rozglądał za jakimiś tamron-kami (aparatu tez jeszcze niemam) stąd moja "zieloność" na ten temat

    przykładowo zakładając do nikona d80 obiektyw Tamron'a SP AF 17-35 mm f/2.8-4 Di LD IF (z pierscieniem przysłony i niewiem czy z mikroprocesorem bo niema symbolu Ai-P chyba że tamron stosuje inny) co w moich zdjęciach bedzie nie tak jak powinno byc niemając pomiaru swiatla

    i oco chodzi z tym pomiarem światła iTTL

    za wszelką pomoc dziekuje
    Ostatnio edytowane przez banans ; 23-04-2007 o 20:18

  6. #6

    Domyślnie

    Pomiar swiatla w tych bez "D" jest tyle ze nie matrycowy z tego co pamietam(nie bijcie - z pamieci pisze)

    Z nowszymi Tamronami pod cyfrowki masz wszystkie funkcje.
    I walk through the valley of death, I will fear no evil,
    for I am the baddest, meanest mother fucker in the valley
    www.marcinmichno.com

  7. #7

    Domyślnie

    Wszystkie obiektyw z AF mają procesor i mierzą światło, więc ten tamron będzie działał na D80 bez problemu
    Tak jak pisał GaLL większość obiektywów MF nie ma procesora i z D80 nie będziesz miał pomiaru światła, Z D200 już tak. I albo robisz na czuja, albo jeśli sobie nie radzisz kupujesz światłomierz
    ITTL to system pomiaru światła błyskowego w aparatach nikona
    DXT nie wiem o czym piszesz

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DXT Zobacz posta
    Pomiar swiatla w tych bez "D" jest tyle ze nie matrycowy z tego co pamietam(nie bijcie - z pamieci pisze)
    Wiec nie pisz nic jak nie masz pewnosci, bo tylko zamet wprowadzasz!

    Z obiektywami bez D jest jak najbardziej pomiar matrycowy!!!!
    Nie jest to jego najbardziej rozwinieta wersja ale jest!!!

  9. #9

    Domyślnie

    Da sie wybrac z menu aparatu matrycowy pomiar swiatla czy nie?
    I walk through the valley of death, I will fear no evil,
    for I am the baddest, meanest mother fucker in the valley
    www.marcinmichno.com

  10. #10

    Domyślnie

    Jasne ze się da
    Mój 70-210 jest bez D i nie mam z tym problemu

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •