Przeglądałem ostatnio książkę 'Mastering the Nikon D610', autor Darrell Young, gdzie przeczytałem parę 'ciekawostek' dot. modułu AF Multi-CAM 4800 stosowanego m.in. w D600\610.
Otóż wg. autora wszystkie punkty krzyżowe oraz 'zwykłe' autofocusa są użyteczne jedynie w zakresie przesłony F1.x do F5.6.
W zakresie F5.6 do F8 działają wszystkie krzyżowe, ale skrajne boczne 'zwykłe' (horyzontalne) nie są użyteczne.
W przypadku przesłony F8 (i wyżej) działa poprawnie tylko środkowy krzyżowy i parę 'zwykłych' go otaczająych (w książce są rysunki, ale nie chcę robić nieutoryzowanego wklejania). Reszta punktów nie powinna być używana.
Przez nie są użyteczne zrozumiałem że ich czułość wyraźnie odbiega od tych rekomendowanych.
Szczerze to nigdzie nie spotkałem się jeszcze z takim opisem.
Szukaj



Odpowiedz z cytatem

Skontaktuj się z nami