Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Dziwny biały pasek na negatywie

    Witam wszystkich,

    z napisaniem tego posta zwlekłem już parę dni, gdyż nie dotyczy jakiegokolwiek aparatu spod znaku N, tylko Zenita TTL (ktory zapewne wielu z Was mialo/ma). I rozumiem, ze nie zostane ochrzaniony z tego powodu
    Otoz ostatnio wybralem sie z Zenkiem i Ilfordem na slub kolegi, potem lab + skan w Kodaku. Na 2 klatkach zauwazylem niepokojaca rzecz:


    Moze ktos laskawie mi powie, jaka mogla byc tego przyczyna? Moim zdaniem chyba Zenek nawalil, bo oprocz 2 takich klatek inne sa OK. Moze przesuw (czy jakkolwiek to sie nazywa) filmu?
    Uprzejmie prosze wytlumaczyc tak łopatologicznie jak to mozliwe, bo w analogu jestem wiecej niz zielony i dopiero odkrywam magię analoga.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    P.S z tego co pamietam te 2 klatki byly przy 1/30.

  2. #2

    Question

    Witaj,
    o ochrzanieniu nie może być mowy. Parafrazując: wszyscyśmy z Zenitów (a potem Practic) wyrośli . Ja do dziś mam model 12XP (ze światłowagą diodową)... i sentyment pozostał. Poza tym optyka do Zenitów była świetna, za tak śmieszne pieniądze... to se newrati... .
    Wracając do tematu: jedyne, co przychodzi mi do głowy to to, że migawka jest lekko uszkodzona i wpuszcza światło, które zaświetla film. To może być tak, że ona tę szczelinę daje nie za każdym razem, tylko czasami.
    Gdyby to była cyfra to od razu wiedziałbyś kiedy feler ma miejsce - a tak to widzisz to dopiero kilka dni po fakcie.
    Innego pomysłu nie mam, pozdrawiam, Art
    D300 / D810 / F70 + Nikkory

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem sentymentu do Zenita w jakiejkolwiek formie... Miałem 122 i z ulgą go sprzedałem, gdy dostałem FM-kę

    Mój egzemplarz też nierówno naświetlał, co się akurat objawiało ciemniejszym paskiem. Tutaj najwyraźniej jedna kurtyna zatrzymała się za wcześnie, a druga po zamknięciu pozostawiła szczelinę.

    Na problemy z Zenitem jest tylko jedna dobra rada... zainwestować w cokolwiek innego

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kiemlo Zobacz posta
    Tutaj najwyraźniej jedna kurtyna zatrzymała się za wcześnie, a druga po zamknięciu pozostawiła szczelinę.
    Zgadza sie! Blokuje sie migawka, ktora ma wlasnie przebieg poziomy.
    Moze do tego dochodzic nie na wszystkich czasach, np bedzie sie blokowac tylko na 1/30 a inne moga byc OK.
    Ciezko bedzie to zdjagnozowac. A naprawa moze byc nieoplacalna.

    Moze otworz aparat i troche go odkurz, byc moze jest jakis scinek filmu czy paproch.

  5. #5

    Domyślnie

    Za kolegami - "szmata" się psuje - raczej szukaj nowego, bo naprawiać raczej bym nie chciał.

  6. #6

    Domyślnie

    Serdecznie dziekuje wszystkim!!!
    Juz kilka dni doglebnie studiuje analogi Nikona, chyba w niedziele bede mial czas pojsc do Stodoły pomacac przed podjeciem decyzji "ktory model"

    Pozdrawiam zyczac slonecznego weekendu!!!

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar nim
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Okolice stolicy
    Posty
    203

    Domyślnie

    Ja bym raczej stawiał, że rolka z filmem leżała sobie jakiś czas na słońcu. Zgaduję, że to dotyczy pierwszych klatek na filmie. Jesli jest tak jak piszę powinienes miec też prześwietlony traktor w okolicy paska.
    NIM zrobisz zdjęcie znajdź w NIM temat
    # kilka słoików # puszka # latarka na 4xR20 #

  8. #8

    Domyślnie

    To jednak migawka. Małe OT - hunga - fajna fotka i przy okazji egzotyczna uroda "modelek" - podoba mi się.

  9. #9

    Domyślnie

    Hm. Objaw na pierwszy rzut oka wskazuje na uszkodzenie migawki. Jednak w tym przypadku pasek powinien być w miarę prosty, a przynajmniej boki proste. W tym przypadku tak nie jest. Jeżeli owe zaświetlenie występuje tylko w kadrze, to jednak jest to nieprawidłowa praca migawki. Jednak jeśli negatyw naświetlony jest również na perforacji to problem leży gdzieś indziej. Nieszczelność korpusu lub kasetki, zaświetlenie materiału podczas obróbki.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nim Zobacz posta
    Ja bym raczej stawiał, że rolka z filmem leżała sobie jakiś czas na słońcu. Zgaduję, że to dotyczy pierwszych klatek na filmie. Jesli jest tak jak piszę powinienes miec też prześwietlony traktor w okolicy paska.
    Rolka nowa z lodowki . Sama pani w sklepie foto ją do srodka aparatu wlozyla (poprzednim razem źle wlozylem i cala rolka do kosza - juz wiecie jak zielony jestem w tym ). Fotka, którą zapodałem to klatka nr 24. Na klatce nr 17 jest jeszcze wiekszy pionowy bialy pasek, tez po prawej stronie.

    Jedno jest pewne - Stodola jutro czynna, może cos fajnego w dobrym stanie sie znajdzie.


    Cytat Zamieszczone przez fIlek Zobacz posta
    Małe OT - hunga - fajna fotka i przy okazji egzotyczna uroda "modelek" - podoba mi się.
    Skoro Ci sie podoba to bonusik dla Ciebie



    Pozdrawiam.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •