Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie obiektyw m.in. do krajobrazów

    Witam, niebawem zakupuję D7100 + jakiś obiektyw, lecz nie jestem jeszcze przekonana jaki wybrać. Chciałabym jak najbardziej uniwersalne szkło, wiem, że to praktycznie nie możliwe, więc dodam, że najczęściej fotografuję krajobrazy. Na portretach mi nie zależy, bo mam Nikkora 50 1.8 i na razie mi wystarcza. Na początku skłaniałam się ku Sigmie 17-50 2.8, lecz nie wiem, czy to dobry wybór. Mój budżet to ok 1600zł. Przepraszam, jeśli już podobny wątek był.

  2. #2

    Domyślnie

    To zależy jakie krajobrazy robisz, bo do tego celu i teleobiektyw się nada. Także do wyboru masz:

    Szeroko: Sigma 10-20
    Uniwersalnie: Sigma 17-50 lub Tamron 17-50 (ma lepszy "dół", a i kasy trochę zostanie)
    Długo: Tamron 70-300 USD lub Nikkor 70-300VR.

    I raczej niewiele więcej w tym budżecie
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  3. #3

    Domyślnie

    proponowanie amatorowi teleobiektywu do krajobrazu to trochę nie poważne. Tylko świadomy fotograf kupi teleobiektyw do krajobrazu i będzie wiedział jak go wykorzystać.
    Weź Sigmę 10-20, zainteresuj się filtrami i będziesz zadowolona
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 20-02-2014 o 22:24
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  4. #4

    Domyślnie

    tak jak piszą poprzednicy - celuj w szkło szerokie
    żaden tam ze mnie krajobrazowiec, ale jak chce pstryknąć "widoczek" to świetnie mi się nikkor 10-24 sprawdza.
    wprawdzie przekracza założony budżet, ale wspomniana sigma też zbiera naprawdę przyzwoite recenzje
    maniak ciemniowy minoltowy
    ucyfrowiony przy użyciu D300, dopieszczony przy użyciu D500
    trochę lotniczych pstryków na www.waldemarkowalski.pl
    spotter.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Jak najbardziej polecam Sigmę 10-20. Sam taką posiadam i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej miałem tylko 24-70 ale do krajobrazów jak dla mnie było za wąsko...
    D90 | N24-70/2.8 | N18-105 | N50/1.8 | S10-20/4-5.6 |SB-800

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez izafrym Zobacz posta
    ...............
    Jak ma to być jedyny obiektyw to najlepiej kupić uniwersalny z zakresem 16/17/18 - 50/55/70/105 ; sigma 17-50/2.8 OS wydaje się być optymalnym wyborem ; do tego system Cokin 77mm w wersji slim , z szarymi połówkowymi filtrami Hi-Tech 0.6 i 0.9

  7. #7

    Domyślnie

    Po pierwsze, to zależy co fotografujesz. Inny obiektyw nadaje się w Tatry, inny nad morze, inny na Mazury. Zupełnie inny jeśli fotografujesz krajobraz miejski z przewagą zabytków (np. Kraków), inny z architekturą nowoczesną (np. La Defense w Paryżu). Dodatkowo, żeby nie było za łatwo, to jeśli byś miała wyjechać nad Morze Śródziemne, to też będzie potrzebny inny obiektyw niż nad Bałtyk.
    Po drugie, wystarczy wpisać w Google "jaki obiektyw do krajobrazu" i od razu dostaniesz odpowiedź
    Po trzecie, nie ma obiektywów do krajobrazu, na wakacje, czy do Grecji, portretowych, ślubnych, czy studyjnych. Myśl co i jak chcesz pokazać. Inaczej wejdziesz się w szufladkę, z której bardzo trudno potem wyjść.
    Po czwarte: tutaj masz zdjęcia wykonane różnymi aparatami i obiektywami. Porównaj sobie kilka, które podali Ci koledzy, bo z własnego doświadczenia wiem, że 17 mm w Sigmie 10-20 i Sigmie 17-50 wygląda inaczej. 18, 19, 20 mm też. Z drugiej strony są osoby, które drażni przerysowanie pierwszego planu, jaki daje ogniskowa 10 mm, dlatego tym bardziej najpierw sprawdź, czy zdjęcia wykonane przy danej ogniskowej Ci odpowiadają, bo co z tego, że większość używa Sigmy 10-20, kiedy Tobie takie obrazowanie może w ogóle się nie spodobać.

    Wiem, że z Twojej strony (i osób, które zadają podobne pytania) najbardziej oczekiwaną odpowiedzią byłoby wskazanie dokładnie który model kupić, najlepiej jeszcze w którym sklepie i którą sztukę, ale niestety, tak się nie da. To znaczy, da się, ale to nie jest dobre wyjście.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    żeby nie było za łatwo, to jeśli byś miała wyjechać nad Morze Śródziemne, to też będzie potrzebny inny obiektyw niż nad Bałtyk..
    Fragmentami , to poszedłeś chyba za mocno do siatki, albo ja bardzo mało wiem o fotografowaniu, więc podpowiedz jakich obiektywów używasz nad Bałtykiem, a jakich nad Morzem Śródziemnym? Rozumiem inaczej jest w górach, w mieście czy nad morzem, ale żeby obiektyw dobierać do konkretnego morza lub gór tego nie spotkałem. Powiem wprost ,że dobór obiektywu zależy od konkretnego pomysłu na ujęcie tematu. Są przecież fantastyczne zdjęcia zrobione długim obiektywem w górach i np portrety krótkim. Można więc najwyżej powiedzieć, że w danych okolicznościach częściej używa się jakiegoś obiektywu niż innego. Autorka wątku, sądząc po pytaniu, nie bardzo wie co będzie fotografować (mam na myśli ujęcia tematu), wtedy najbezpieczniej kupić uniwersalny zoom 18 czy 17 na 50 czy 100, jeżeli pozwala budżet, ze stałą przysłoną 2.8. Na pewno nie będą to wyrzucone pieniądze, a jak zrobi odpowiednią ilość zdjęć sama będzie wiedziała czego jej potrzeba.

  9. #9

    Domyślnie

    Masz oczywiście rację. Napisałem to z przesadą i to grubą. Trochę na fali pojawiających się coraz częściej pytań obiektywy do konkretnych zastosowań, krajów (jadę do Tajlandii, jakie obiektywy), itp. Pech autorki, że padło na nią.
    O tym że trzeba dobierać obiektywy do pomysłu, a nie pomysł do obiektywu napisałem w "po trzecie', zresztą przecząc temu co napisałem w "po pierwsze".
    W "po czwarte" odniosłem się do tendencji w używaniu obiektywów. Nie zawsze warto iść za tłumem. Jak napisałem, znam osoby, które nie znoszą przerysowań krótkiej ogniskowej i dla nich sama informacja kiedy jakiego obiektywu się używa, to za mało. Dlatego podałem odnośnik do pixelpeepera, żeby autorka mogła naocznie się przekonać, co uzyska z danego obiektywu, co z kolei pozwoli jej podjąć decyzję o zakupie jeszcze bardziej świadomie. O ile będzie chciała.

  10. #10

    Domyślnie

    @Jarkod - ja też chciałbym wiedzieć jakich obiektywów powinno się używać nad morzem Śródziemnym a jakich nad Bałtykiem? W ostatnie lato używałem nad morzem Śródziemnym kita 18-105 i pewnie zły obiektyw miałem - nie godzien...
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •