Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Zenit ET

  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Pafff
    Dołączył
    11 2013
    Miasto
    Osiny k. Częstochowy
    Posty
    32

    Wink Zenit ET

    Będę niedługo szczęśliwym posiadaczem Zenita ET, chciałbym się dowiedzieć na co ,, patrzeć " żeby nie zostać oszukanym i się nie ,,naciąć" .
    Oto zdjęcia i opis.

    Stan idealny, jak nowy.
    Aparat w pełni sprawny, gotowy do robienia zdjęć. Sprawdzony od strony technicznej.
    Światłomierz sprawdzony.
    Lustro, wizjer, matówka - czyste.



    Dziękuję za odpowiedzi z góry
    Nikon D5100, Nikon F-301
    Zenit TTL, Zenit 12XP, Zenit E
    Smeha 8M.

  2. #2

    Domyślnie

    Szkło
    Brakuje szkła

    I filmu
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

  3. #3

    Domyślnie

    a na co tu zwracać uwagę jeżeli piszesz "Stan idealny, jak nowy.
    Aparat w pełni sprawny, gotowy do robienia zdjęć. Sprawdzony od strony technicznej.
    Światłomierz sprawdzony.
    Lustro, wizjer, matówka - czyste. "

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar Pafff
    Dołączył
    11 2013
    Miasto
    Osiny k. Częstochowy
    Posty
    32

    Domyślnie

    Przezorny zawsze ubezpieczony - słowa ktosia z reklamy
    więc wolałem zapytać, może jednak jakieś propozycje na co zwrócić uwagę.
    Szkło
    Brakuje szkła

    I filmu
    Szkło mam i filmy też ;-P
    Nikon D5100, Nikon F-301
    Zenit TTL, Zenit 12XP, Zenit E
    Smeha 8M.

  5. #5

    Domyślnie

    Trafił mi się kiedys zenek, który miał problem z migawką. Objawiało się to pionowym paskiem jaśniejszego obrazu, ale tą wadę można zobaczyć chyba tylko na zdjęciu
    D700, D610 Tokina ATX AF 17mm , T28-75/2,8, 50/1.8G, 85/1.8D, TAmron 70-300 IS SB900

  6. #6

    Domyślnie

    Sprawdź migawkę, migawka w Zenicie to dwa płótna połączone taśmą, czasami zrywa się taśma i przy naciąganiu migawki pozostaje szczelina.
    Przy otwartej tylnej pokrywie naciągaj migawkę, oba płótna będą się przesuwać w prawo, obserwuj miejsce nakładania się płócien, one są zakończone stalową blaszką, powinny przesuwać się równomiernie bez żadnej szczeliny.
    Chodzi o to aby górna i dolna część migawki przesuwała się równomiernie w pionie, w przypadku zerwania lub rozklejenia górnej lub dolnej taśmy migawka będzie przesuwać się po skosie i z widoczną szczeliną pomiędzy płótnami.

    Cytat Zamieszczone przez 251kris Zobacz posta
    Trafił mi się kiedys zenek, który miał problem z migawką. Objawiało się to pionowym paskiem jaśniejszego obrazu, ale tą wadę można zobaczyć chyba tylko na zdjęciu
    To zjawisko to uszkodzona migawka, sposób sprawdzenia opisałem powyżej.
    Ostatnio edytowane przez zgera ; 28-01-2014 o 21:32
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  7. #7

    Domyślnie

    czemu w dzisiejszych czasach, kiedy fajny aparat kosztuje 50zł-100zł, bawić się w sowieckie trupki?

  8. #8

    Domyślnie

    Jak już chcesz się bawić w Zenity, to prędzej bierz coś "nowszego", jak TTL czy 12XP - mają pomiar światła przez obiektyw i wskazania światłomierza w wizjerze.
    Szczególnie, że światłomierze stosowane w E i ET ulegają degradacji z czasem i po tych 30 latach mogą już nie wskazywać poprawnie.

    Cytat Zamieszczone przez Azazel Zobacz posta
    czemu w dzisiejszych czasach, kiedy fajny aparat kosztuje 50zł-100zł, bawić się w sowieckie trupki?
    To chyba zostanie tajemnicą...
    Kiedy ja się bawiłem Zenitami, to marzyłem chociaż o F-404, nie mówiąc już o późniejszych modelach...
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 28-01-2014 o 21:39
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Jak już chcesz się bawić w Zenity, to prędzej bierz coś "nowszego", jak TTL czy 12XP - mają pomiar światła przez obiektyw i wskazania światłomierza w wizjerze.
    Szczególnie, że światłomierze stosowane w E i ET ulegają degradacji z czasem i po tych 30 latach mogą już nie wskazywać poprawnie.
    GonzoG ma rację, też zaczynałem od modelu ET ale szybko się go pozbyłem ze względu na obsługę światłomierza.
    Później miałem 12XP i 122, obydwa mają pomiar światła przez obiektyw, sygnalizacja diodami widocznymi w wizjerze.
    Światłomierz w Zenicie można sobie samemu skalibrować jeśli naświetlanie filmu jest nieprawidłowe, odkręcamy śrubkę wkrętakiem, tę koło napisu ET, 12XP itp, w otworze po wykręconej śrubce jest rezystor nastawny którym ustawiamy czułość światłomierza.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pafff Zobacz posta
    Będę niedługo szczęśliwym posiadaczem Zenita ET, chciałbym się dowiedzieć na co ,, patrzeć " żeby nie zostać oszukanym i się nie ,,naciąć" .
    Nacinasz się już w momencie, w którym decydujesz się na zakup Zenita. Kup coś rozsądniejszego, serio..
    Völkchlor

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •