Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Question Fotografia produktowa

    Witajcie,
    poszukuję najciekawszego szkła do fotografii produktowej pod pełną klatkę D800.
    Będę wdzięczny za jakieś wskazówki. Zastanawiam się na razie nad PC-E 85 lub 105/2 micro.
    Nie wiem co się lepiej sprawdza. Może macie jeszcze jakieś inne pomysły.
    Dzięki
    Nikon D800 50/1.4, 28/1.8, 14-24/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8, SB-910, Hasselblad 500 cm, Leica M7 + 50mm/2

  2. #2

    Domyślnie

    Produktowo tak uniwersalnie czyli fotografujesz od zapałek, przez biżuterię po samochody?

    T/S zawsze jest dobrym pomysłem, da się nim zrobić wszystko a jakościowo to świetne szkło, nie jestem natomiast przekonany co do ogniskowej 85 to dość wąsko, ale to zależy od tego co masz zamiar fotografować.

    Ogólnie obawiam się, że przy aktualnym stanie wiedzy polegniesz na fotografii produktowej, bo jednak wiedza czym zrobić zdjęcie to podstawa a widać, że Ci jej brakuje.

    W każdym razie najogólniej to rzeczywiście PC-E a konkretnie najlepiej oba i 45 (a może 24?) i 85, bez informacji co, ciężko stwierdzić czym...

  3. #3

    Domyślnie

    Ja tu research uskuteczniam i chcę się dowiedzieć czym robicie produktówkę a ty mi tu o stanie wiedzy wyjeżdżasz. Czy jeśli ktoś się pyta o szkło do fotografii produktowowej to oznacza, że nigdy jej nie robił? Robię fotografię od ponad 20-stu lat od czasu kiedy szkołę fotograficzną skończyłem. Tu nie chodzi o stan wiedzy. Tu chodzi o wasze doświadczenie w nowych obiektywach, bo nie bawiłem się PC-E Nikona a jakimś zakichanym Samyangiem. Do tej pory robiłem produktówkę na średnim formacie - stąd pytanie.
    85 mm mi nie przeszkadza. Bardziej zastanawiam się nad tym szkłem ze względu na uzupełnienie obecnej szklarni. Trochę bez sensu dla mnie jest inwestowanie w obiektyw 45mm przy założeniu, że 50mm i 24-70 leżą obok - co prawda nie macro, ale zawsze.
    Co do elementów do fotografii - to jak w życiu bywa - zazwyczaj są małe - do butelki włącznie, bez aut i samolotów.
    Ostatnio edytowane przez dariuszroman ; 28-12-2013 o 17:01
    Nikon D800 50/1.4, 28/1.8, 14-24/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8, SB-910, Hasselblad 500 cm, Leica M7 + 50mm/2

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli substytutem szkła t/s jest dla Ciebie 50mm i 24-70 no to nie wiem co powiedzieć...

    Pisałeś o 'wskazówkach' stąd moje błędne założenie, że szukasz rady. Jeśli chodzi Ci o to, czym kto robi, to takiego pytania nie widziałem w Twoim poście. Może teraz więcej osób się wypowie...

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Ja bym polecił obiektyw bardzo mało znany i niedoceniany - Micro-Nikkor 70-180. Mało popularny, bo drogi. Choć macro prawie 200 mm - to są zawsze drogie szkła. Ciemność w produktówce nie przeszkadza i tak będziesz domykał.

    Trzyma ostrośc przy zoomowaniu i co najistotniejsze ma mocowanie statywowe. Mocujesz szkło (z body ) w statywie i masz zachowany kąt przy serii zdjęć. Jeśli przedmiot jest większy czy mniejszy to jedziesz zoomem, możesz też przekręcając obiektyw robiąc przedmioty niskie czy wysokie. mając ciagle te sama perspektywę. To bardzo ważne w fotografii katalogowej.

    Jak robisz małe rzeczy to szkło macro sie narzuca. Jesli nie ten zoom to albo 105 micro, albo 85 PC. Ewentualnie micro 200 mm, lub nie nikkory - Sigma 150 macro.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Kupiłem TS 85 pc-e
    Nikon D800 50/1.4, 28/1.8, 14-24/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8, SB-910, Hasselblad 500 cm, Leica M7 + 50mm/2

  7. #7

    Domyślnie

    i to jest fajny wybór bo możesz zwiększyć głębię ostrości bez domykania przysłony bardziej niż Ci pasuje. No i jest zrobiony lepiej niż Samyangi.
    WWW
    D810; N50G; N24-70; N200-500; SB-900

  8. #8

    Domyślnie

    W jaki sposób można "zwiększyć głębię ostrości bez domykania przysłony"?

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Skrót myślowy. Chodzi o to, że da się zmieścić w GO to co się chce bez nadmiernego przymykania przysłony.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Tilt pozwala raczej na manipulację płaszczyzną ostrości, a nie głębią, dlatego pytam, co autor miał na myśli...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •