Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Stałka. Tylko jaka?

    Witam, mam do Was pytanie. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zakupem jakichś stałek do Nikona d90, d300s. Zastosowanie? Głównie portrety. Nie mogę się zdecydować, co da mi najlepszą ostrość obrazu na maksymalnie otwartej przysłonie (no powiedzmy, że do tych f2 przymkniemy, bo 85 nie jest aż taka jasna)?

    Nikkor 85mm f2 (wiem tylko, że manualna, nie wiem czy to AI, AIS itd)
    Nikkor 50mm f1.4 AI
    Nikkor 50mm f1.8d

    Wszystkie w podobnych cenach. Co byście wybrali? Głównie chodzi mi o portrety, manualne ostrzenie mi nie straszne bo robię zdjęcia również na filmach

    Dzięki za pomoc

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ostrość obrazu i tak robi się w postprodukcji, więc wybierz inne kryteria.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli typowo do portretu, to:

    1. 50mm bedzie trochę za krótkie, nawet na matrycy APS-C.
    2. Przysłonę 1.4 będziesz raczej rzadko stosował ze względu na "papierową" głębię ostrości.
    3. Drogą eliminacji - zostaje 85 f/2.

    Jest jeszcze 85 AF-D 1,8. Ma 0,3 EV światła więcej i ciut mniejsza GO, ale wyższa cena, około tysiaka trzeba by położyć za używkę...
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  4. #4

    Domyślnie

    Samyang 85f1.4 UMC wersja z procesorem = najlepsza jakość obrazu przy otwartej przysłonie.

  5. #5

    Domyślnie

    Dokładnie, 85/1.4 ciamciamga, gdyż 85/2 jest cholernie drogie w porównaniu do możliwości.

    Chociaż mi pasowało robienie portretów 50tką na DX, więc 50/1.4, jeśli uważasz, że jednak Af ma być.
    Naucz się czytać

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez warpman Zobacz posta
    Jeżeli typowo do portretu, to:

    1. 50mm bedzie trochę za krótkie, nawet na matrycy APS-C.
    Niekoniecznie. Od wieków się portretowało takimi kątami. Przecież cytowane przez was 85mm to właśnie portretówka w FX.


    Cytat Zamieszczone przez warpman Zobacz posta
    2. Przysłonę 1.4 będziesz raczej rzadko stosował ze względu na "papierową" głębię ostrości.
    Sensowna myśl. Ktoś (raczej kompetentny) ujawnił z warszatu, że coś jasnego i tak najczęściej przysłania do 2.2-2.5

    Co do 50-tek za najostrzejszy uchodzi stary nikkor 50/2. Gdzieś na flickerze widziałem i pytałem autorów, ostrość głównego planu i bardzo fajna plastyka na pełnej dziurze.
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 25-11-2013 o 23:11
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  7. #7

    Domyślnie

    Najlepiej pokombinuj, zeby podpiąć jakąś 50 i 85 i zobacz co Ci bardziej odpowiada.

    Ja szukalem do portretu, podpalilem sie i wybralem s50 1.4, mozna zrobic fajne portrety, ale czasami chialoby sie miec... 85

    Jak już wybierzesz ogniskową to dopiero wtedy rozgladnij sie za konkretnymi modelami. Ja np wolalbym dołożyć troche do N 85 1.8D, albo Samyanga i miec cos stosunkowo nowego/nowego niż pchać się w jakies AISy, ktore możesz trafic rewelacyjnie, albo jakies zaoliwione, zapaproszone, albo zaplesniałe. 50 1.8 jest fajne, ale mozna je stosunkowo najszybciej dokupić, bo jest najtansze z towarzystwa. 50 na pewno bedzie bardziej uniwersalne niz 85 i to jest jej duzy atut.

    N85 1.8d ostatnio w swietnym stanie na allegro poszedl chyba 750-800zł.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •