Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dziwna zachowanie Tamrona 90mm VC USD 2.8

    Piszę z prośbą o poradę - właśnie nabyłem Tamrona SP 90mm VC USD f/2.8 Macro 1:1, w sklepie sprawdziłem ze statywem i tabelą BF/FF ostrzenie, wszystko było ok. Po powrocie do domu zwróciłem uwagę na dziwne zjawisko - otóż przy ustawieniu na tryb manualny (i każdy inny) obiektyw nie pozwala na ustawienie przysłony 2.8 przy odległościach innych niż nieskończoność. Zjawisko ma miejsce bez względu na położenie przełączników VC, AF/M i przełącznika odległości (który ma przyspieszać pracę autofokusa). Sprawdzałem na dwóch różnych korpusach (D7100 i D90) - tak samo. Jeżeli ustawi się na nieskończoność a potem zmniejsza nastawioną odległość kręcąc pierścieniem manualnego ustawiania ostrości, to przysłona zmienia wartość, co przecież nie powinno mieć miejsca, tym bardziej w trybie M.

    Czy ktoś z Was ma może doświadczenia w użytkowaniu tego obiektywu i może odpowiedzieć, czy ten typ tak ma, czy też mam zasuwać do sklepu i oddawać obiektyw?
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  2. #2

    Domyślnie

    Tego obiektywu nie mam,ale podobnie jest w N 105 VR makro.To jest normalne zjawisko,że w miarę zwiększania skali odwzorowania maleje jasność, podobnie jak by było
    gdybyś dokładał pierscienie pośrednie.Takie prawo fizyki i nic tego nie zmieni.W niektórych obiektywach elektronika była ustawiona tak,że na korpusie była widoczna stała
    wartość przysłony podczas gdy w rzeczywistości była ona inna.Przykładowo obiektyw o ogniskowej 100mm i jasności 2,8 przy skali odwzorowania 1:1 rzeczywistą jasność
    będzie miał 5,6.We wspólczesnych obiektywach makro ogniskowanie i skala odwzorowania realizowana jest przez ruch soczewek wewnątrz obiektywu i takie proste
    wyliczenia matematyczne się tu nie sprawdzają.Mój Nikkor 105/2,8VR ustawiony do skali 1:1 pokazuje wartość 4,8.Na takie coś złapali się nawet testerzy z Optycznych
    uznając to jako wadę tego obiektywu.Gdy czytelnicy zwrócili im uwagę,że to jest normalne,zamieścili sprostowanie,że to taki żart prymaaprilisowy.Jak chcesz to poczytać
    to jest tutaj http://http://www.optyczne.pl/70.11-...sumowanie.html
    Nic sie nie martw, tyko rób świetne foty i pochwal sie nimi w dziale makro i nie tylko.
    Ostatnio edytowane przez kazzi ; 12-11-2013 o 00:23

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystkie obiektywy makro tak mają (zresztą nie tylko makro, ale makro ze względu na bliższe ogniskowanie raportują te zmiany do body, bo różnca robi się istotna)
    D700 + MB-D10 | N16-35 f4 | N35 1.8G DX | N50 f1.8G | N55 f3.5 | N85 f1.8G | T70-300 f4.0-5.6 USD | N80-200 f2.8D ED | N300 f2.8D AF-S

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, Panowie za głosy w dyskusji i powtórkę z optyki.

    @kazzi, ten test z optycznych.pl kiedyś czytałem, zanim podjąłem decyzję o zakupie obiektywu makro dla siebie. W jednym z komentarzy to nawet gość wzorami pojechał. Niezła wtopa i jeszcze większa bezczelność ze strony redakcji z tym zasłanianiem się niby-żartem primaaprilisowym

    Mnie też trochę wstyd, że nie wiedziałem, ale ja jestem amator - to mój pierwszy własny, prawdziwy obiektyw makro.

    Sprzedawca zaufany, znajomy, prawie kumpel - nie przypuszczałem że mógłby chcieć wcisnąć mi kit. Kupowałem u niego mnóstwo rzeczy i zawsze wszystko było w jak najlepszym porządku.

    Dziękuję pięknie raz jeszcze za wyjaśnienie zagadnienia.
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  5. #5

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę napiszę, że kiedy sam kiedyś startowałem w makro, miałem Sigmę 70/2.8 i co ciekawe, ona dawała sobie ustawiać f/2.8 przy ostrzeniu z bliska. Potem zmieniłem na N105/2.8 i patrzę, a tu f/3.5 z bliska. Zapytałem na forum, dowiedziałem się tego, co powyżej i okazało się, że Sigma oszukuje - pokazuje f/2.8, a w rzeczywistości jest też ok. f/3, f/3.5 (co można było sprawdzić, badając czasy potrzebne do jednakowego naświetlenia)

  6. #6

    Domyślnie

    Widzę, że już po ptokach - ale jeszcze i ja potwierdzę... W N60/2.8 z bliska - też światło nie do utrzymania

  7. #7
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    O, dzięki TOP - jakoś przeoczyłem ten wątek, a jest tu sporo fajnych i potrzebnych rzeczy. Baza teoretyczna - w rozsądnych granicach - jest niezbędna.
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •