Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Bezpieczne przechowywanie zdjęć

    Witam
    Podajcie najbezpieczniejszy sposób na długotrwałe przechowywanie zdjęć w formie elektronicznej. Wiem że Canon podaje trwałość zdjęć na swoich materiałach do 100 lat ale tych wydrukowanych.
    System NIKON + statyw nie taki już rozchwiany aby to udźwignąć
    Pozdrawiam Marek

  2. #2

    Domyślnie

    Bylo juz kilka watkow na ten temat.
    Najbezpieczniejszym wydaje sie zapisywanie zdjec na dobrych, markowych nosnikach, w dwoch kopiach i przegrywanie tego raz na rok / pol roku na nowe nosniki. Do tego przechowywanie w odpowiednich warunkach (uwazac na temperature i swiatlo).
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie

    Za stigiem
    Max MZ bezpieczna wytrzymałość nośnika CD/DVD to rok - góra dwa lata. Moje niektóre dane nagrane ponad dwa lata temu na płytkach dość dobrej jakości - dziś zczytują się z problemami. Teraz ważne rzeczy archiwizuję max co rok od nowa.

  4. #4

    Domyślnie

    Używaj nośników takich jak Fuji Photo, zabezpieczonych przed promieniami UV. Lepiej CD niż DVD, bo te ostatnie lubią się czasami rozklejać. Nagraj także druga kopię na przenośny dysk twardy. Stosunkowo tanie są LaCie o pojemności 250 i więcej GB. Ja mam NEF-y i tiffy zgrane w ten sposób, i jak na razie, mimo upływu 3-4 lat, odczytuję bez kłopotów.

  5. #5

    Domyślnie

    najlepszym sposobem bylby taśmy. nosniki sa relatywnie tanie bardzo duze pojemnosi (do 500giga) tylko naped jest drogawy. i prosze sie nie smiec ze tasmy stosowalo sie w latach 60 - dalej sa w uzytku i dlugo nie rpzestana byc jako nosniki do backupow danych. zapisa szybszy niz na cd. i mniej wrazliwe. jesli komus naprawde zalezy to mozna sie nad tym zastanowic. nie od parady uzywa sie tego w backupach w serverach.

  6. #6

    Domyślnie

    a mi wychodzi że całkiem sensownym pomysłem jest kupowanie dysków twardych o pojemności 300 GB (cena ok. 1 PLN za GB) i przegrywanie na taki dysk, a następnie przechowywanie takiego dysku w zabezpieczonym od promieniowania EM miejscu (np. sejfie, szafie z siatką Faradaya i uziemieniem itp), trwałość zapisu ponad 5 lat spokojnie, a po tym czasie można sobie przegrać na nowy dysk, stary sformatować i ponownie zapełnić
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  7. #7

    Domyślnie

    tu sie raczej nie zgodze dyski sa jenak bardzoi awaryjne. nie wiem czy taki dysk po 5 latach w bezruchu bedzie chcial tak ladnie smigac. podejżewam raczej że nie. tam jest za dużo mechaniki która najczęsciej sie psuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez saygon Zobacz posta
    tu sie raczej nie zgodze dyski sa jenak bardzoi awaryjne. nie wiem czy taki dysk po 5 latach w bezruchu bedzie chcial tak ladnie smigac. podejżewam raczej że nie. tam jest za dużo mechaniki która najczęsciej sie psuje.
    raczej będzie i to bardzo dobrze będzie śmigał - mam parę dysków (jeszcze po 10-20 GB) sprzed paru lat co leżały sobie na półeczce i śmigają idealnie (choć problemem może być ostatnio podłączenie go do nowoczesnej płyty głównej z uwagi na brak złącz ATA, bowiem płyty legacy free mają tylko SATA)
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  9. #9

    Domyślnie

    Można kupić specjalną przejściówkę na podłączenie zarówno dysków ATA jak i SATA do USB. Mam taką i dysk ATA (normalny wewnętrzny) obsługuję jak zewnętrzny bez żadnych problemów.

  10. #10

    Domyślnie

    przejsciowki sa do wpiecia do sata i wychodza na ata dyski. sa kontrolery do kupienia za grosze. a na usb sa kieszenie przenosne na dyski, cd/dvd, wiec opcji jest duzo (sam mam w zew kieszeniach napedy, bo to czasem wygodne, szczegolnie dysk w kieszeni 2.5 cala - jak ladna papierosniczka a mozna przeniesc sporo danych).
    najlepiej w kilka osob byloby kupic pewnie streamer taki bardziejszy i zgrywac na kasetki.
    no a z plytami, jak juz wszyscy mowia - dobre nosniki przede wszystkim i nie trzymac na sloncu - najlepiej w szafie albo jakiejs ciemni
    a co do dyskow duzych .. maja jedna wade, jak walna to od groma danych idzie sie walic. przykladowo ostatnio podpialem nowa 320. miala byc dyskiem systemowym i zaczalem ja przygotowywac. po 15 minutach ! ! padla ! ! w sumie to milo z jej strony, bo jakby to zrobila po tygodniu, z tymi wszystkimi danymi jakie na niej mialy byc, to bym ja pewnie wyp.. przez okno

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •