Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Back focus Nikon D90

    Witam wszystkich
    Mam pewien problem.
    Jakiś czas temu kupiłem aparat D90 + N18x105,
    Pstrykałem sobie jakieś tam fotki, głównie krajobraz.
    Portrety tez robiłem, ale jakoś ich nie obrabiałem więc, problemów z ostrością nie widziałem.
    Teraz jednak coś mnie ruszyło, poczułem bakcyla i robie tych zdjęć dużo więcej, głównie portrety.
    Okazuje się że tylko jedno na 10-20 zdjęć jest ostre(ostrość była ustawiana na oczy), a jak powiększam to widać że jest mydełko.
    Zrobiłem sobie w domu test: robiłem zdjęcie jabłka na białym tle, i z dwóch metrów (ogniskowa 1 nie byłem w stanie zrobić ostrego zdjęcia. Wyszło ok z 1m.
    Zrobiłem też test na back focus, wynik możecie zobaczyć niżej.
    Powiedzcie co o tym sądzicie. Jest back focus, czy może cos jeszcze?
    Pozdrawiam. Dzięki


    http://img245.imagevenue.com/img.php..._123_597lo.JPG

    przepraszam za sposób dodania fotki, ale nie byłem w stanie dodać poprzez wstaw obrazek( była tylko ikonka)
    Ostatnio edytowane przez fotolas ; 23-10-2013 o 07:37

  2. #2

    Domyślnie

    Na podstawie dodanego przez Ciebie zdjęcia nie da się niczego stwierdzić.
    Wrzuć tutaj ze dwa portrety o których mówisz z zachowanym exifem.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj
    Dzięki za szybkie zainteresowanie.
    Wieczorkiem wrzucę fotki

  4. #4

    Domyślnie

    Portretowy zakres ogniskowych to od 50 do 100 mm, w tym zakresie lepiej sprawdzać zakres AF. Ewentualny błąd AF będzie najbardziej widoczny przy ogniskowej 105 mm, przy szerokim otwarciu przysłony, i przy takim robić próby z kartką. I pamiętać, że 1/3 ostrego obszaru jest przed, a 2/3 za obiektem, na który się ostrzy.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adriansocho Zobacz posta
    I pamiętać, że 1/3 ostrego obszaru jest przed, a 2/3 za obiektem, na który się ostrzy.
    Kompletna nieprawda, rozkład GO zależy od ogniskowej, przysłony i odległości od fotografowanego obiektu, może wynosić 1/2 x 1/2 oraz każdą inną kombinację.
    Dla ogniskowej 105 i f/5,6 i odległości obiektu 5 m. rozkład GO wyniesie 47% przed obiektem i 53% za obiektem.
    Pomocne narzędzie, kalkulator GO: http://dofmaster.com/dofjs.html
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2013
    Miasto
    Wielkopolska
    Posty
    16

    Domyślnie

    Przepraszam autora wątku, że się wcinam, ale jako, że on dopiero będzie wrzucał fotki, to pozwolę sobie zapytać o pewien drobiazg w mojej sprawie :

    Kiedy używam ręcznego ostrzenia z wykorzystaniem zielonego punktu potwierdzenia ostrości w obiektywie Helios 44m-7, to pomimo, że zielona kropka się zapali, to zawsze jest backfocus. Uznałem, że taki urok tego obiektywu, ale pofotografowałem sobie kartkę też 18-105 i 18-55 i prawdę powiedziawszy wszędzie widać tendencję do backfocusu.

    Np. taki test :

    Nikon D5100
    Obiketyw 18-105 ogniskowa 105mm f = 5,6 1/30 odległość 80cm



    Uploaded with ImageShack.us

    Przy tych parametrach punkt ostrości powienien wypaść idealnie w środku głębi, ale tak nie jest - nawet biorąc pod uwagę poprawkę na perspektywę ułożenia kartki.

    Nawet gdyby tylko "dmuchać na zimne", to jak w praktyce wygląda serwis Nikona w takiej sprawie? Ile to trwa i czy są jakieś kłopoty?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Na podstawie dodanego przez Ciebie zdjęcia nie da się niczego stwierdzić.
    Wrzuć tutaj ze dwa portrety o których mówisz z zachowanym exifem.

    Witam

    Wrzucam trochę zdjęć.
    Może dzięki nim podpowiecie mi czy coś tu może być ze sprzętem, a może po prostu nie umiem utrzymać aparatu, 
    Dla przypomnienia chodzi mi o ostrość. Mam wrażenie że zdjęcia nie są wystarczająco ostre.
    Wszystkie portrety wykonałem D90 + N18x105.
    Zdjęcia testowe D90 + różne obiektywy.
    Skupcie się proszę na zestawie D90+18-105, nad jednym z pozostałych się zastanawiam .
    Zdjęcia pokazałem dla porównania. Może jakaś wada występuje niezależnie od obiektywu.
    Body mam jeszcze na gwarancji.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

    Portrety D90 + N18-105
    Zdjęcia 1 i 2 osobiście mogę uznać za ostre, choć pewnie nie są, ale mi to wystarczą
    1.

    2.

    Teraz zdjęcia nie ostre, niestety takich jest z 70-80 %(3 i 4 zdjęcia nie ostre)
    3.

    4.

    I teraz trochę testów

    5. N18-105

    6.N18-105

    7. N18-105 Ostrzone na Adidasie

    8. N35 1.8

    9. N35 1.8

    10. Sigma 17-50 2.8

    11. Sigma 17-50 2.8


    Mam nadzieję że nie wrzuciłem tych zdjęć za dużo, i że okażą się pomocne.
    Pozdrawiam
    Dzięki za odpowiedzi

  8. #8

    Domyślnie

    fotolas
    Zapomniałeś chyba o jednym, test powinien być robiony przy pełnym otworze przysłony, a tu np masz f7.1 zdj nr 5, 11 itp.
    Ostatnio edytowane przez manquer ; 23-10-2013 o 22:06
    Tak sobie czytam to forum, i czytam...

  9. #9

    Domyślnie

    Aha, to się popisałem.

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że mam tak samo. D90 demonem AF nie jest i obiektyw kitowy 18-105 tez d.. nie urywa. Fajnie się spisuje jak ma dobre warunki oświetleniowe. W mieszkaniu ciężko się nim fotografuje.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •