Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2010
    Miasto
    Wielkopolska
    Posty
    28

    Domyślnie Pierścienie pośrednie czy DRC

    Do aparatu Nikon D5000 mam obiektyw Sigmy 17-70, nawet w nazwie ma MACRO ale oczywiście prawdziwych zdjęć makro tym robić się nie da. Stoję przed wyborem- pierścienie pośrednie czy konwerter DRC. Kolejny obiektyw- ze względów budżetowych na razie odrzucam. Czy może ktoś ma doświadczenie i może mi pomóc w tej materii? Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    DCR ma sens przy długich szkłach (np. 70-300) wtedy faktycznie można uzyskać b. dobrą skalę odwzorowania - miałem okazję używać z 55-300. W wypadku DCR zapominasz o AF. Z 17-70 efekt raczej będzie marny

    Pierścienie pośrednie używałem z Tamronem 60mm (1:1). Pozwalają zwiększyć skalę odwzorowania ale zjadają dużo światła - bez dodatkowej lampy praktycznie możesz zapomnieć. Niby są pierścienie makro z przeniesieniem AF (sam mam) ale jak już chcesz maksymalizować macro to także zapominasz o AF i ostrzysz ruchem aparatu z obiektywem.

    Lepszym wyborem będą pierścienie - przydadzą się na później jak już będziesz miał normalne szkło macro. Tak czy inaczej cudów nie zrobisz tą sigmą i nie licz na niewiadomo co, bo możesz się zawieźć.

    Tak czy inaczej (może nie jesteś tego świadom) jak już zbliżasz/przekraczasz 1:1 to głębia ostrości nawet przy f13 staje się tak płytka że ciężko o fajne efekty bez focus-stackingu. Trzeba kombinować żeby płaszczyzna fotografowanego celu była równoległa do płaszczyzny matrycy - trzeba albo szukać płaskich robaków albo skupić sie na nudnawych ujęciach

    Podsumowując:
    - z tych 2 to pierścienie macro ale możesz się zawieźć
    - lepiej dedykowany obiektyw macro albo jakiś stary szerokokątny obiektyw zamontowany odwrotnie
    - być może za bardzo skupiasz się na wypełnianiu całego kadru, zacznij strzelać w RAW i kadruj w postrocesie
    D700 + MB-D10 | N16-35 f4 | N35 1.8G DX | N50 f1.8G | N55 f3.5 | N85 f1.8G | T70-300 f4.0-5.6 USD | N80-200 f2.8D ED | N300 f2.8D AF-S

  3. #3

    Domyślnie

    Ja, ze swej strony, polecam 'szukajkę', ponieważ w makro niczego nowego nie wynaleziono od niepamiętnych czasów.

    Dodam także, że ta sigma nie nadaje się specjalnie do pracy z pierścieniami. Można zapiąć DCR, ale efekt d..y nie urwie. Zdecydowanie lepiej dołożyć nieco i kupić szkło makro lub jasną stałkę i pierścienie. Jak się zapoluje, to można dorwać w niezłej cenie. Po drugie - kupisz dobry sprzęt, to w przypadku braku zainteresowania makro z twojej strony można odsprzedać bez straty. Badziew oddasz półdarmo albo będzie dociążał ci półkę.

  4. #4

    Domyślnie

    Można też, jeśli masz inne obiektywy, spróbować pierścienia "couple-ring" i połączyć dwa szkła w tandem. Kosztuje to tanio (sam pierścień), utrzymuje działanie automatyki ekspozycji i daje znacznie lepsze rezultaty niż soczewki nasadkowe.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •