Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Fotografie z początku XX wieku...

    Od pewnego czasu zaobserwowałem tutaj jakże często powtarzające się porady dotyczące stęplowania, wszystko byłoby w porządku,
    gdyby nie fakt, że chodzi o tak dalece posunięte używanie tego narzędzia, że zmienia on całkowicie odbiór fotografii.
    Po co to w ogóle piszę? (Mam nadzieję, że miejsce wybrałem dobre ) Pomyślałem, że powinniśmy się częściej zastanowić czy warto takie rzeczy robić.
    W końcu, każdy ma nadzieje, że jego fotografie przetrwają pewien czas, stając się jednocześnie dokumentem fotografowanych miejsc. Czego każdemu życzę.
    Kilka miesięcy temu, przez zupełny przypadek stałem się posiadaczem kolekcji starych fotografii, większość z nich to czarno-białe negatywy szklane wielkości 3x4 cala, pozostała część to błony negatywowe 4x6,
    prawdę mówiąc wcale nie chciałem tego kupować, ale kiedy zauważyłem, że na jednej z nich jest fragment wybrzeża, który już nie istnieje, to wiadomo co było dalej...



    Przedstawiam Wam zatokę Freshwater na wyspie Isle of Wight.



    I co o niej (fotografii) myślicie?
    Dam Wam odpowiedź pod koniec postu



    A tak wygląda ta zatoka dziś, fotografia niemal z tego samego miejsca, z grudnia 2012.
    Jak widać nie ma już łuku, który się zawalił, a którego fragmenty widać na fot. nr. 1 i 4.


    1.



    ...i jeszcze kilka fotek z zatoki.


    2.



    3.



    4.





    A teraz chciałbym Wam pokazać prawdziwą fotografię z Freshwater Bay...



    Wybaczcie taki zabieg, nie robię sobie z Was żartów, miałem na celu przedstawić tylko, jak potrafi zmienić się wartość/odbiór fotografii, przy większej lub mniejszej ingerencji w nią samą.
    Ta powyższa zachwyciłaby z pewnością geologa, lecz jej prawdziwa wersja niesie z sobą niesamowity klimat, pomimo całej swojej niedoskonałości.
    Obiecałem Wam odpowiedź, ale chyba każdy może sobie ją udzielić sam.
    Jak to powiedział kiedyś mój kolega, największą satysfakcję ma się z tych najprawdziwszych zdjęć...


    To jeszcze w nagrodę, że dosiedzieliście do końca tego postu kilka skanów

    Port...

    Portret z papierosem.

    Portret bez papierosa...

    Wiktoriańskie szaleństwo...





    Ps. Mam nadzieję, że nikomu nie przeszkadza fakt zamieszczenia przeze mnie fotografii nie mojego autorstwa, sprawdziłem jeszcze ustawę o prawie autorskim, i też zasięgnąłem porady u ludzi, którzy się na tym lepiej znają ode mnie,
    więc jeśli twórca jest nieznany, co dotyczy całej nabytej kolekcji, to prawo autorskie wygasa: "70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu", w powyższym przypadku od daty wykonania odbitki.
    Sądzę, że fotografia z Freshwater Bay powstać mogła na początku XXwieku.
    Bardzo podobną budowę klifu znalazłem na tej stronie, więc kto wie, może okolice roku 1908?

    Jeśli moderatorzy uznają to za naruszenie, choć nic o publikacji retro fotek nie ma w regulaminie, to proszę o podmienienie pierwszej fotki na link.

    Jeśli natomiast, moderatorzy uznają, iż nie jest to dobre miejsce na taki post, to proszę o przeniesienie do bloga. Dziękuję.



    Pozdrawiam odwiedzających!

  2. #2

    Domyślnie

    O żesz Panie przemiły! Zacznę od zachrystii... Jeśli moderatorzy usuną ten wątek (lub jego część) to sobie strzelą w stopę lub kolano! Potrzeba czasem takich, świeżych, tematów.

    A teraz moja opinia: Czy stempel jest potrzebny? I tak i nie... Jeśli tworzysz "Art" (nie mylic z Arthyzmem) to sepel jak najbardziej TAK! Jeśli prowadzisz fotografię dokumentalną to absolutnie NIE! Odpowiedzieć sobie musi każdy na to pytanie.
    Ja państwu powiem, że ja pracuję cały czas, cały czas czegoś się uczę, bez przerwy.

  3. #3

    Domyślnie

    Sebek udzielil odpowiedzi w 100%
    A fotografie, ta ktora pokazales faktycznie stracila dusze, ale jest to zupelnie inna bajka, to jest dokument, czy Ansel Adams fotografowal ludzi i ich dokumentowal, bywalo, ale jego celem bylo cos innego, dlaczego spedzal cale tygodnie w gorach w miejscach nie tknietych przez czlowieka??
    ta fotografia ktora pokazales jest zupelnie czyms innym niz to co pokazujesz w swoich odslonach, swoja droga bardzo dobrych technicznie, wole taka pogode do zdjec w dzien niz niebieska blache na niebie...
    Wypada podziekowac za ten watek i serie pieknych zdjec, tych starych i tych nowych.
    Jezeli chcesz opinii to nie pasuje mi podzial kadru w 3 i 4...

  4. #4

    Domyślnie

    Fajny temat założyłeś Adamie - dobrze się czyta i ogląda. Co do stempla wypowiadać się nie będę - zarówno przed i po jest dla mnie akceptowalne. Ciekawie natomiast wygląda porównanie widoków z dzisiaj i ze starych czasów - wiatr i woda potrafią nieźle namieszać - nawet to co zostało ma już odmienne formy.
    K5 + S10-20 + 40/2.8 Ltd + 70/2.4 Ltd + 15/4 Ltd + T70-200/2.8 + Lee Filters
    http://bartekkw.deviantart.com/
    "Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon" Ansel Adams

  5. #5

    Domyślnie

    Nic tylko przyznać racje Sebie. Każdy stempluje co uważa za nieodpowiednie. Nie można wykluczyć tego narzędzie jakie nam daje dzisiejsza technologia, stempelek w wielu sytuacjach pomaga. Może warto by pokazywać dwie wersje zdjeć, stemplowana i nie, szybko sie wyjaśni co lepsze

    PS. Bardzo fajny dokument przedstawiłeś
    Aparat, jakieś obiektywy i torba używana.

  6. #6

    Domyślnie

    Hmmm... Wszystko fajnie - tylko nie rozumiem jednego: Jako opozycję do zdjęć historycznych - pokazujesz nam cztery twoje współczesne ujęcia. I za cholerę nie dostrzegam na nich ani śladu tego "dokumentacyjnego/ludzkiego" rysu, którego brak tak ci ponoć mentalnie doskwiera.... Więc nawet - o ile ideę podnoszoną przez ciebie można by uznać za słuszną - to jej egzemplifikacja w twoim poście i zwłaszcza w tym dziale forum - jakoś do mnie nie trafia. W kadrze historycznym - niezależnie od tego w której wersji - widać że była tam skała, której na współczesnych zdjęciach nie ma. "Czynnik ludzki" - to zupełnie inny temat i mnie osobiście kojarzy się bardziej z rozróżnieniem między fotografią dokumentacyjną i artystyczną (w rozumieniu kreatywną).
    Musze cię zmartwić - niestety świat w ujęciu "statystycznym" pokazuje, że fotografii dokumentacyjnej już nikt nie chce - oto dzisiejszy artykuł z portalu natemat.pl:
    http://natemat.pl/74829,bylismy-fotoreporterami
    i wcześniejszy artykuł
    http://natemat.pl/13143,znakomity-fo...-zawodu-wywiad
    Dominik
    Fujifilm X10 | D90 | S 10-20 | T 28-75 | N 70-300 VR | N 35 | Metz 58 AF1 | Metz 48 AF1 l Lensbaby
    flickr

  7. #7

    Domyślnie

    W mojej ocenie temat stempla nieco przejaskrawiony, są sytuacje gdzie narzędzie to jest wręcz nieodzowne (syfki matrycowe pomijam), Masz "kadr życia", a włazi jakaś gałązka czy inny drut, nie sięgasz przecież po piłę, siekierę, palnik... Stempel jest przydatny do korekty, a nie kreacji. Czyli zgoda z Sebastianem.

    "Wiktoriańskie szaleństwo" wymiata.
    Ostatnio edytowane przez Nikonozaur ; 16-09-2013 o 16:56
    LED ZEPPELIN

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za wizyty i zabranie głosu. Oczywiście, że kwestia używania tegoż narzędzia jest własnym i nieprzymuszonym wyborem, nie mam zamiaru nikogo ukierunkowywać i nakazywać, jedynie zwróciłem uwagę na zjawisko...

    Cytat Zamieszczone przez Nikonozaur Zobacz posta
    W mojej ocenie temat stempla nieco przejaskrawiony
    I tak po trosze się zgadzam z Tobą, ale ciekaw jestem też Waszych opinii, w końcu udało się wywołać małą dyskusję
    ...ja zabrałem swój głos po tym jak pojawiać się zaczęło tu mnóstwo porad typu, "wystempluj tego ptaka", "wystempluj słupy" "wystepluj budynek" itp... i szczerze mówiąc to mnie właśnie trochę drażni, bo przecież z czasem nawet pocztówkowy słodziak może mieć sporą wartość dokumentacyjną.
    Temat syfków czy gałązek jest tak oczywisty, że go pominąłem, bo sam o tym piszę pod innymi fotografiami


    Cytat Zamieszczone przez Nikonozaur Zobacz posta
    "Wiktoriańskie szaleństwo" wymiata.
    Heh! To też jedna z moich bardziej ulubionych.



    Cytat Zamieszczone przez dominikpl72 Zobacz posta
    Jako opozycję do zdjęć historycznych - pokazujesz nam cztery twoje współczesne ujęcia. I za cholerę nie dostrzegam na nich ani śladu tego "dokumentacyjnego/ludzkiego" rysu, którego brak tak ci ponoć mentalnie doskwiera.... Więc nawet - o ile ideę podnoszoną przez ciebie można by uznać za słuszną - to jej egzemplifikacja w twoim poście i zwłaszcza w tym dziale forum - jakoś do mnie nie trafia.
    Po co się tak denerwujesz? Jako opozycję do prawdziwej fotki z zatoki, przedstawiłem jej wystemplowaną wersję, nie widzisz tego?
    A moje cztery pozostałe pstryki są tu po to, by w pierwszej odsłonie pokazać jak to teraz wygląda, i w pozostałych przedstawić inne ujęcia z I.O.W. Ok?

    O powodach zamieszczenie tego postu napisałem już wyżej.

    Statystyk trzymam się z daleka, kiedyś kolega opowiedział mi rozmowę na temat czytania książek, gdzie jego rozmówca stwierdził, że "nie warto czytać książek, bo tak mówią statystyki", czy mam tego słuchać?...


    Pozdrawiam serdecznie! =]

  9. #9

    Domyślnie

    Twoja 1nka podoba mi się najbardziej. Trochę za zimna tonacja ale zakładam, że to świadomy wybór.

    W kwestii stemplowania to większość ludzi tu zgromadzonych mniej lub bardziej popełnia te czy inne graficzne wykroczenia zmieniając na tyle zastany obraz, że finalnie to co tu oglądamy i tak jest wypadkową wizji autora a stempel tu czy tam ma już małe znaczenie moim zdaniem.

    Ale zgadzam się z Tobą, że istnieje pewien próg, którego lepiej nie przekraczać czyli np wspomnianego stemplowania słupów czy kamieni tak by idealnie zamknąć kadr w sterylnie minimalistyczny obraz. Na początku to cieszy autora ale czy po jakimś czasie nie zaczyna sam w głębi ducha żałować, że jednak to zdjęcie, które zrobił/przerobił mocno się różni od tego co widział własnymi oczami i po jego przeróbkach to już nie jest to samo?

    Najlepsze zdjęcie to takie, które wymaga jak najmniej ulepszeń ze strony autora - takie jest moje zdanie.

  10. #10

    Domyślnie

    @Adam Majchrzak, czy bywasz jeszcze na forum?

    Super wątek.
    Dobrze że jedno ze zdjęć pokazało się w losowych. Dzięki temu obejrzałem wszystkie i przeczytałem rozmowę jakie wywołały.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •