Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielczość zdjęcia

    Witam,
    mam następującą sprawę: kiedy zapisuję zdjęcie na aparacie (Nikon D300s) w formacie RAW a następnie zrzucam do komputera i otwieram w Adobe Camera RAW pod zdjęciem, gdzie znajduje się informacja dot. przestrzeni kolorów, rozmiarów i rozdzielczości widnieje informacja, że rozdzielczość zdjęcia wynosi tylko 240 dpi. Czy D300s zapisuje RAWy tylko w tej rozdzielczości, nie ma możliwości zapisu 300 dpi? Po kliknięciu w tą informację pojawia się okno dialogowe i można zmienić na 300 dpi, tylko czy nie wiąże się to ze stratą jakości? W związku z tym, że chcę także drukować zdjęcia zależy mi na dużej rozdzielczości.
    W przypadku, gdzy RAWa zamieniam w aparacie na jpg i otwieram w PS wtedy zdjęcie ma już 300 dpi... Jak to ogarnąć?

  2. #2

    Domyślnie

    Ta informacja o rozdzielczości zdjęcia nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Aby obliczyć możliwą do uzyskania rozdzielczość zdjęcia potrzebna jest informacja o wielkości odbitki na którą zdjęcie chce się nanieść. Aby obliczyć maksymalną rozdzielczość, dzieli się rozmiar obrazu w pikselach przez wielkość odbitki w calach.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Rozumiem, tylko, że w wielu przypadkach, np. w drukarni żądają zdjęcia w rozdzielczości 300 dpi. Podobnie inaczej przygotowujemy zdjęcie do publikacji w internecie (gdzie zmniejszamy i rozmiar i rozdzielczość zdjęcia do 72) a inaczej właśnie do druku, gdzie wymagana jest 300 dpi. Więc jakiej jakości wychodzi zdjęcie z aparatu w tym przypadku?

  5. #5

    Domyślnie

    Rozdzielczość druku (a dokładniej gęstość druku) ustalasz sobie sam. Jest to właściwość tak naprawdę do niczego nie potrzebna poza przeliczaniem pikseli na cm/cale.

    I nie ma znaczenia jakie dpi ustawisz. Ważne jest aby zdjęcie miało odpowiednią rozdzielczość. I najważniejsze - do internetu nie ustawia się dpi bo internet operuje na pikselach, a nie gęstości druku. Szczególnie, że gęstość ekranów (ppi) nie jest wartością stałą, czy chociażby unormowaną i każdy może mieć inną.

    Co do żądania zdjęć z ustawionym 300 dpi - absolutny brak podstawowej wiedzy z ich strony.
    DPI ma znaczenie tylko jeśli oddajesz przygotowane do druku materiały.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi, rozjaśniło mi się

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •