Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Obiektywy DX do body FX

    W tej chwili mam d7000 i d5000 i szkła pod dx (n 35 1.8, n 50 1.8, tamron 17-50 2., tak się zastanawiałem (choć nie na tą chwile ) żeby sprzedać d5000 i zakupić d600/d700 (wyższe iso i bardziej celny AF, no i plastyka ). Tylko czy dało by radę działać np: na d600 i d7000 przy tych samych szkłach.
    Trochę wiem że to działa tylko jak z tym winietowaniem , czy faktycznie trzeba i tak kadrować (czy w rawie można to dostatecznie zniwelować ) czy są jakieś aspekty , które skłaniają nie łączyć dx z fx.
    http://marekbielecki.pl/
    D610 , N 28 1.8, N 50 1.8 , N 85 1.8, T 16-28 2.8

  2. #2

    Domyślnie

    35/1.8DX daje tylko silną winietę.
    Tamron 17-50 - niestety daje czarne brzegi i trzeba ciąć, albo włączyć tryb DX w body.
    N50/1.8 to szkło FX.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    To w 35 będzie się dało to winietę zniwelować w ACR , a w tamronie 17-50 nic się nie da uratować ?
    Czy tryb DX utnie mi część zdjęcia tzn. na wizjerze będę widział wiecej niż na zdjęciu i zmniejszy się ilość piksli
    Czy jest sens tak łączyć DX z FX czy po prostu zdecydować się na jedno
    http://marekbielecki.pl/
    D610 , N 28 1.8, N 50 1.8 , N 85 1.8, T 16-28 2.8

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez majora Zobacz posta
    To w 35 będzie się dało to winietę zniwelować w ACR , a w tamronie 17-50 nic się nie da uratować ?
    Czy tryb DX utnie mi część zdjęcia tzn. na wizjerze będę widział wiecej niż na zdjęciu i zmniejszy się ilość piksli
    Czy jest sens tak łączyć DX z FX czy po prostu zdecydować się na jedno
    A wiesz czym się różni DX od FX ?? Bo chyba totalnie nie masz zielonego pojęcia.

    FX = klatka 36x24mm
    DX = klatka 24x16mm

    Więc jak to ma działać ??

    Jasne, że obcina część zdjęcia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez majora Zobacz posta
    ...Czy jest sens tak łączyć DX z FX czy po prostu zdecydować się na jedno
    Moim zdaniem zdecyduj się na jedno. Będziesz spokojny, że to co podepniesz pod body jest ok.

    Co do łączenia dx i fx jest szkoła falenicka i otwocka, więc jednoznacznych info nie dostaniesz. Jedni używają 35/1,8G na ff i są zachwyceni inni tego nie robią i raczej nie zrobią. Są jeszcze inne szkła dx (przede wszystkim UWA) używane pod fx i mocne kombinowanie od ilu można używać. Nie pytaj jakie - nie używam.
    Moim zdaniem nie ma sensu kupować body FF i zakładać szkieł pod dx.

    Jak poszukasz dobrze na forum to znajdziesz wątki traktujące o dx-fx. Wybacz, ale nie będę szukał za Ciebie

  6. #6

    Domyślnie

    zdecyduj się na jeden system i nie będziesz miał problemów bo wszystko będzie ze sobą kompatybilne

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez majora Zobacz posta
    Tylko czy dało by radę działać np: na d600 i d7000 przy tych samych szkłach.
    Da radę, ale jak będziesz miał szkła do FX, czyli do D600.
    Jedyne dwa szkła DX jakie znam (może ktoś jakieś dopisze), które jako-tako działają na FX, to Nikkor 35/1.8G oraz Tokina 11-16/2.8 (w zakresie 15-16mm daje radę).
    Przy czym 35/1.8 testowałem na FX i nigdy nie udało mi się zaprzyjaźnić. To świetne szkło, ale jednak do DX, jak dla mnie.
    Krótko mówiąc: kupując body FX jesteś "skazany" na szkła FX i daruj sobie kombinowanie, bo jak się nie odwrócisz, tak d... będziesz miał z tyłu
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •