Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52
  1. #1

    Domyślnie podstawy filmowania i obróbki

    Witam wszystkich. Od kilku dni jestem posiadaczem d7100 i chcę się zagłębić w sztukę filmowania. Będę was prosił o wyjaśnienie mi kilku zagadnień których nie do końca rozumiem.
    Natrafiłem na artykuł w którym autor w dosyć prosty sposób wyjaśnia podstawy ustawień :


    " W lustrzankach mamy do wyboru kilka prędkości, jakie możemy użyć w naszym nagraniu. Najczęściej spotykane to 24, 25, 30, 50 i 60 kl/s (lub inaczej fps). Często wyższe klatkaże dostępne są przy niższych rozdzielczościach – pierwsze trzy często są dostępne przy FullHD, a kolejne dwie w HD. Czym się różnią i jaką wartość wybrać?

    • 24 klatki na sekundę to w rzeczywistości 23,98 kl/s. Jest to klatkaż znany z analogowych filmów nagrywanych kamerą na taśmę. W dobie cyfry właściwie nie ma sensu go stosować, ponieważ świat przerzucił się na wyższe wartości. Jedyny sens nagrywania w 24 kl/s jest wtedy, gdy nagrywamy film kamerą analogową lub mamy zamiar przenieść go na taśmę filmową.

    • 25 kl/s to obecnie standard. Jest stosowany w telewizji w całej Europie. Daje naturalny obraz, do którego jesteśmy przyzwyczajeni Jest to także ustawienie rekomendowane przy cyfrowych kamerach.

    • 30 kl/s (w rzeczywistości 29,97 kl/s) to z kolei standard telewizji japońskiej i amerykańskiej. Producenci lustrzanek i kamer w celu obniżenia kosztów przeważnie na całym świecie stosują w swoich urządzeniach to samo oprogramowanie. W związku z tym my, Europejczycy, mamy możliwość nagrywania w 30 kl/s, a Amerykanie mają dostępne 25 kl/s.

    • 50 kl/s to po prostu podwojona prędkość europejska. Obecnie niewiele sprzętów oferuje odtwarzanie z takim klatkażem. Warto ją natomiast stosować, jeżeli chcemy stworzyć obraz slow-moton. Obraz z 50 kl/s możemy podczas obróbki bez żadnej straty jakości rozciągnąć do standardowych 25 kl/s, uzyskując dwukrotne spowolnienie akcji.

    • 60 kl/s (59,94 kl/s) to podwojony standard amerykański/japoński. Analogicznie, także może służyć do spowolnienia akcji. Tutaj my, Europejczycy mamy jednak większe pole do manewru, bo obraz możemy rozciągnąć do naszego standardu, czyli 25 kl/s. Amerykanie powinni raczej zaprzestać na 30 kl/s. Oczywiście dzięki temu my uzyskamy bardziej spowolniony obraz."


    Aby uzyskać typowy filmowy look, czas migawki powinien być dwukrotnie niższy, niż wartość klatkażu. Jeżeli nagrywamy z prędkością 30 kl/s, klasyczny filmowy wygląd da nam czas migawki 1/60 s, zaś dla filmów w 50 kl/s powinniśmy ustawić czas 1/100 s.


    Jeżeli chodzi o przesłonę to sprawa jest oczywista. Niestety nie bardzo rozumiem działania migawki. Np ustawiam klatkaż na 25kl/s i migawkę 50. Przy robieniu zdjęcia migawka to szybkość podnoszenia lustra ale przy filmowaniu lustro przecież nie skacze i jest cały czas otwarte. O co tu chodzi. Czy procesor który powiedzmy zapisuje 25 klatek poprzez migawkę dzieli je jeszcze na pół tworząc 50? Nie rozumiem tego działania i proszę o proste wytłumaczenie. I jeszcze jedno, czy zgadzacie się z autorem w/w cytowanej wypowiedzi?

  2. #2

    Domyślnie

    Przy filmowaniu lustro i mechaniczna migawka są cały czas otwarte/uniesione, a ten czas "migawki" to po prostu czas naświetlania jednej klatki.
    D90|D300|8/3.5|T17-50/2.8|18-105|50/1.8D|85/1.8D|70-300G|Sb800|Sb26

  3. #3

    Domyślnie

    Strona z której cytowałem wypowiedź jak się okazało nie otwierała mi się w całości i nie widziałem komentarzy gdzie także użytkownicy wyjaśniali sprawę migawki. Wreszcie zrozumiałem o co chodzi.
    Mam niestety wielki problem z ustawieniami w sony vegas 10 pro. Jutro napiszę w czym problem. Na razie dzięki za pierwszą pomoc.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie ustawień parametrów do obróbki filmu w sony vegas 10.
    Przykład: nagrywam film o parametrach 1920x1080 , 25 kl/s. Po przerzuceniu filmu do vegasa bawię się w ustawienia i tu ? Nie ma powyższych parametrów. Jest HD 1080-24 (1920x1080 ; 23,976 fps), HD 1080-50i (1920x1080 ; 25,000 fps) i wiele innych ale dużo bardziej odległych od mojego filmu. Przypuszczam że moim ustawieniem w programie powinno być HD 1080-50i ( 25,000 fps) ale właśnie 50i a ja mam film nagrany w 25 kl/s bez przeplotu. Czy w tym ustawieniu te 25,000 fps to inaczej 25 kl/s i oznacza to że program sam konwertuje do 25 kl/s lub pozostaje przy 50i w zależności od nagrania źródłowego?
    Jest jeszcze ustawienie HDV 720-25p (1280x720 ; 25,000 fps) no ale to już nie jest pełne HD
    Jeżeli jest inaczej to co powinienem ustawić i dlaczego. Proszę o wyjaśnienie i pomoc.
    Ostatnio edytowane przez nikonel ; 02-06-2013 o 10:27

  5. #5

    Domyślnie

    Te szablony ustawień faktycznie mogą nie odpowiadać twoim. Wystarczy je zmodyfikować. Menu Project > Properties.. zakładka video. Jako wyjściowy do modyfikacji np. HDV 1080-50i (1440x1080; 25,000 fps). Zmieniasz wartość w polu width z 1440 na 1920. W polu field order zmieniasz z np. upper field first na none ( progressive scan ). Nazwa szablonu ( template ), po modyfikacjach zmieni się na "Custom..coś tam, coś tam". Możesz nazwać inaczej szablon, żeby Ci się lepiej kojarzyło np. "HD_1080p_25" i zapisać ( ikonka dyskietki ). Potem, gdy będziesz chciał takich ustawień używać, wystarczy go wybrać z listy i oczywiście zatwierdzić wybór przyciskiem OK.
    Ostatnio edytowane przez kostek-brasil ; 03-06-2013 o 09:58

  6. #6

    Domyślnie

    a orinetuje się ktoś jak podobną operację przeprowadzić w pinacle studio 16 ??
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  7. #7

    Domyślnie

    Nie miałem styczności z tym oprogramowaniem, ale z opisu wynika, że program ma takie trzy zakładki: przechwytywane, edycja i tworzenie filmu. Właśnie na tą ostatnią ( tworzenie filmu ) trzeba kliknąć i zająć się tzw. "ustawieniami wstępnymi". Jeśli nie ma pasującego gotowca, kliknij "niestandardowe" i tam poustawiaj wedle potrzeby..

    ps. zakładam, że masz wersję polską

  8. #8

    Domyślnie

    Tak wersja PL, jednak dopiero zaczynam przygodę z nim, gdyż wcześniej pracowałem na Corelu

    A tak z ciekawości, jak nagram film na Blu Ray 1080 24p to nie będzie dobrze wyglądał odtwarzany na TV ?? musi być 25 ??
    Ostatnio edytowane przez coroner ; 03-06-2013 o 15:35
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez coroner Zobacz posta
    A tak z ciekawości, jak nagram film na Blu Ray 1080 24p to nie będzie dobrze wyglądał odtwarzany na TV ?? musi być 25 ??
    Powinien wyglądać dobrze, zresztą w praktyce pewno nie odróżniłbyś 24 kl/s od 25 kl/s.. Nagrywaj z takimi ustawieniami jakie ma film z kamery/aparatu.

  10. #10

    Domyślnie

    Kostek, super dzięki za podpowiedź, wiedziałem że to cholerstwo napewno jest bardzo proste. Podpowiedz mi jeszcze na jakie parametry ustawić pixel format i czy ustawienia w zakładce properties mają jakiekolwiek znaczenia przy późniejszym renderingu bo przecież i tu trzeba ustawić jakieś parametry. No i wreszcie rendering, mam tutaj wiele zakładek np. image sequence, mainconcept avc/aac, mainconcept mpeg-2, sony avc/mvc itd. itp. które z nich wybrać i dlaczego. Tutaj także nigdzie nie ma ustawienia full hd 25p więc jak już coś wybiorę to muszę rozumiem zmienić tak samo jak w zakładce properties. Tylko które wybrać
    Ostatnio edytowane przez nikonel ; 03-06-2013 o 21:23

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •