Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: F100 - Err i P

  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Mysłowice
    Posty
    23

    Domyślnie F100 - Err i P

    Kupiłem na allegro Nikona F100, body + lampa dedykowana, bez obiektywu. Sprzedawca nic się nie zająknął, jakoby miał być niesprawny (może nie wiedział co sprzedaje, może świadomie nic nie napisał na ten temat).

    Kiedy przyszła do mnie paczka podjarany wrzuciłem komplet świeżych baterii (GP Super, jeśli ma to jakieś znaczenie).
    Coś zgrzytnęło i jak go włączam to mi wyświetla migające Err i P...

    Pomyślałem, że to może wina braku obiektywu. No to biegiem do koleżanki, która ma też Nikona, podpinam szkło - i nic, to samo.
    Z podpiętym szkłem sprawdziłem, że "elektroniczny dalmierz" działa. Udało mi się uruchomić powrotne zwijanie filmu.
    Nie działa AF. Nie mogę też zmienić punktów na które ma ostrzyć. Nie mogę zmienić trybu fotografowania. Kompensacji ekspozycji. Tak jakby był zablokowany... Tymczasem zmiana pomiaru światła działa (przełącznik na pryzmacie).

    Próbowałem resetu CSM + Mode, ale nic to nie dało.
    Zmieniłem baterie na akumulatorki, bez efektu.

    Migawka się nie wyzwala, tak jakby był zablokowany.

    Co powinienem z tym zrobić?

  2. #2

    Domyślnie

    Punkty ostrzenia są blokowane za pomocą pierścienia wokół tylnego wybieraka. Na pewno miałeś odblokowany?
    Podobnie AF, przełącznik był na pewno w trybie AF?
    Przeczyść styki, zarówno te w komorze filmu odpowiadające za komunikację tylnej ścianki z korpusem, jak i te w komorze lustra odpowiadające za komunikację ze słoikiem. Oczywiście nie można wykluczyć, że body jest uszkodzone.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Mysłowice
    Posty
    23

    Domyślnie

    Miałem odblokowany, oczekując na paczkę przeczytałem instrukcję od deski do deski :d
    Tak, przełącznik miałem w AF, w sensie na obiektywie AF, body S (próbowałem przełączyć jedno i drugi na manuala, ale nic to nie zmieniło).
    Styki przeczyściłem, nic to nie zmieniło. Dużo pracy nie miałem, aparat jest praktycznie w stanie idealnym, kilka rysek od spodu...

  4. #4

    Domyślnie

    wg. instrukcji Err to "malfunction detected". Ja bym obstawiał brak styku lub brudne styki (co w sumie na jedno wychodzi).
    Ja zdyboo radzi, przeczyść wszystkie możliwe styki, obejrzyj je. Może któryś jest podgięty lub się zawiesił.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 01-06-2013 o 19:26 Powód: pis. ("mailfuction")

  5. #5

    Domyślnie

    Odepnij obiektyw, przełącz w tryb M, autofokus na body też na M i spróbuj wyzwolić migawkę. Jeśli dalej się nie da - stawiam na uszkodzenie body. Jeśli odpali - szwankuje komunikacja z obiektywem.

    P.S. Jakie szkło?
    D90 | F75 | F70
    35/1.8G | 50/1.8D | 28-85/3.5-4.5 | 18-105/3.5-5.6G | T80-200/4 AI-S
    PLC3 | 12XP | H44M-4 | P135/2.8

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Mysłowice
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    wg. instrukcji Err to "mailfuction detected". Ja bym obstawiał brak styku lub brudne styki (co w sumie na jedno wychodzi).
    Ja zdyboo radzi, przeczyść wszystkie możliwe styki, obejrzyj je. Może któryś jest podgięty lub się zawiesił.

    Są czyściutkie, w stanie idealnym.

    Cytat Zamieszczone przez varjo Zobacz posta
    Odepnij obiektyw, przełącz w tryb M, autofokus na body też na M i spróbuj wyzwolić migawkę. Jeśli dalej się nie da - stawiam na uszkodzenie body. Jeśli odpali - szwankuje komunikacja z obiektywem.

    P.S. Jakie szkło?
    Nie da się wyzwolić bez obiektywu. Właśnie to mnie zaniepokoiło już na samym początku.

    Obiektyw kitowy, 18-55 (bez VR), wiem że to DX, ale nie ma większego znaczenia, czytałem na forach, że ludzie takimi fotografują na analogowych, winieta zanika przy 35mm...
    Btw nie mogę trybu fotografowania zmienić na M, próbowałem tego. Ciągle tkwi w P.
    Ostatnio edytowane przez mrzyq ; 31-05-2013 o 14:13

  7. #7

    Domyślnie

    w takim razie jedyne, co mi przychodzi na myśl, to zwrot do sprzedawcy. Sprzedał uszkodzony aparat, niezgodny z opisem.

  8. #8

    Domyślnie

    Obiektyw w tym przypadku jest ok (przynajmniej do testów).

    Można bawić się w serwis (na innych forach ludzie piszą o problemach z popychaczem przysłony). A można próbować zwrócić aparat i szukać innej sztuki.

    Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy: ustaw ręcznie czułość filmu (aparat ma pokazywać konkretną wartość ISO i nie korzystać z czytnika kodów DX). Jeśli po tym nie ruszy to już nie mam pomysłów.
    D90 | F75 | F70
    35/1.8G | 50/1.8D | 28-85/3.5-4.5 | 18-105/3.5-5.6G | T80-200/4 AI-S
    PLC3 | 12XP | H44M-4 | P135/2.8

  9. #9

    Domyślnie

    Za Mirkiem. Jak nie działa po sprawdzeniu wszystkiego, to zwrot. Naprawa może się okazać nieopłacalna, zwłaszcza jeżeli będą potrzebne jakieś części.
    Aparat bez szkła powinien wyzwolić migawkę w dowolnym trybie pracy.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Mysłowice
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez varjo Zobacz posta
    Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy: ustaw ręcznie czułość filmu (aparat ma pokazywać konkretną wartość ISO i nie korzystać z czytnika kodów DX). Jeśli po tym nie ruszy to już nie mam pomysłów.
    Nie ma opcji, w ogóle nie reaguje na próby zmiany ISO...

    Zakładam, że gdzieś padła elektronika i to go blokuje.
    Szkoda, bo kupiłem go z zamiarem całkowitej przesiadki na system Nikona

    Dzięki za szybkie odpowiedzi, w takim razie piszę do sprzedawcy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •