Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie D90 w trybie Manual sam dobiera czas ekspozycji

    Siemanko.
    D90 posiadam ładnych kilka lat, wczoraj po włączeniu trybu Manual z przerażeniem stwierdziłem, że korpus sam dobiera czas ekspozycji. Co dziwne aparat tak samo zachowuje się z podłączonym obiektywem manualnym (Falcom 8mm Fisheye). Jedyne co mi przyszło do głowy to przywrócić ustawienia fabryczne. Nie pomogło. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
    Z pozdrowieniami

  2. #2

    Domyślnie

    A aparat pokazuje że pracuje w trybie M? Bo może po prostu kółko trybów nie... "trybi"? :]
    D90|D300|8/3.5|T17-50/2.8|18-105|50/1.8D|85/1.8D|70-300G|Sb800|Sb26

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, pokazuje prace w trybie M. Sam mogę ustawić czas naświetlania i wielkość matrycy. Po wciśnięciu spustu do połowy wciąż wyświetla ustawiony czas. Gdy zwalniam migawkę czas jest dobierany.
    Celując w ten sam punkt czas, na zmianę, przybiera wartości: 60 następnie 250, następnie 1000 i znów 60 i tak w kółko.

  4. #4

    Domyślnie

    A zwróciłeś uwagę, że są to czasy różne dokładnie o 2 EV ??

    Wyłącz bracketing i będzie ok.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Whyduck Zobacz posta
    Tak, pokazuje prace w trybie M. Sam mogę ustawić czas naświetlania i wielkość matrycy. Po wciśnięciu spustu do połowy wciąż wyświetla ustawiony czas. Gdy zwalniam migawkę czas jest dobierany.
    Celując w ten sam punkt czas, na zmianę, przybiera wartości: 60 następnie 250, następnie 1000 i znów 60 i tak w kółko.
    Nie powinno tak być, w trybie M żaden parametr nie powinien się sam zmieniać, jedynie drabinka ekspozycji.
    Zresetuj wszystkie ustawienia, te dwoma przyciskami z zieloną kropką oraz reset ustawień osobistych w menu aparatu, ponadto odłącz obiektyw i wyjmij baterię z aparatu na kilka godzin.
    Jeśli to nie pomoże to chyba awaria elektroniki, jeszcze jedno, czy w pozostałych trybach aparat działa normalnie?
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Nie powinno tak być, w trybie M żaden parametr nie powinien się sam zmieniać, jedynie drabinka ekspozycji.
    Zresetuj wszystkie ustawienia, te dwoma przyciskami z zieloną kropką oraz reset ustawień osobistych w menu aparatu, ponadto odłącz obiektyw i wyjmij baterię z aparatu na kilka godzin.
    Jeśli to nie pomoże to chyba awaria elektroniki, jeszcze jedno, czy w pozostałych trybach aparat działa normalnie?
    Nie trzeba nic resetować - jak aparat sam zmienia czas o 2 EV przy robieniu zdjęć, to jest to 100% włączony bracketing.


    Do autora wątku - jak byś nie wiedział czym się bracketing włącza/wyłącza - jest to guzik z napisem BKT, poniżej guzika lampy błyskowej.
    Następie pokrętłami ustawiasz parametry. Tylnym przekręcić, aż na wyświetlaczu pojawi się "0F 2.0" (w twoim przypadku).
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 26-05-2013 o 15:17
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie trzeba nic resetować - jak aparat sam zmienia czas o 2 EV przy robieniu zdjęć, to jest to 100% włączony bracketing.
    Potwierdzam, tak zachowuje się aparat z włączonym bracketingiem w trybie M, o ile EV zmienia parametry to zależy od ustawień bracketingu.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  8. #8

    Domyślnie

    Bracketing... Facepalm. ;] Problem rozwiązany. Dzięki panowie, w szczególności GonzoG!

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2009
    Miasto
    costa del sol
    Posty
    14

    Domyślnie

    Odkopuję wątek. Bo dłuższy czas nie używałem aparatu i zapomniałem jak się włącza Bracketing.
    Chciałem zapytać ale tutaj znalazłem, na nurtujące mnie pytanie...
    Nigdzie nie znalazłem tej podpowiedzi, że przy bracketingu aparat sam ustawia parametry kolejnego zdjęcia (w zależności od ustawień) w trybie pojedynczej fotografii.
    Ale też, nigdzie nie znalazłem tego, że jednym przyciśnięciem możemy zrobić seryjne zdjęcie do HDR, jeśli mamy ustawiony tryb H lub L . Wykonuje tylko 2 lub 3 zdjęcia.
    Bo ani instrukcja nie wspomina, ani nie dosłyszałem w wyjaśnieniach na forum, czy YT.

    Może się komuś przyda w przyszłości...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •