Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Publikacja cudzych zdjęć a prawo?

    Zastanawiam się na jakich zasadach w świetle prawa jest dozwolone publikowanie cudzych zdjęć np. na takiej stronie
    http://www.facebook.com/ArtPics.tv
    Są tam podpisane foldery imieniem i nazwiskiem autora - zgoda autora jest potrzebna czy nie?

  2. #2

    Domyślnie

    Prawo do cytowania.
    Zgodnie z art. 29 prawa autorskiego „wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach”.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  3. #3

    Domyślnie

    @doktor - to akurat polskie prawo.

    Co do ogólnych praw autorskich - są 3 "opcje" na jakich autor publikuje zdjęcia:
    1) wszelkie prawa zastrzeżone - nie można nic zrobić bez zgody autora/właściciela praw
    2) uznanie autorstwa - można rozpowszechniać, ale musi ze zdjęciem musi być związana informacja, kto jest autorem
    3) dozwolony użytek własny - można rozpowszechniać, jak i modyfikować zdjęcia bądź wykorzystywać we własnych produkcjach/grafikach, bez odrębnej zgody autora, ale trzeba podać kto jest autorem oryginału. Dzieło takie nie może w żaden sposób być powiązane z działaniem komercyjnym/dochodowym.

    Co do publikacji zdjęć na FB - każdy, kto publikuje zdjęcie na swoim profilu FB, wyraża zgodę, na dalsze ich rozpowszechnianie na łamach FB - szczegóły w regulaminie FB.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli czy ze strony 500px.com mogę wrzucać/cytować treści?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez d40nikon Zobacz posta
    Czyli czy ze strony 500px.com mogę wrzucać/cytować treści?
    Przeczytaj regulamin serwisu, to się dowiesz.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Nie jestem tam biegły z jęz.ENG - mógłby ktoś pomóc?

  7. #7

    Domyślnie

    Zdjęcia publikowane w serwisie 500px.com są domyślnie objęte pełnymi prawami. Jeśli autor inaczej nie zaznaczył, nie można ich ruszać. Możesz jedynie zamieścić link do strony ze zdjęciem w serwisie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8
    Gaduła Awatar timi
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Golub-Dobrzyń
    Posty
    1 597
    Wpisów
    3

    Domyślnie

    Często jest tak ze widzę na tej stronie zdjęcia przyrodnicze które już wcześniej widziałem na innych portalach przyrodniczych, w tym tez moje(gil) i nikt mnie nie pytał o zgodę. Wiec zapewne oni sami biorą sobie zdjęcia bez zgody autora jakie im się podobają i umieszczają na stronie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •