To pewnie jakiś odłam samyang.
Szukaj
To pewnie jakiś odłam samyang.
D600
14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
28-75,70-210
Nie "dandelopna", a dendalionu - dendalion, to nic innego jak chip ze stykami, który przekazuje informacje do aparatu o ogniskowej obiektywu i jego jasności (minimalnej przesłonie).
Tamrona odradzam - jest to chyba najgorszy UWA.
Peleng, to ruski, a dokładnie białoruski obiektyw.
Peleng 8mm to kołowe rybie oko - kąt widzenia 180st w każdym kierunku. Poza tym jest to obiektyw do Zenitów - czyli z mocowaniem M42, choć są przerabiane wersje pod inne mocowania. Jest to obiektyw pełnoklatkowy, co oznacza, że na DX będziesz miał czarne rogi.
Tu masz to pokazane:
http://www.photozone.de/Reviews/254-...report--review
(jest to z Canona, więc na Nikonie będzie minimalnie więcej tych rogów)
Peleng też nie ma elektroniki, więc bez dendalionu (ciężko jest je już dostać) nie będzie pomiaru światła.
Jak się zastanawiasz nad szerokimi szkłami i do tego w miarę tanimi to wybór jest taki:
rybie oko:
Samyang AE 8mm
obiektywy bez dystorsji:
Samyang AE 14mm
Sigma 10-20/4-5.6 - używana do dostania już od ok 1000-1200zł.
To te najtańsze i warte zakupu.
Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 24-05-2013 o 20:05
Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
Nikon D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1
Polecam FishEye Samyanga, bardzo zacne szkło za dobre pieniądze, a w wersji bez AE, nie brakuje aż tak pomiaru światła. Samyang 14 mm ma akurat dość skomplikowaną dystorsje, Sigma 10-20 już mniejszą.
Faktycznie pomyliło mi się z tym pelengiem.
Ale ty źle mówisz.
Ciemne rogi nie są z powodu nie krycia matrycy dx przez obiektyw fx, bo tu akurat jest na odwrót.
Ale z powodu tego że to rybie oko kołowe.
Na fx jest obraz kołowy (koło wpisane w czarny prostokat) na dx jest kolejny prostokąt wpisany w to koło ale zachaczajacy o zewnętrzny czarny prostokąt, stąd te czarne rogi.
Samyang 14mm ma bardzo nieznaczą dystorsję na matrycy dx.
Ostatnio edytowane przez RAF7705 ; 25-05-2013 o 09:50
D600
14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
28-75,70-210
Ok
D600
14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
28-75,70-210
Samyang 14 to akurat szkło, które ma sporą a na dodatek skomplikowaną dystorsję falistą!
Sigma 10-20 - bardzo fajne szkło - miałem jak siedziałem w DX i bardzo sobie chwaliłem.
Jeśli chodzi o rybę to podpisuję się pod Samyangiem 8mm.
Miałem dłuuugi czas. Śmigał zarówno na D90 jaki i na D300.
Kilka fotek z tego szła w moim wykonaniu możesz sobie zobaczyć tu http://3ev.pl/g_miasto
Z5II; Z5; N17-28; N50Z; T28-75G2; Lampy; Statywy; Torby; Plecaki itd.itp.
A miałeś tego samyang 14mm że go tak dyskredytujesz...
Ja tam zmieniłem sigme 10 - 20 na samyang 14mm i jestem zadowolony.
D600
14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
28-75,70-210
Z5II; Z5; N17-28; N50Z; T28-75G2; Lampy; Statywy; Torby; Plecaki itd.itp.
Ja jej specjalnie nie zauważyłem.
Tzn nie zauważyłem żeby była większa lub bardziej uciążliwa niż w sigmie.
D600
14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
28-75,70-210
Skontaktuj się z nami