Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Preselekcje A, S

    Witam wszystkich serdecznie,
    Z racji tego, że jestem amatorem proszę o wyrozumiałość. Od pewnego czasu zacząłem eksperymentować z preselekcją czasu oraz przysłony. Głównie problemy są podczas fotografowania z preselekcją przysłony. Chcąc zrobić zdjęcie portretowe aparat dobiera tak długi czas naświetlania, że nie ma opcji zrobienia zdjęcia bez poruszenia. Przysłonę maksymalnie otwieram (jak na możliwości tego obiektywu). Ten sam problem tyczy się zdjęć ostrych, przymykając przysłonę do f11, aparat dopasowuje strasznie długi czas naświetlania. Jak mogę skorygować te wartości lub jakiego innego trybu ewentualnie użyć, nie chcę korzystać z trybów automatycznych: portret, krajobraz.

    Konfiguracja sprzętowa: Nikon D5200, 18-105mm

  2. #2

    Domyślnie

    Moze po prostu ciemno jest? Podbij ISO.

    Pisane z telefonu.

  3. #3

    Domyślnie

    tylko M -manualny tryb daje ci pełna kontrolę nad efektem jaki chcesz uzyskac na fotografii
    FiX-owe Nikony
    http://zoltyserwisfotograficzny.info
    niezależne opinie klientów o serwisie "N"

  4. #4

    Domyślnie

    Po co ci automatyka skoro jak widać zagłębiasz się w kanony fotografii bo chcesz się zagłębiać.
    Jak ci brakuje czasu (zbyt długie czasy na granicy poruszenie) to tak jak radzą koledzy jedź z ISO w górę .
    Na tym to polega żeby tymi trzema parametrami kombinować (czas, przysłona i czułość) aby osiągnąć co zamierzasz. Oczywiście musisz pamiętać że czułości nie możesz podnosić bez ograniczeń bo czym wyższa czułość to gorsza jakość zdjęcia mówiąc w uproszczeniu, wzrasta ilość ziarna a i kolory też stają się czesem nienaturalne.
    Rozwiązaniem jest też użycie lampy błyskowej lub generalnie doświetlenia.
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 28-04-2013 o 09:01
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  5. #5

    Domyślnie

    Są pewne ograniczenia przy robieniu zdjęć, których nie przeskoczysz. Matryca musi dostać określoną ilość światła, podbijanie czułości daje szumy. Jeżeli już masz ustawione optymalne ISO (niewiem 800, 1600), wybrany otwór przysłony (moim zdaniem f/11 to nieco za dużo) i są za długie czasy naświetlania, to po prostu znaczy, że jest za ciemno. Kropka. Jeśli to w mieszkaniu, to możesz (tak jak ja) wymienić żyrandol na taki o mocniejszych żarówkach, zacząć używać lampy błyskowej (zewnętrzna lampa, jeśli we wnętrzach to skierowana na ścianę itp), lub na zewnątrz zacząć używać 1) blendy 2) lampy błyskowej. Lub po prostu robić zdjęcia wtedy, gdy jest jasno. Więcej magicznych tricków nie ma.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  6. #6

    Domyślnie

    Powinieneś chyba zacząć od poczytania podstaw, bo widać z treści Twojego postu, że nie za bardzo rozumiesz o czym piszesz. Mylisz pojęcia ostrości z głębią ostrości, nie do końca też wiesz co jak wpływa np. zmiana przysłony na czas otwarcia migawki.
    pozdrawiam
    Tomek

  7. #7

    Domyślnie

    Masz Nikona 5200 więc jego użyteczne ISO jest dość wysokie , bez większej utraty jakości możesz podnieść nawet do ISO 3200, to już dość sporo, proponuję popróbować portrety od niższej wartości przysłony tak 5,6 i stopniowo podnosić jej wartość, będziesz widział zmiany, a użyteczny czas robienia z ręki to bezpiecznie 1/30s, masz obiektyw z VR więc powinno dać rade nawet niżej, wszystko zależy jak bardzo ci się trzęsą ręce

    Próbuj a będziesz po efektach widział co zmienić, reszta zależy od warunków jakie masz a które znasz tylko ty
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 28-04-2013 o 09:25
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  8. #8

    Domyślnie

    1) Wchodzisz w tryb A.
    2) Wybierasz żądaną wartość przysłony.
    3) Jeśli czas dobrany przez aparat jest zbyt długi - doświetlasz kadr np. lampą błyskową lub podbijasz ISO. W obu przypadkach czas ulega skróceniu.

    W trybie M masz pełną kontrolę nad ekspozycją i możesz np. celowo zrobić zdjęcie lekko niedoświetlone, ale za to nieporuszone.

    A tak na marginesie - 18-105 to dobre szkło, ale w plener. Do robienia zdjęć w pomieszczeniach przy świetle zastanym nie nadaje się w ogóle - jest po prostu za ciemny. Jeśli chcesz się bawić w portrety, to polecam inwestycję w nawet najtańszą stałkę - 50/1.8D.
    D90 | F75 | F70
    35/1.8G | 50/1.8D | 28-85/3.5-4.5 | 18-105/3.5-5.6G | T80-200/4 AI-S
    PLC3 | 12XP | H44M-4 | P135/2.8

  9. #9

    Domyślnie

    50/1.8D na D5200 to już będzie pełny manual
    Może jednak lepiej wersję AF-S 50/1.8G...
    C5050Z i jakieś APS-C...

  10. #10

    Domyślnie

    MiQ27, automatyka ekspozycji będzie działała normalnie, zabraknie jedynie autofokusa (zapomniało mi się, że 5200 nie ma śrubokręta). Do tego modelu faktycznie lepszym wyborem będzie obiektyw AF-S.
    D90 | F75 | F70
    35/1.8G | 50/1.8D | 28-85/3.5-4.5 | 18-105/3.5-5.6G | T80-200/4 AI-S
    PLC3 | 12XP | H44M-4 | P135/2.8

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •