Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Filtr ND 3.0 (10 stops). Problem. Zepsuty?

    Tak więc, mam już jakiś czas nakręcany filtr pewnej, bardzo dobrej i znanej firmy i zauważyłem ostatnio, że robi mi coś takiego?

    Nie występuje to za każdym razem, ale w większości i mam wrażenie, iż nabiera na sile wraz z przymykaniem szkła.
    Zepsuty ten filtr? Co o tym sądzicie?




    dla porównania, bez filtra




  2. #2

    Domyślnie

    wyglada na jakies wewnetrzne odblaki od soczewek. napisz jaki to dokladnie filtr i jaki obiektyw. probowales ten filtr z innymi obiektywami? jesli tak to jakie efekty. ja bym zaczal od zmiany obiektywu.

    u mnie jest -13EV i nie ma nawet zafarbu - nie wspominajac o takich efektach jak u Ciebie.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3

    Domyślnie

    Obiektyw N16-35/4 VR. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia z innymi szkłami, ponieważ nie mam innych obiektywów o średnicy filtra 77mm. Filtr to B+W ND 3.0.

    Jeśli chodzi o odblaski, to było by dziwne, bo zauważyłem, że ten zafarb pojawia się raczej, gdy nie ma bezpośredniego źródła światła, tylko raczej kiedy światło jest rozproszone i miękkie, choć nie ma reguły.

    Jeszcze dwa przykłady:

    1. Niby brak zafarbu, ale jednak (zaznaczone na czerwono)

    2. Tutaj niemal identyczny kadr, jak pierwszy, w pieściwszym poście. Słońce w kadrze i "efektu" brak. Ale za to tylko F8.



  4. #4

    Domyślnie

    Podejrzewam zaświetlenie z innego źródła. Zaklej skalę odległości w obiektywie. Spróbuj założyć na wizjer ten kapturek, może lustro nie do końca zasłania matówkę?
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Podejrzewam zaświetlenie z innego źródła. Zaklej skalę odległości w obiektywie. Spróbuj założyć na wizjer ten kapturek, może lustro nie do końca zasłania matówkę?
    No i wydało się, co było przyczyną.

    Przed:

    Po:

    Oba naświetlane 30 sekund na przysłonie F22 (exif dostępny).
    Pierwsze, robione jak zawsze, drugie, z zasuniętym wizjerem Dzięki TOP67, za podpowiedź i naprowadzenie na właściwy trop.



  6. #6

    Domyślnie

    Czyli wizjer? Kształt zaświetlenia to sugerował. Z tym filtrem wpływ światła wpadającego przez wizjer jest 1000 razy większy niż normalnie. Nawet najmniejsza szczelina przepuści za dużo światła.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, wizjer. Wystarczyło zasłonić i problem zniknął.



  8. #8

    Domyślnie

    I ja jestem bardzo uradowany z Twojej pomysłowości. Jeszcze raz dziękuję. Wystarczy zasłonka na wizjer i absolutny brak zafarbu czy innych blików. Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    wydawac by sie moglo, ze to oczywista oczywistosc

    a jednak ludzie tego nie wiedza...
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  10. #10

    Domyślnie

    nie wiedziałem, ale zapamiętam na przyszłość
    D700+D90+SB-800+SB-900+ Tokina16-28/2.8+ N24-70/2.8+ N80-200/2.8+ N50/1.8+ Sigma 85/1.4+ N85/1.8+ Mamiya RZ67 ProII i tona studyjnych gratów
    http://www.krampikowski.com
    https://www.facebook.com/Krampikowski.foto

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •