Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Micro NIKKOR 40 mm f/2,8- warto kupić?

    Witam,
    posiadam obiektywy Nikkor 18-105mm i 50mm, lecz ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad obiektywem do makrofotografii.
    Czy 40mm byłby rozsądnym zakupem?
    Jak wyglądają zdjęcia nim robione?

  2. #2

    Domyślnie

    Tutaj masz o nim temat:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=185216

    Do czego dokładnie potrzebujesz obiektywu macro? 40mm to bardzo mało i będziesz musiała być blisko fotografowanego obiektu.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Najbardziej interesują mnie zdjęcia owadów. Chciałabym żeby było na nich widać ich szczegóły, typu oczy muchy, lecz szkło robiące takie zdjęcia jest raczej za drogie (szukam czegoś do 1500).

  4. #4

    Domyślnie

    Owada wystraszysz podchodząc z obiektywem 40mm, wg mnie najtańsze minimum to Tamron 90 2.8 lub Sigma 100 2.8
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Franky Zobacz posta
    Najbardziej interesują mnie zdjęcia owadów. Chciałabym żeby było na nich widać ich szczegóły, typu oczy muchy, lecz szkło robiące takie zdjęcia jest raczej za drogie (szukam czegoś do 1500).
    W tej cenie znajdziesz sporo obiektywów dedykowanych do makro o dłuższych ogniskowych niż 40 mm. Jeśli interesują Cię używki to wybór jest bardzo duży od 60tek począwszy na okolicach 105 kończąc. Do tego dochodzą obiektywy manualne. Jeśli chcesz coś nowego w pudełeczku i z gwarancją to za 1500 znajdziesz tamrony 60/2(mam i polecam) oraz 90/2.8(klasyk). Półtora koła to wcale nie tak mało.

  6. #6

    Domyślnie

    Tamron 90 2.8 prezentuje się ciekawie.
    Jakich akcesoriów potrzebowałabym do niego aby zrobić takie zdjęcie?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie robiłem nigdy tak ekstremalnych zbliżeń, ale jak na moje oko to do zrobienia takiego zdjęcia potrzebujesz obiektywu na rewersie, photoshopa i martwej muchy. Zgaduję, że tamron 90 nawet z kompletem pierścieni pośrednich nie da Ci takiego odwzorowania. Jesteś pewny, że to zdjęcie zrobiono tamronem czy to tylko przykład jest?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Nie robiłem nigdy tak ekstremalnych zbliżeń, ale jak na moje oko to do zrobienia takiego zdjęcia potrzebujesz obiektywu na rewersie, photoshopa i martwej muchy. Zgaduję, że tamron 90 nawet z kompletem pierścieni pośrednich nie da Ci takiego odwzorowania. Jesteś pewny, że to zdjęcie zrobiono tamronem czy to tylko przykład jest?
    Też powątpiewam, że to było zrobione tamronem 90

    Cytat Zamieszczone przez Franky Zobacz posta
    Tamron 90 2.8 prezentuje się ciekawie.
    Jakich akcesoriów potrzebowałabym do niego aby zrobić takie zdjęcie?
    Tutaj masz przykłady:
    http://pl.pixel-peeper.com/lenses/?lens=45
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Nie robiłem nigdy tak ekstremalnych zbliżeń, ale jak na moje oko to do zrobienia takiego zdjęcia potrzebujesz obiektywu na rewersie, photoshopa i martwej muchy. Zgaduję, że tamron 90 nawet z kompletem pierścieni pośrednich nie da Ci takiego odwzorowania. Jesteś pewny, że to zdjęcie zrobiono tamronem czy to tylko przykład jest?
    Tak, to było robione tamronem, znalazłam je na jakimś forum.

  10. #10

    Domyślnie

    Ten tamron ma skale odwzorowania 1:1 czyli obraz zarejestrowany na matrycy bedzie w skali 1:1, matryca ma rozmiary ok 16x23 mm więc by "obiekt" pokrył cały kadr musiałby mieć co najmniej takie wymiary, podane zdjęcie tego kryterium raczej nie spełnia (no chyba że jakiś ogromny mutant mucha). Do "większego powiększenia" można dojść na kilka sposobów:
    1. kombinacje z manualnymi szkłami odwrotnie mocowanymi - nie robiłem ale o ile wiem zabawa do najprzyjemniejszych nie należy, o ile się nie mylę spore skale odwzorowań, nawet do 3-4:1
    2. Dokładanie pierścieni dystansowych do szkła np makro, tu sporo nie poprawi, gdzieś okolice 1,5-2:1
    3. Kadrowanie zdjęcia, metoda prosta ale jak to kadrowanie, tracimy rozdzielczość
    4. nasadki np raynox250, tu nie będę strzelał, nie pamiętam co z tego można uzyskać.
    5. Pewnie coś tam jeszcze

    1500 to sporo, można owego używanego tamrona (nie mam ale same dobre opinie o nim są) i zostanie jeszcze na jakąś lampę czy raynoxa, można poszukać np sigmy 150/2.8, kiedyś widziałem chyba za 1600 a do robaków dłuższa ogniskowa będzie przyjemniejsza.

    edit
    masz tu na forum galerie makro-pstrykaczy, niektórzy piszą jak i czym dane zdjęcia robili, warto tam zaglądnąć, możliwe że tam też uzyskasz informacje z pierwszej ręki. A przy okazji pooglądasz nieco fotek, niektóre są rewelacyjne.
    Ostatnio edytowane przez krzysiozboj ; 02-04-2013 o 20:28
    D90, 18-105, 35/1.8G, 105/2.8VR, SB700 i ... zenit ET ze szklarnią

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •