Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie format zdjecia a format odbitki, POMOCY NIKONIARZE

    Witam,

    Moim problemem jest trudnosc zrozumienia jaki rozmiar zdjecia powinien byc aby wykonac jego odbitke tz. gotowe zdjecie po obrobce wykadrowalam do rozmiaru 3x4 (2677x3569 300dpi) i teraz jesli osoba chcialaby wywolac je w rozmiarze 9x16 pojawia sie problem gdzie fotograf mowi , ze rozmiar zdjec jest niewlasciwy i nie istnieje oraz osoba ktora ma wywolac zdjecia , oznajmia , ze musi jeszcze raz zmieniac rozmiary zdjec i dopasowac gdzie liczy sobie dodatkowo za ta prace ..gdzie popelnilam blad?
    Jakie romiary zdjec nalezy oddawac innym aby mogli sami wybrac czy zdjecie ma byc w duzym rozmiarze czy malym (lecz utrzymujac stosunek 3x4)?

    Prosze was bardzo o jakies wskazowki Nikoniarze!

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez igusiek21 ; 23-03-2013 o 13:17

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie w kabie kadruję zawsze do formatu docelowego (najczęściej 15x23) i wtedy zapisuję w rozmiarze 15,2x23cm (nie w pikselach), 300dpi, sRGB, finalnie wyostrzam. Szerokości papierów, które mam dostępne w labie to 15,2; 20,3; 30,5; długość jaka chcę aż do 42cm.
    Poza tym nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi
    || 5D + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
    Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

  3. #3

    Domyślnie

    Lecz jesli dobrze rozumiem ,gdy zapisze 15,2X23 a osoba bedzie chciala wywolac zdjecie w wiekszym rozmiarze, zdjecie straci na jakosci? Wazne jest dla mnie zeby wiedziec jak najlepiej zapisac aby inni mieli wybor co do wyboru wielkosci, czy jednak nie jest tego taka logika?

    Nie potrafie sie poprostu odnalezc , w jakich rozmiarach mam zapisywac zdjecia ktore maja byc wywolywane. Zawsze utrzymuje 300dpi do jpg lecz gdy jedna z osob poszla wywolac, fotograf oznajmil, ze zdjecia maja dziwny nieznany format.... ?!
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 30-01-2014 o 21:45

  4. #4

    Domyślnie

    ale to chyba problem klienta jaki wybiera format? Przecież nie będziesz dawał fot we wszystkich możliwych wymiarach na odbitki... MZ powinieneś oddawać foty w pełnej rozdzielczości, a dalej co klient z nimi zrobi to już jego sprawa. Wybierając inny format najwyżej zostanie inaczej skadrowane, dlatego polecam laby gdzie wysyłasz zdjęcia przez neta i sam sobie kadrujesz do odpowiedniego wymiaru (podgląd danego formatu).
    || 5D + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
    Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

  5. #5

    Domyślnie

    okay, to juz bardziej do mnie przemawia lecz dlaczego osoba ktora miala wywolac zdjecia powiedziala,ze 3x4 nie istnieje i co to wogole za format - patrzac na zdjecia w PS?
    Az sie sama pogubilam w tym wszystkim...
    Najczesciej kadruje 2x3(standard) ale zdaza mi sie w 3x4 i 4x5, i chyba sie nie myle, ze sa to rozmiary mozliwe do wywolania?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igusiek21 Zobacz posta
    ...Jakie romiary zdjec nalezy oddawac innym aby mogli sami wybrac czy zdjecie ma byc w duzym rozmiarze czy malym (lecz utrzymujac stosunek 3x4)? ...
    Największe jakie daje twój aparat, jeśli niewiadomo jaki będzie z tego zrobiony rozmiar odbitki.
    Lub konkretne wymiary od labu jeśli wiesz gdzie będą naświtlane np. dla 18x27 w jednym z labów:
    dokładny rozmiar (mm) 178 x 267 przy 300dpi, lub dokładny rozmiar (px) 2102x3154.

    Ciężko Cie zrozumieć, napisz jakoś klarowniej.

  7. #7

    Domyślnie

    tak wiec jesli bedzie to bardziej zroumiale :
    gotowe zdjecie po kadrowaniu 3x4 ma 3569x2677 px, 302,18x226,65 mm (300dpi)
    Jakie parametry musi miec zdjecie aby wykonac najmniejsza odbitke ( jakis standardowy rozmiar) Rozumiem, ze nie jest mozliwy 10x15 poniewaz zdjecie bedzie znieksztalocne...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igusiek21 Zobacz posta
    Najczesciej kadruje 2x3(standard) ale zdaza mi sie w 3x4 i 4x5, i chyba sie nie myle, ze sa to rozmiary mozliwe do wywolania?
    Dowiedz się jakie formaty robią w Twoich labach (i jak przygotowywać foty do druku) generalnie standardem są (w cm): 9x13, 10x15, 13x18, 15x21, 15x23, 20x30, 30x40 i tego raczej się trzymaj, a nie proporcji boków.

    Poza tym błagam - jaśniej bo ciężko zrozumieć o co w ogóle chodzi.

    edit:
    zaczynasz całkiem od drugiej strony patrz jakie formaty oferuje lab i do tego dopasuj kadrowanie i rozmiar w PS.
    || 5D + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
    Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

  9. #9

    Domyślnie

    sorry za niejasnosci :P
    Poprostu na kursach uczono, ze wazna jest najwyzsza jakosc w dpi (300) a nie zostalo nic powiedziane o rozmiarach itp. Tak wiec poczytalam troche na stronach lab i mysle, ze twoja podpowiedz jest najlepszym rozwiazaniem.
    Tylko jesli ,osoby ktore nie chca wywolanych zdjec i sami potem ida do fotografa, dzwonia z pretensjami, ze musza placic dodatkowe pieniazki za prace fotografa przy zmiejszaniu zdjec

  10. #10

    Domyślnie

    dpi jest nieważne w tym przypadku praktycznie wcale, ktoś na forum pisał coś o tym właśnie

    Cytat Zamieszczone przez igusiek21 Zobacz posta
    Tylko jesli ,osoby ktore nie chca wywolanych zdjec i sami potem ida do fotografa, dzwonia z pretensjami, ze musza placic dodatkowe pieniazki za prace fotografa przy zmiejszaniu zdjec
    dodatkowe pieniążki? hmm, dziwne masz laby
    do niedawna zawsze wysyłałem pełne rozmiary do wołania (w programie zaznaczałem format i ewentualnie kadrowałem) i żadnych pretensji nie było, dopiero od niedawna kadruję do odpowiednich wymiarów.
    poza tym, jak zwykły szarak przynosi foty z wakacji do wywołania to przynosi zmniejszone itp? wątpię... więc nie rozumiem tego.
    || 5D + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
    Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •