Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Maroko. Sprawy techniczne: zapis wycieczki z GPS, geotagowanie itd.

    Dla chętnych udostępniam traki GPS z mojego Garmina (pliczki w formacie GPX, można je łatwo przerobić na kmz itp).

    Co można zrobić z tymi danymi?

    1. Możemy je zaimportować do Google Earth i obejrzeć, jak się przemieszczał GPS (niekoniecznie będzie to w 100% zgodne z naszymi własnymi śladami, bo czasem zostawał w autobusie, w innym momencie rozchodziliśmy się a GPS podróżował ze mną. Ta niebieska kreska na mapie to trasa zaimportowana do Google Earth:


    Alternatywnie można użyć również darmowego oprogramowania Garmin BaseCamp, zapewne są też inne programy. Tutaj szara kreska to nasza trasa:



    2. Możemy ogeotagować (chyba nie ma takiego słowa w języku polskim) bezpośrednio zdjęcia. Ja w tym celu używam programu HoudahGeo. Jest o tyle fajny, że pracuje bezpośrednio z plikami, ale również może dobrać się do plików Aperture, iPhoto, Lightroom itp.

    Ważne: klikamy na przycisk Camera Setup i ustawiamy strefę czasową, taką jak mieliśmy w aparacie (efekt widać w prawym górnym rogu), a następnie:
    - we fragmencie oznaczonym na poniższym obrazku jako 1 wskazujemy ścieżkę do zdjęć
    - w 2 wybieramy interesujące nas zdjęcia (by zaznaczyć całość cmd-a na mac, ctrl-a na pc)
    - zaznaczone zdjęcia przenosimy do 3
    - do 4 przeciągamy pliki tras z GPS


    W efekcie dostajemy listę zdjęć z informację o położeniu gps w czasie robienia zdjęcia.


    Możemy zobaczyć, gdzie zdjęcie było zrobione na mapie:


    Program potrafi zapisywać położenie geograficzne bezpośrednio w Exif dla jpg i raw, XMP jak również w tagach IPTC.
    Powodzenia z geotagowaniem

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adamouse Zobacz posta
    Dla chętnych udostępniam traki GPS z mojego Garmina (pliczki w formacie GPX, można je łatwo przerobić na kmz itp).
    Suuuper. Chyba to zrobię (pierwszy raz).
    Możesz pliczki dać w paczce (zip czy cos takiego). To byśmy siągali tylko 1 raz, a tak trzeba kilkunastu pobrań.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jasne, już dołożyłem plik All-Tracks-Morroco.zip (zawiera wszystkie trasy).

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Brakuje 29 lutego



    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Da się zrobić, musimy tylko zaplanować kolejny wyjazd w roku przestępnym

    Mówiąc poważniej: nawiązując do tego, co napisał APZ o miejscach i złotych godzinach, geotagowanie może pomóc w planowaniu kolejnych wypraw
    Ostatnio edytowane przez adamouse ; 08-03-2013 o 12:49

  6. #6
    kasika
    Gość

    Domyślnie

    Hej, przepraszam, ale jestem tutaj początkująca. Gdzie znajdę zapisy na takie plenerki?

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    A propo zapisów GPS, nie było przypadku, że się gubiło zasięg GPS? Bo np w telefonach jest to częste, a zamierzam kupić sobie w najblizszym czasie aparat właśnie z funkcją geotagowania.

    Turystyczne Garminy zazwyczaj mają niezłe odbiorniki GPS. Ten mój choć stary ma WAAS/EGNOS, nie działa na SIRF3 tylko na MTK, który ma mniejszy pobór prądu ale nadal jest czuły. Nie wiem, czy nie pogubił się w medynach, ale chyba nie. Jest to model nie produkowany już od kilku lat.
    W aparacie spodziewałbym się gorszego odbioru, zapewne ma mniejszą antenę, pytanie jaki chipset GSM?

    W tej chwili czekam na przesyłkę z HK z di-GPS, jest na nowszym chipie MTK, zapewne ze słabszą anteną w porównania do Garmina.
    Jak już będę miał oba to będę mógł porównać, sądzę, że taki di-GPS powinien zachowywać się podobnie do modułu wbudowanego w aparat.
    Ostatnio edytowane przez adamouse ; 22-01-2014 o 18:17 Powód: wcięło post na który odpowiadałem?

Podobne wątki

  1. jaki gps do trekkingu + zapis trasy + geotagging
    By dame in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-03-2013, 18:23
  2. Holux M-1000C GPS Logger Odbiornik GPS
    By wist in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-10-2011, 16:56
  3. Sony GPS-CS1KASP GPS Unit
    By Władca Pixeli in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-05-2009, 01:18
  4. Co do obiektywów, mnożnika, cropa itd itd
    By Mrozu in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-08-2007, 13:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •