Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Praca w Niemczech a podatki...

    Witam,
    Pytam tutaj bo jakoś mojego przypadku nie mogę znaleźć na innych stronach a wiem, że w Cafe można zapytać niemal o wszystko. Pracuje w polskiej firmie (IT), jestem zatrudniony na terenie Polski, na czas nieokreślony. Moja firma wygrała przetarg na projekt w Niemczech i ja, co tydzień, na 3-4 dni wyjeżdżam do Niemiec i wracam do domu - i tak mniej więcej od połowy września 2012 (oczywiście były przerwy na Święta, Nowy Rok). Czy pracując w taki sposób podlegam pod podatek niemiecki czy polski? Bo według mnie pracodawca jest polski, zarobki polskie, nie przenoszę się z rodziną do Niemiec tylko wracam co tydzień do Polski (wyjeżdżam na zasadach podróż służbowej), zatem nie ma podstaw do obciążenia mnie podatkiem niemiecki. Czy ktoś ma może wiedzę w tym temacie?
    A zresztą co się będę chwalił...

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    kip.gov.pl - zadzwoń wszystko aktualnie i profesjonalnie

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Kraków\Frankfurt am Main
    Posty
    141

    Domyślnie

    Jestem w podobnej sytuacji, również zatrudniony w Polsce, a na delegacji we Frankfurcie. U mnie w firmie sprawa wygląda tak: Jeśli jesteś przebywasz powyżej 183 dni w Niemczech, musisz rozliczyć się w Niemczech (Liczą się tylko dni które fizycznie jesteś w Niemczech, odliczasz te, które jesteś w Polsce). Tyczy się to również przełomu roku, jeśli więc przekroczysz 183 dni pobytu po 28/29.02 to rozliczasz się w Polsce, a następnie musisz robić korektę i rozliczyć się w Niemczech. W Niemczech masz cały następny rok na rozliczenie się.
    W Twoim przypadku wydaje mi się, że nie przekroczysz do września tych 183 dni.
    Nie znam Twoich zarobków, ale jeśli nie są to astronomiczne kwoty, to korzystne jest rozliczanie się w Niemczech, ponieważ tutaj dużo większa jest kwota zwolniona z podatku. Jeśli natomiast jesteś kawalerem musisz zapłacić od tego dodatkowy podatek Kolega po trochę ponad pół roku delegacji rozliczając się w Niemczech zapłacił 20% podatku, który zapłaciłby w Polsce.
    Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania, to służę pomocą A jeśli nie będę wiedział, to zapytam kogoś w pracy, u nas jest sporo osób, które się tutaj rozliczało

    Pozdrawiam
    Don
    Nieogarnione jeszcze D200 + niewykorzystywane w pełni szkło.

  5. #5

    Domyślnie

    ja glupi zawsze myslalem ze to firma odprowadza podatki za pracownika

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Kraków\Frankfurt am Main
    Posty
    141

    Domyślnie

    Ooo i moje wywody okazały się niepotrzebne
    A myślałem, że pomogę
    Nieogarnione jeszcze D200 + niewykorzystywane w pełni szkło.

  7. #7

    Domyślnie

    Wielkie dzięki
    Sprawa u mnie wygląda tak - w 2012 roku, od 17.09 do 31.12 przepracowałem fizycznie na terenie Niemiec 52 dni. W tym roku mam powiedziane, że projekt będzie trwał do ok. końca maja, z tym, że np. mam 2 tygodnie urlopu, potem weekend majowy, Święta Wielkanocne itp - zatem trochę mnie jednak nie będzie. Co do zarobków to nie wiem co to astronomiczna kwota ale mało to nie jest (powiedzmy że kilka średnich krajowych). Jest jeszcze jeden motyw - teraz podróżuje na zasadzie podróży służbowej a firma chciała bym pracował w Niemczech na zasadzie oddelegowania (Assignment). Ja nie zgodziłem się na taki układ (odmówiłem podpisania dokumentu Assigment Letter) ponieważ warunki w nim zawarte mi nie odpowiadały (mniejsze diety dzienne niż ustawowe, brak diety za dzień przyjazdu i wyjazdu itp). Sądząc po linku jaki dostałem od Calme (dzięki), przy oddelegowaniu są dopiero klocki-chocki podatkowe....
    A zresztą co się będę chwalił...

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Kraków\Frankfurt am Main
    Posty
    141

    Domyślnie

    Przy oddelegowaniu pojawia się problem, że pieniądze, które dostajesz w ramach tzw. diety są opodatkowane, a w przypadku standardowej delegacji, diety nie podlegają opodatkowaniu. Co za tym idzie jeśli jesteś na oddelegowaniu i przebywasz w niemczech <183 dni, to raczej na pewno wskoczysz w polsce w najwyższy próg podatkowy.
    Ale jeśli zarabiasz kilka średnich krajowych, to zapewne i tak jesteś w najwyższym progu podatkowym

    P.S Od 1 marca w chodzi w życie nowe rozporzadzenie regulujące wysokość diet, więc nie będzie teraz ok. 42e ale chyba 49
    Nieogarnione jeszcze D200 + niewykorzystywane w pełni szkło.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •