Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Centralny punkt ostrosci/kadrowanie

    Witam

    Moje pytanie dotyczy kadrowania za pomoca centralnego punktu ostrosci.Mianowicie czy gubienie ostrosci,uzywajac takiej techniki,to cos zupelnie normalnego.Wczesniej zdarzalo mi sie to bardzo rzadko.Jednakze ostatnio spotyka mnie to coraz czesciej.Ustawiam ostrosc na danym punkcie,kadruje,a pozniej okazuje sie,ze zdjecie jest nieostre. Szczegolnie,gdy uzywam punktowego pomiaru swiatla oraz obiektywu 50mm 1.4G.
    Zastanawiam sie czy moze przyczyna nie jest zwiazana z body tudziez szklem.

    Z gory dziekuje za jakies sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    A może masz włączony tryb AF-C? I AF cały czas pracuje?

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że pomiar światła nie ma tu nic do rzeczy.. a może przełączyłeś na AF-C ?
    D300 + MB-D10 + N35 1.8G + 85 1.8G + Sb-900

  4. #4

    Domyślnie

    oczywiscie ze bedzie nie do konca ostre, szczegolnie jesli stoisz blisko obiektu fotografowanego

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Desperados Zobacz posta
    Wydaje mi się, że pomiar światła nie ma tu nic do rzeczy.. a może przełączyłeś na AF-C ?
    Oczywiscie uzywam AF-S...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jackrabbit Zobacz posta
    oczywiscie ze bedzie nie do konca ostre, szczegolnie jesli stoisz blisko obiektu fotografowanego
    Generalnie,czesciej trafiam kadrujac z blizszej odleglosci niz z dalszej

  7. #7

    Domyślnie

    To zupełnie normalne. Przecież zmieniając kąt patrzenia aparatu, zmieniasz też odległość:
    Obrazek poglądowy:
    Kod:
          
     |
    o|  \
    b|    \
    i|      \
    e|  -  - - aparat
    k|      /
    t|    /
     |  /
     |
    pionowe kreski - obiekt
    skośne i poziome linie "widzenia" wg. których następuje ustawienia ostrości - ewidentnie widać, że przy przekadrowaniu zmienia się odległość punktu ostrości od obiektywu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedz.Spotkalem sie wczesniej z takim wykresem.Dlatego w pierwszym momencie,wydawalo mi sie to zupelnie normalne.Jednakze kolejne artykuly,wypowiedzi na forum etc, spowodowaly,ze zaczalem szukac przyczyny w czyms innym.

    W takim razie jaki aposob ostrzenia jest najbardziej skuteczny?
    Czy uzywanie centralnego punktu ostrosci bez przekadrowywania powinno byc skuteczniejsze?
    Ostatnio edytowane przez silenco ; 21-02-2013 o 01:39 Powód: Niewlasciwy komentarz

  9. #9

    Domyślnie

    To wcale nie jest 'normalne'...

    Trzeba po prostu uważać, musisz się starać przekadrowywać zachowując płaszczyznę i odległość - ogólnie spróbuj po prostu zamiast celować aparatem w inne miejsce, przesunąć go tak żeby celował tak gdzie trzeba.

    Ostrzysz, przesuwasz aparat lewo-prawo i góra-dół, nigdy przód-tył i nigdy też nie zmieniasz kątów (obiektyw-podłoga i obiektyw-ściana) , przy których ostrzyłeś.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    To wcale nie jest 'normalne'...

    Trzeba po prostu uważać, musisz się starać przekadrowywać zachowując płaszczyznę i odległość - ogólnie spróbuj po prostu zamiast celować aparatem w inne miejsce, przesunąć go tak żeby celował tak gdzie trzeba.

    Ostrzysz, przesuwasz aparat lewo-prawo i góra-dół, nigdy przód-tył i nigdy też nie zmieniasz kątów (obiektyw-podłoga i obiektyw-ściana) , przy których ostrzyłeś.
    Zgadzam sie z Twoja wypowiedzia.Wlasnie w taki sposob kadruje. Przestrzegajac podstawowych zasad. Dlatego ostatnimi czasy, zaniepokoila mnie ilosc nieostrych zdjec.
    Ostatnio edytowane przez silenco ; 21-02-2013 o 02:09

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •