Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie VueScan i Coolscan 8000ED - problem z ustawieniami

    Kupiłem soft VueScan Pro do swego Coolscana 8000ED i przyznać muszę, że mam z nim niemałe kłopoty z ustawieniami których jest sporo. Ściagnąłem ze strony przewodnik skanowania w j.angielskim ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania i problemy jakie chcę rozwiązać. Skanuję wyłącznie format 6x9 (dwie klatki) i nie wiem jak sprawić aby podgląd wyświeltał mi od razu dwie klatki bym mógł wybrać jedną i skadrować. Lecz najważniejsze, że po zakonczeniu skanowania (zapisuję w TIFF i do utworzonego nowego forderu na pulpicie) nie pojawia się zeskanowane zdjęcie - folder pozostaje pusty, choć zmieniłem ścieżkę zapisywania zdjęć. Coś zapewne gdzieś muszę jeszcze ustawić/przestawić, tylko nie wiem gdzie.

    Mam jeszcze kilka pytań ale w tej chwili to najwazniejsze rzeczy, mam nadzieję, że ktoś "rozpracował" ten soft i bedzie w stanie pomóc.

  2. #2

    Domyślnie

    Piotrek, z klatkami to jest jakiś problem, uzytkownik axer się zna z nim gadaj
    ale ja nie mam żadnych problemów z zapisem tifu na pulpit czy gdzie tam, sprawdz dokładnie wszytskie ustawienia, w zakładce wyjście.

  3. #3

    Domyślnie

    Robert, zapomniałem że też przecież masz LS 8000

    Więc co, gdy skanujesz 6x9 (film pocięty na dwie klatki) to trzeba wyciagać z każdą zeskanowaną klatką holder i przekładać film?

    Teraz mi zapisał skan ale zeskanował jako pozytyw i szczerze mówiąc nie wiem dlaczego.

    Skanuję Adoxa CHS 25, sreberko, ok, nie ma go na tej liście w zakładce filmów czarno-białych, są inne tyle że nie mogą ich wyłączyć - któryś z nich muszę wybrać. Co z tym zrobić?
    Ostatnio edytowane przez Bach ; 09-02-2013 o 19:09

  4. #4

    Domyślnie

    Poprawiło się - dzięki Robert za polecenie ustawień - i skaner skanuje dwie klatki 6x9 do podglądu ale po zakończeniu skanowania do podglądu nie pokazuje dwóch klatek a tylko ostatni zeskanowany, więc nie mogę wybierać pomiędzy nimi. Mało tego skanuje mi te dwie klatki w trzech częściach: pierwszą klatkę całą, drugą w większej części, a potem końcówkę tej drugiej. I na tej końcówce zostaję. Pamiętam że w Coolscanie 5000ED były małe okienka z prewkami wszystkich zeskanowanych do podglądu klatek, tu tego nie widzę. A skoro jednak zeskanował pierwszą klatę, to gdzieś powinna być widoczna prewka, prawda?
    Napiszę do axera.

  5. #5

    Domyślnie

    dobra i tak mam co skanowac 6x9 także jutro obadam temat.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki

  7. #7

    Domyślnie

    Robert, sprawdź czy masz gdzieś opcję - chyba w wejściu - Dopasowanie klatki/Frame spacing. Ed Harris z VueScan napisał mi, że wpisanie w tej opcji w mm odległości pustej przestrzeni pomiędzy klatkami rozwiązuje ponoć problem. Ale ja tej opcji u siebie nie widzę, ciekawe czy jest u Ciebie. Zobacz przy okazji jaka wersję aktualizacji masz swojego VS, i czy polska czy ang?

    W przewodniku VS jest o tym:

    "Input | Frame spacing
    This option sets the spacing between frames for some film scanners that
    support this in hardware. It is not available for most film scanners or flatbed
    scanners. This is the distance between the starting positions of two consecutive
    frames. The units for this option are normally in millimeters, but this can be changed with
    the Prefs | Crop units (p. 102) option. Basic Option: This option is displayed when the scanner is capable of frame
    spacing".

  8. #8

    Domyślnie

    Kolejna rzecz rozwiązana. Opcja Odstęp ramki jest (choć poprawnie powinno raczej być Dopasowanie zdjęcia), tyle że trzeba wpisać nie odstęp pomiędzy klatlami lecz odległosć mierzoną od początku pierwszej katki do początku drugiej (razem z odstępem pomiędzy nimi). Ok, idziemy jakoś do przodu. Tyle, że wciąż nie widzę dwóch zeskanowanych prewek 6x9. Kiedy skanowanie poglądowe dwóch zdjęć się kończy (skanowanie wsadowe mam ustawione na Wszystko) w oknie skanowania zostaje mi tylko drugie zdjęcie, nie widzę pierwszego, ani jakiegoś znaczka/strzałki gdzie mógłbym je wybrać czy na nie przejść. Decyduję sie więc na wciśnięcie 'skanuj", wcześniej tylko kadruję podglądówkę drugiego zdjęcia jakie zostało mi w oknie skanowania, ustawiam znacznik ostrości w odpowiednim miejscu i wciskam skanowanie. I skaner zaczyna skanować... ale pierwsze zdjęcie. A na nim nie miałem kiedy i gdzie ustawić ostrości. Kiedy jego skanowanie się kończy automatycznie skanowana jest druga klatka na której ustawiłem ostrość.

    Tak więc, jak i kiedy ustawić ostrość na pierwszym zdjęciu? I czy da sie zobaczyć prewki dwóch zeskanowanych w preview klatek 6x9 ?

  9. #9

    Domyślnie

    Kwestia ostrości i wyboru zdjęć rozwiązana, daje się.

    Ostatnia rzecz z jaką teraz walczę to zapis skanu w formacie RAW, czyli bez żadnej ingerencji i manipulacji VueScana w skanowany obraz. A więctrzymanie na skanie wyłącznie tego co jest na negatywie. Niestety nie wiem dlaczego ale po otwarciu w PhotoShopie (RAW otwiera się w PS jako TIFF) mam przepalone światła w porównaniu ze skanem tego samego zdjęcia bez RAW. Plik RAW jest znacznie ciemniejszy - Ed Harmick w przewodniku wyjaśnie, że to normalne - ale dziwnie to wygląda bo wydawało mi się, że po otwarciu w PhotoShopie "wróci" do źródłowego wyglądu, a zdjęcie jest jednak ciemniejsze. Więc jakby ingerencja jakaś była, ale zakłądam, że mam coś jeszcze nie tak ustawione w ustawieniach. Zapisuje ktoś skany w VueScanie w plikach RAW?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •