Witam
Znalazlem dzis moj aparat ktory wiele lat temu dostalem na I komunie sw.
Marki oczywiscie ZSRR FIED 4
Ma on wbudowany swiatlomierz taki mechaniczny
I teraz pytanie czy moge to ustrojstwo zaadaptowac jako "swietlny pomiarowiec"?
Szukaj
Witam
Znalazlem dzis moj aparat ktory wiele lat temu dostalem na I komunie sw.
Marki oczywiscie ZSRR FIED 4
Ma on wbudowany swiatlomierz taki mechaniczny
I teraz pytanie czy moge to ustrojstwo zaadaptowac jako "swietlny pomiarowiec"?
System Nikon i Quantuum
W podpisie nie reklamujemy stron firmowych.
Nie bardzo. Tam był światłomierz selenowy. Po tylu latach pewnie jest lekko rozkaklibrowany, a sam element światłoczuły stracił swe cudowne właściwości (przynajmniej częściowo)
Nie lepiej jakiegoś taniego CDSa na aledrogo wyrwać.
pozdrawiam Krzysiaczek
_________________
lasciate ogni speranza, voi ch'entrate
Możesz podpowiedzieć coś bliżej ?Zamieszczone przez szymony
Jakiego CDsa ?
np swierdłowsk 4
Pozdrawiam Serdecznie Jacek PawłowskiF70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE
Kiedyś używało się światłomierze selenowe. Zaletą była niska cena i nie potrzebowały baterii. Miały jednak wady. Element światłoczuły po latach tracił swoje właściwości. Nie nadawały się do słabego światła. Przykładem może być Leningrad 7
W lepszych światłomierzach stosowano CdS (siarczek - kadmu). Wymagały baterii. Były bardziej dokładne, niestety droższe. Przykładem może być Swierdłowsk 4 lub Weimar Lux CDS
P.S.
Kilka lat temu przywiozłem z Polski Swierdłowsk 4 i porównałem go z cyfrowym światłomierzem Sekonic. W normalnym świetle dziennym wskazania Swierdłowsk'a nie różniły się od Sekonic'a więcej niż 1/3 stopnia!!!. Niestety Swierdłowsk nie może mierzyć światła błyskowego.
Skontaktuj się z nami