Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1
    Odrzyw
    Gość

    Domyślnie Jasność monitora, a tonacja zdjęcia

    Witam.
    Moje pytanie i temat wynikają z tego, że laby robiły mi za ciemne odbitki. Kolory były zawsze ok. ale zdjęcia były za ciemne. Pracownik labu powiedział, żeby poprostu przyciemnić monitor, prawdopodobnie za jasno mam ustawiony.
    Takie rady też pojawiały się na różnych forach. Zrobiłem tak, że wziąłem zdjęcie z labu, i przyciemniłem monitor, tak, żeby wyglądało jak na odbitce.

    I teraz problem. Całe moje portfolio w necie pociemniało katastrofalnie.
    Czy ja robię w takim razie za ciemne zdjęcia?
    Dodam, że częśto dodawałem do zdjęć większy kontrast, przy obróbce.

    Jak inni widzą te zdjęcia, czy uważacie, że cienie są zbyt smoliste?
    To byłby dramat, bo wysyłam się do różnych potencjalnych klientów...

    Moja strona: www.maciejodrzywolski.pl

    Jak inni (większość) mają ustawione monitory?
    Ja mam ustawione: gamma 1 / jasność 50% / kontrast 50 % - standardowe ustawienia.
    Czy jest jakaś referencja, obiektywny wzorzec?

  2. #2

    Domyślnie

    No raczej tak, robisz za ciemne zdjęcia. Ja w ten sam sposób miałem tendencje do robienia zdjęć lekko za jasnch do połowy tego roku...

    Jednakże na moim monitorze twoje zdjecia wyglądają ok.
    D600 | D750 | D7200 ||| 35/1.4 ART | 50/1.4 ART | 18-35/1.8 ART | 85/1.8 G | 135/2 D | 17-35/2.8 | 24-70/2.8 | 70-210/4
    było: D700 | D3100 | D5200 | CoolPix8800 | 14/2.8 HSM | 28/1.8G | 35/1.8 G DX | 50/1.5 HSM | 85/1.8 D | 135/2 bez D | 12-24/4.5-5.6 HSM | 28-200 D i G | 18-105 G | 18-200 G | 28-300 G | 200-500/5-6.3

  3. #3
    Odrzyw
    Gość

    Domyślnie

    No właśnie, na moim monitorze, i monitorze kolegi, też wyglądają ok. Mogę wywoływać jaśniejsze, tylko, czy wtedy na monitorze klienta nie będą przepalone?
    Histogram zwykle jest lekko przesunięty w prawo (szczyty), zauważyłem też, że laby/odbitki mają za duży kontrast...

  4. #4

    Domyślnie

    oglądnąłem i wg mnie minimalnie za ciemno, ale nie dużo;
    co do ustawień liczbowych monitora - nie ma czegoś takiego; każdy będzie inaczej (nie mówimy tu o seriach pro) świecił.
    Po to są kalibratory .

  5. #5

    Domyślnie

    nie wiem jak odbierac ciemno jasno bo akurat w przypadku zdjec to sa wielkosci bardzo subiektywne, ale jak zerknalem na szybko to jakos batrdzo ciemno nie zauwazylem

  6. #6

    Domyślnie

    Monitor świeci a odbitka odbija światło wiec zawsze będzie "ciemniej".
    Jeśli robisz zdjęcia pod lab to wtedy trzeba je wołać trochę jaśniej i według mnie tez z mniejszym kontrastem niż to co pokazujemy w internecie.
    Fuji: X100, X-Pro1, X-T2

  7. #7
    Odrzyw
    Gość

    Domyślnie

    Czyli mój monitor świeci chyba ok, jak większości. Więc nie ma sesnu ustawania monitora pod lab, a do labu oddawać tylko specjalne wersje... Męcze się z tymi labami już jakiś czas...
    Moim błędem z labem było chyba to, że zapominałem obniżac też kontrast... Chyba najlepiej robić testy na małych odbitkach, bo nie ma chyba innego pewnego sposobu ???

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam nowy lab który podchodzi bardzo indywidualnie do klienta. I można samemu np stać przy maszynie i wprowadzać poprawki. Ale zawsze jak zmieniłem lab brałem 3-4 zdjęcia które znam i mam z nich dobre odbitki i brabialem pod nowy lab. Tak jak poprzednio, jaśniejsze, jaśniejsze z mniejszym kontrastem i to samo ale z obniżona saturacja i zwiększona. Trochę metodą prób i błędów ale zrobisz to raz i później wiesz jak obrabiarek względem monitora.
    Fuji: X100, X-Pro1, X-T2

  9. #9

    Domyślnie

    Jak wyżej, nie są smoliste, niektóre można by odrobinę jaśniej ale to równie dobrze może być rzecz gustu. Generalnie są OK.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    oglądnąłem i wg mnie minimalnie za ciemno, ale nie dużo
    Dokładnie tak.

    Ale też jedna mała rada przy okazji. Nie trzeba oglądać samego zdjęcia, żeby to można było stwierdzić. Fotograf w cyfrowej ciemni musi korzystać z histogramu. A ten pokazuje właśnie, że fotki ciut za ciemne.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •