Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie LR4 export do DNG

    Witam

    Z założenia nie trzymam obrobionych zdjęć w LR tylko wyeksportowane JPG, czasem jednak dla pewnych zdjęć zostawiam rawy bo po jakimś czasie zmienia nam się podejście do danej fotografii bądź widzimy że coś jest nie tak. Surowy RAW fajnie ale znowu tracić tyle czasu na obróbkę by zmienić jedną rzecz ?

    Postanowiłem gotowe zdjęcie dodatkowo eksportować do DNG, zauważyłem że po ponownym imporcie nie ma historii ale efekt i zmiany na suwakach pozostały. Teoretycznie efekt osiągnięty (zgadza się ?), pytanie tylko co z dodatkowymi opcjami eksportu ? czy warto i do czego służą: "embed fast load data" i "embed original raw file". Z angielskiego można się domyśleć jakie ich zastosowanie ale w praktyce... nie widzę różnicy po za zwiększaniem o 100% wielkości pliku. Może coś źle robię ?

  2. #2

    Domyślnie

    embed fast load data - w DNG dodatkowo zapisuje chyba podgląd zdjęcia
    embed original RAW file - w DNG oprócz zdjęcia w formacie DNG jest jeszcze kopia samego RAWa.

    Ja nie konwertuję do DNG. Mam ustawione w LR aby informacje o obróbce zapisywane były w plikach *.xmp, więc jak chcę zostawić jakieś zdjęcia w RAW, to kopiuję razem z tym plikiem i wszystko jest zapamiętane.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    a jak importujesz ? bo też próbowałem w ten sposób i został surowy RAW jakby xmp nie istniało.

  4. #4

    Domyślnie

    Po imporcie nie masz nic innego jak czystego RAWa. Dopiero po modyfikacji w LR będzie utworzony xmp - o ile tak masz ustawione w opcjach, bo domyślnie LR zapisuje wszystko w swojej bazie.
    Ustawia się to:
    Edit-> Catalog Settings, zakładka Metadata i tak jest pole Automatically write changes into XMP...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Aaa, mój błąd. Jak dam export w oryginalne to xmp też się tworzy ale złapałem się na tym że trzeba chwilkę poczekać aż LR załaduje profil.

    Zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż moje, dzięki!!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cycus14 Zobacz posta
    Witam

    Z założenia nie trzymam obrobionych zdjęć w LR tylko wyeksportowane JPG, czasem jednak dla pewnych zdjęć zostawiam rawy bo po jakimś czasie zmienia nam się podejście do danej fotografii bądź widzimy że coś jest nie tak. Surowy RAW fajnie ale znowu tracić tyle czasu na obróbkę by zmienić jedną rzecz ?
    masz 3 opcje

    dng, pliki xmp albo po prostu uwazac zeby nie usunac bazy LR, ciekawostka tych baz mozesz miec wiele, np osobne z poprzednich lat zeby bajzlu nie bylo

  7. #7

    Domyślnie

    RAW + xmp to chyba najlepsze rozwiązanie, mamy oryginał i mamy wersję obrobioną. LR jest tak wolny a organizacja katalogu zwłaszcza usuwanie starych zdjęć jest tak super zrobiona że skutecznie zniechęca.

    po za tym wszystkie archiwa i tak leżakują na macierzy sieciowej bo nie tylko ja z tego korzystam, SSD zbyt małe i zbyt awaryjne by powierzać im takie katalogowanie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •