Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Tessina i inni

  1. #1

    Domyślnie Tessina i inni

    Od dawna fascynowały mnie miniaturowe aparaty fotograficzne i w miarę swoich możliwości zacząłem je kolekcjonować. Pierwszym takim aparatem był KIEV30 na nieperforowany film 16mm
    kupiony na bazarze w 1979r. Tym aparacikiem wykonałem sporo zdjęć,bo towarzyszył mi podczas służby wojskowej. Dzisiaj chciałbym przedstawić jeden z moich ostatnich nabytków.
    Jest to miniaturowa lustrzanka dwuobiektywowa na typowy film 35mm. Jej wymiary to 54x68x28.Film ładowany jest w specjalne cienkie kasetki. Taki ładunek pozwala na wykonanie ok 25 zdjęć
    formatu 14x21mm. Przesuw filmu jest wykonywany automatycznie po zrobieniu zdjęcia za pomocą sprężynowego silnika. Ciekawostką jest,że film leży równolegle do osi optycznej obiektywu,a obraz
    rzutowany jest poprzez lusterko. Właśnie to i konieczność odwracania negatywu w powiększalniku powodowały z pewnością pogorszenia jakości obrazu. Jako,że jest to lustrzanka dwuobiektywowa
    posiada miniaturowa matówkę. Jednak ustawianie ostrości na tak małej powierzchni jest problematyczne i raczej służy tylko do celowania. Może przy pomocy opcjonalnej lupy lub pryzmatu jest
    to łatwiejsze.
    Z ciekawości załadowałem kasetkę starym filmem Fotopan HL,którego termin ważności minął na początku lat osiemdziesiątych i na bazarze zrobiłem trochę zdjęć trzymając aparacik ukryty w
    dłoni. Efekty możecie ocenić sami. Dodam,że aparat w Polsce był i jest praktycznie niedostępny.
    Oczywiście był wykorzystywany przez rożnego rodzaju tajne służby i na naszym portalu aukcyjnym widziałem chyba dwa razy aparat po przeróbkach ułatwiających skryte użytkowanie.



    Jak wątek wzbudzi jakieś zainteresowanie to postaram się opisać kilka innych ciekawych miniaturowców.

  2. #2

    Domyślnie

    Aparat ten może nie jest super miniaturowy, ale interesujące jest, że wykorzystuje standardowy film 135 a nie np. 110.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Jak wątek wzbudzi jakieś zainteresowanie to postaram się opisać kilka innych ciekawych miniaturowców.
    Jestem pod wrażeniem Twojego opisu i podejścia. Koniecznie dawaj dalej.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  4. #4

    Domyślnie

    bardzo fajne.

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo podoba mi się taka forma i treść pisania. Polemiki nie będzie, bo więcej egzemplarzy "zabawki" może tu nie być ...

    dobra robota.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    Świetny aparacik!
    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  7. #7

    Domyślnie

    swietny sprzet, fajny opis i niezle foty

  8. #8

    Domyślnie

    Kolejnym ciekawym aparatem z mojej kolekcji jest tajemniczy gość rodem z KGB.To nie żart gdyż aparacik ten o kryptonimie F21 był głównie wykorzystywany przez tą organizację i jej pokrewne.
    Z racji przeznaczenia i skrytego użytkowania nie posiadał on żadnego celownika. Zakres czasów ograniczał się do 1/10,1/30,1/100 i B ustawianych dźwigienką z łatwo wyczuwalnymi zaskokami.
    Stosowane w nim były dwa rodzaje obiektywów o ogniskowej 28 mm. Ten w pokazanym tu egzemplarzu jest w miarę normalny,posiada regulowaną małym pierścionkowym zaskokową przysłonę
    o wartościach od 2do 16.Odległość ustawiana jest również zaskokowo od 2m z możliwością zablokowania na stałe przy pomocy malutkiej śrubki. Drugi obiektyw jest przystosowany do współpracy
    z specjalnym uchwytem umożliwiającym skryte i niepostrzeżone fotografowanie. Uchwyt ten pozwalał zamocować aparat np pod płaszczem. Obiektyw maskowany był specjalnym guzikiem,
    a wyzwalanie migawki, sterowanie przysłoną i odległością odbywało się za pomocą wyzwalacza umieszczonego w kieszeni i połączonego z aparatem linkami. Rejestracja obrazów odbywała
    się na nieperforowanym filmie o szerokości 22mm.Kadr ma wymiar 14x21mm,a film był przesuwany za pomocą sprężynowego silniczka. W aparacie zastosowano zespolona kasetę nadawczo
    odbiorczą współpracującą z tylną ścianką aparatu. Jako,że film jest nieperforowany,a przesuw filmu wymusza szpulka odbiorcza,miedzy kadrami powstają coraz większe przerwy.
    Na jednym ładunku można zrobić ok 20 zdjęć.
    Aby wypróbować działanie tego szpiega musiałem zmajstrować przecinarkę do filmu. Kilka fotek zamieszczam poniżej.


  9. #9

    Domyślnie

    piekne mysle, ze Aorta 5 juz powinna skladac Ci propozycje bo czegos takiego sie czesto nie oglada !!!

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo fajnie się czyta i ogląda. A jak z głośnością takich aparatów? Co emituje więcej hałasu, naciąg filmu czy migawka?
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •