Od dawna fascynowały mnie miniaturowe aparaty fotograficzne i w miarę swoich możliwości zacząłem je kolekcjonować. Pierwszym takim aparatem był KIEV30 na nieperforowany film 16mm
kupiony na bazarze w 1979r. Tym aparacikiem wykonałem sporo zdjęć,bo towarzyszył mi podczas służby wojskowej. Dzisiaj chciałbym przedstawić jeden z moich ostatnich nabytków.
Jest to miniaturowa lustrzanka dwuobiektywowa na typowy film 35mm. Jej wymiary to 54x68x28.Film ładowany jest w specjalne cienkie kasetki. Taki ładunek pozwala na wykonanie ok 25 zdjęć
formatu 14x21mm. Przesuw filmu jest wykonywany automatycznie po zrobieniu zdjęcia za pomocą sprężynowego silnika. Ciekawostką jest,że film leży równolegle do osi optycznej obiektywu,a obraz
rzutowany jest poprzez lusterko. Właśnie to i konieczność odwracania negatywu w powiększalniku powodowały z pewnością pogorszenia jakości obrazu. Jako,że jest to lustrzanka dwuobiektywowa
posiada miniaturowa matówkę. Jednak ustawianie ostrości na tak małej powierzchni jest problematyczne i raczej służy tylko do celowania. Może przy pomocy opcjonalnej lupy lub pryzmatu jest
to łatwiejsze.
Z ciekawości załadowałem kasetkę starym filmem Fotopan HL,którego termin ważności minął na początku lat osiemdziesiątych i na bazarze zrobiłem trochę zdjęć trzymając aparacik ukryty w
dłoni. Efekty możecie ocenić sami. Dodam,że aparat w Polsce był i jest praktycznie niedostępny.
Oczywiście był wykorzystywany przez rożnego rodzaju tajne służby i na naszym portalu aukcyjnym widziałem chyba dwa razy aparat po przeróbkach ułatwiających skryte użytkowanie.



Jak wątek wzbudzi jakieś zainteresowanie to postaram się opisać kilka innych ciekawych miniaturowców.