Close

Strona 19 z 119 PierwszyPierwszy ... 917181920212969 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 1186
  1. #181

    Domyślnie

    Ja mam RADOŚĆ fOTOGRAFOWANIA na allegro zakupioną, fajna książka tylko żle się ją czyta wieczorami przy świetle żarówki, pisana jest błyszczącym drukiem na czarnym papierze i oczy bolą, a poza tym sam bym poczytał jeszcze jakieś ciekawe pozycje...

  2. #182

    Domyślnie

    a teraz kupuje na allegro Bryana Petersona dwie pozycje, miał na początku ktoś racje, że 70 zł za dwie książki. Mam nadzieję, że dużo sie z nich nauczę!!!
    Pozdrawiam.

  3. #183

    Domyślnie

    Acha, żeby nie było, ze odradzam czytanie starych książek... Gorąco polecam np. pozycję pt. "Nauka o fotografii", której autorem jest Andreas Feininger. Jest tam wszystko co dotyczy samego fotografowania, odpowiedzi na pytania "po co?", "dlaczego", "jak". Jest na przykład dużo ciekawych informacji o tym jak postrzegamy kolory, dlaczego jedne ich zestawienia sprawiają silniejsze wrażenie od innych. Jest o tym jak perspektywa wpływa na wyraz zdjecia. Dowiemy się mnóstwo o świetle, jego rodzajach oraz istocie. Ale brak aktualnych danych dotyczących nowych technik fotografowania. Dlatego polecam tę lekturę każdemu, ale *po* zaznajomieniu się z podstawowymi terminami z dzisiejszych książek. Inaczej będzie to lektura ciężka i często niezrozumiała. Jest to książka dla początkujących (ale nie tylko), ale takich, którzy już *poszukują*, a nie dopiero co nabyli aparat. I taką właśnie widzę rolę starych podręczników do fotografii. Są bardzo przydatne, ale nie jako pierwsze, ale jako drugie źródło wiedzy. Po które warto sięgnąć wtedy, gdy już wydaje nam się, że umiemy robić zdjęcia, ale szukamy wiedzy jak je robić lepiej.

    Cytat Zamieszczone przez adamouse Zobacz posta
    Nie zgadzam się absolutnie z tezą, że fotografia cyfrowa "Daje o wiele większe możliwości". Mając dobrze naswietlony kadr, możesz go sobie dopieszczać suwakami, lub nawet zmienić charakter zdjęcia przez bardziej ingerujące w obraz operacje. Nie ma znaczenia tutaj, czy obraz został pierwotnie zarejestrowany na matrycy, czy na slajdzie a potem zeskanowany przed wrzuceniem do PS-a.
    I tu się mylisz. Poczytaj sobie o formacie RAW, czy dla Nikona: NEF. Dowiesz się, że bez utraty danych możesz z raz zrobionego zdjęcia wydobyć zupełnie odmienne informacje. Przykład to niedoświetlenie lub prześwietlenie zdjęcia nawet w granicach +/- 2EV, czy praktycznie dowolna zmiana balansu bieli, którą na skanie wykonasz, ale wiąże się to z utratą danych. Tak nierozumiane AUTO ISO, jest genialną opcją, której nie masz w analogu - bo tam przed zrobieniem zdjęcia musisz się zastanawiać nad tym, jakie warunki za chwilę będziesz fotografował. Jeśli na miejscu okaże się, że warunki są inne, bądź zmieniają się w trakcie fotografowania, to pozostaje rezygnacja ze zdjęć. Przy opcji AUTO ISO i najnowszych matrycach zastosowanych w aparatach D3, czy D700, nie interesuje Cię na jakie warunki trafisz - obraz masz pozbawiony szumów i praktycznie taki sam w bardzo dużym zakresie (np. ISO 100-3200). ISO dobierzesz sobie sam na miejscu, lub wybierze je za ciebie automatyka aparatu. Zawsze możesz robić zdjęcia z najwyższą, dostępną w zadanych warunkach, jakością. Nie grozi Ci już sytuacja, że będziesz robił zdjęcia na kliszy ISO 50 do fotek w słońcu, przypadkowo spotkanej dziewczynie w kawiarni. Czy odwrotnie, na czarnobiałej wysokoczułej i wysokoziarnistej błonie, nie uwiecznisz nagle marszu nagich idących kobiet w południe przez miasto. Jeśli do tego dorzucimy takie drobiazgi jak wbudowana lampa błyskowa o zmiennej mocy (co nie było kiedyś chyba powszechne) oraz natychmiastowy podgląd wykonanego zdjęcia wraz z histogramem i to Cię nadal nie przekonuje, że cyfrowa technika daje większe możliwości "wykonania" dobrego zdjęcia, to ja już nie mam więcej argumentów. Nie mówię o tym, że nie można tych zdjęć wykonać techniką analogową. Oczywiście, że można. Tylko ich byś nie zrobił. Dlaczego? Ano dlatego, że wymagają one przygotowań. A to filtr żółty wypadałoby założyć, a to kliszę zmienić, a to okaże się, że mimo wszelkich starań, popełniłeś błąd w ustawieniach aparatu i źle naświetliłeś to zdjęcie, a mimo, że obiekt byłby jeszcze dostępny do dobrego sfotografowania przez kolejną minutę - Ty tego nie wiesz, że popełniłeś błąd, bo zdjęcie zobaczysz dopiero po wywołaniu negatywu! No chyba że masz szczęście i masz ze sobą akurat to co potrzeba. Ja rozumiem, że z punktu widzenia fotografa studyjnego, czy może dokładniej - kreującego warunki sceniczne, nie ma znaczenia czy pracujesz na cyfrze, czy na analogu. Ale to często nie my decydujemy o tych warunkach, a w reporterce, którą uprawia sporo osób, wpływ na nie jest często żaden.

    Jeszcze taki przykład z życia wzięty - noszę ze sobą aparat, w pracy akurat pojawiła się koleżanka w nowej fryzurze, postanowiłem to uwiecznić - dość ciemno, ale na ISO 1600, f/1.8, 1/60s dam radę. W pobliżu okna będzie dobrze. Na przerwie obiadowej wybieram się na miasto, akurat moją uwage zwraca okolica lodziarni, ładnie rozłożone parasole, sprzyjająca kompozycja tłumu. Cyk, powiedzmy: ISO 200, f/7.1, 1/250. Wieczorem wybieramy się na kręgle - tu już warunki koszmarne, więc analog zawiódłby dość mocno, ale D700 daje radę. ISO 2000-3200, f/1.4-2.0, 1/80s-1/200s. Czasem z lampą, czasem bez - bo włączono fajne ultrafioletowe światło. Potem bilard, mocne światło znad stołu, ciemność dookoła - ale też można coś uwiecznić ciekawego. Być może unikalnego?
    Jeden aparat, jedna matryca. Przy fotografii analogowej musiałbym się chyba nieźle napocić, żeby tego samego dnia, czasem zmęczony pracą, wykonać poprawnie zdjęcia w każdych z tych warunków. Raczej nie wykonałbym ich wcale, lub nastawił się na jedną z tych sytuacji. Co lepsze, w każdych z tych warunków mogę natychmiast sprawdzć efekt końcowy, ewentualnie skorygować pomyłkę. To nadal nie sa większe możliwości?

    No, ale dość chyba już na ten temat. Niech lepiej pojawi się więcej interesujących pozycji książkowych.

  4. #184

    Domyślnie

    Witam..
    Mam pytanie odniśnie książki "Światła i cienie w fotografii" Autor: Karpiłowski Leonard (nie Dederko) wyd. 2008 http://www.wnt.pl/product.php?action...d_id=959&hot=1
    To nowa pozycja, z tego co widzę po opisach (np. http://www.sredniformat.pl/index.php?id=50,403,0,0,1,0, http://merlin.pl/Swiatla-i-cienie-w-....html#fullinfo) może być całkiem ciekawa - czy może ktoś zetknął się już z tą książką na żywo i coś może napisać?
    Pozdrawiam

  5. #185
    Ostatnio edytowane przez maciekjak ; 07-10-2008 o 14:33
    N D800|N 24-70/2.8|N70-200/2.8|N 85/1.4|

  6. #186

    Domyślnie

    Sporo ciekawych pozycji sie przez wątek przewinęło.
    Mam pytanko czy są jeszcze tak dobrzy ludzie na Forum i wrzucą na ftp albo podeslą jakiegoś dobrego linka do Michael Freeman "Fotografia Studyjna"

    A dla miłośników MAKRO ta pozycja wydaje sie być ciekawa
    //www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=produc tList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=2509 "]http://www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=produc tList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=2509[/URL]
    Canon 1D MARKII, 24-70 f/2.8 L, NIKON D700, sigma 8 f/3.5, wkrótce N 14-24, N 24-70

  7. #187

    Domyślnie

    Focę od dłuższego już czasu. Ale ... no właśnie to ale. Nie brałem się do tej pory za jakąkolwiek ( wstyd przyznać ) obróbkę. Czy możecie coś polecić sensownego i zrozumiałego.
    Akurat teraz mam w rękach M.Freemana, Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej. Czy ta pozycja jest godna nabycia?
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yoora Zobacz posta
    Akurat teraz mam w rękach M.Freemana, Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej. Czy ta pozycja jest godna nabycia?
    Skoro akurat masz ją w ręce, to lepiej Ty nam powiedz, czy jest warta nabycia Właśnie ostatnio widziałem w sieci, że pojawiła się ta książka Freemana i też się zastanawiałem, czy warta zakupu. Mam m.in. jego książkę "Okiem fotografa" i muszę powiedzieć, że mi bardzo podeszła.
    Coraz więcej sprzętu (D70s pozostał), tylko ciągle czasu i umiejętności mało

  9. #189

    Domyślnie

    Nie znam tej ksiazki ale sadzać po autorze to jaiś błędów logicznych w niej nie bedzie. Wiec mozna polecić w ciemno..
    Ale rodzi się pytanie jaka obróbka Cię interesuje.. Jesli cyfrowa ciemnia typu PS Lr Adobe to moze coś z pozycji Scotta Kelby
    http://helion.pl/ksiazki/sekcyf.htm
    Powiedz jeszcze jakie oprogramowanie chodzi Ci po głowie i jak dobrze sobei w nim radzisz to coś może bede mógł polecić
    Canon 1D MARKII, 24-70 f/2.8 L, NIKON D700, sigma 8 f/3.5, wkrótce N 14-24, N 24-70

  10. #190

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maciej_j Zobacz posta
    Nie znam tej ksiazki ale sadzać po autorze to jaiś błędów logicznych w niej nie bedzie. Wiec mozna polecić w ciemno..
    Ale rodzi się pytanie jaka obróbka Cię interesuje.. Jesli cyfrowa ciemnia typu PS Lr Adobe to moze coś z pozycji Scotta Kelby
    http://helion.pl/ksiazki/sekcyf.htm
    Powiedz jeszcze jakie oprogramowanie chodzi Ci po głowie i jak dobrze sobei w nim radzisz to coś może bede mógł polecić
    Mam starą wersję Photoshop Elements 5.0 i .... dobre chęci. Będę potrzebował coś do RAW-ów i późniejszej obróbki.
    A jak napisałem wcześniej - w te klocki to jestem jak ta trawa późną wiosną - totalnie zielony.
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

Strona 19 z 119 PierwszyPierwszy ... 917181920212969 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ksiązki do nauki Lightrooma - jaka?
    By smogg9 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-02-2016, 20:14
  2. Książki o fotografii ślubnej
    By sebastian.zbytniewski in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 11-10-2015, 03:46
  3. materiały do nauki fotografii
    By migafka in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-12-2013, 22:44
  4. Książki o fotografii ślubnej
    By Floyd Rose in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2010, 23:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •