Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Problem 5100 z obiektywami m42

    Witam
    Chciałem pobawić się Nikonem 5100 z obiektywami z gwintem m42, pentacon 1.8/50 i CZ Sonar 135. Niestety pentakon ostrzy tylko w odległości 70 cm od obiektu i to ustawiony na nieskończoność. Nie wiem czy popełniam bład czy coś nie tak z aparatem. Instrukcję przeczytałem, ustawienia manual. Sprawdziłem obiektyw na posiadanych KM 7D i Sony 580, żdnych problemów. Pentakon Z 2 m ostrzy na 2 m opisane na obiektywie. Jako że przez lata fociłem KM i Sony to być może popełniam jakiś głupi bład. Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Czyli wszystko jest jak powinno być.

    Nikon ma mocowanie obiektywu dalej od matrycy, więc bez odpowiednich akcesoriów (np. adapter z soczewką) lub przeróbek obiektywów nie będą ostrzyły na nieskończoność.

  3. #3

    Domyślnie

    Sonara 135/3.5 bardzo łatwo przerobić. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=114699
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Jak masz przejściówkę m42 na Nikon F bez soczewki, to żaden obiektyw m42 nie będzie Ci ostrzył na nieskończoność. Niektóre da się wyjustować ale większości nie. Potrzebna przejściówka z soczewką.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  5. #5

    Smile

    Sliczne dzięki za informację. Rzeczywiście masz rację odległość miedzy obiektywem a matrycą nie jest "standardowa" dla obiektywów m42. Przy ustawieniu na obiektywie odległości 1m, rzeczywista odległość ostrzenia to 0,6m. W miarę normalnie pracuje się po założeniu konwertera x2. Myślałem że już nigdy nie będę z niego korzystał.
    Jeszcze raz dziękuję

    To mam dylemat. Raczej kupię przejścówkę pomimo że trochę stracę na jakości. Jeszcze czasami lubię zrobić fotę
    KM 7D z Sonnarem. Zestaw ładnie rysuje. Gdyby można było przerobić Pentacona to nie zastanawiałbym się.
    Może ktoś próbował?
    Ostatnio edytowane przez bognik ; 03-11-2012 o 18:40 Powód: Łączenie postów

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •