Close

Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1

  Exclamation STARY regulamin zabawy w RAWki

  ZASADY "ZABAWA W RAW-ki"

  1. Opis zabawy

  Zabawa polega na obrabianiu zdjęcia w RAW przez uczestników zabawy, a następnie głosowanie przez użytkowników, która wersja jest wg nich najlepsza.

  Zdjęcie zgłasza zwycięzca głosowania poprzedniej "tury". Zdjęcie obrabiane jest w programie graficznym tzw. "wywołarka RAWów" np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, Luminar, On1, DarkTable). Po około tygodniu, wszystkie prace są wrzucane do specjalnego wątku, gdzie jest ankieta i forumowicze sami głosują na najlepsze wg nich zdjęcie. Zabawa pokazuje na jak wiele sposobów można obrobić zdjęcie w zwykłej 'wywołarce'.


  2. Szczegółowe zasady

  2.1 Używamy tylko i wyłącznie programu do wywoływania plików RAW, np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, Luminar, On1, DarkTable, czy też innego podobnego programu. Wyjątkiem jest przeskalowanie, odszumienie i wyostrzenie obrazu końcowego, do czego można wykorzystać dowolny edytor graficzny (Photoshop, GIMP, Paint Shop Pro, Photo Paint, NIK itp.)

  2.2 Nie można używać wtyczek zewnętrznych, np. Nik Software, Perfect Effects, poza tym dozwolone jest korzystanie z pełnej funkcjonalności danego programu do wywoływania plików RAW, z ewentualnymi ograniczeniami wynikającymi z punktu 2.3

  2.3 Autor pliku RAW danej edycji może zastrzec wyłączenie lub ograniczenie niektórych narzędzi w odniesieniu do konkretnej edycji (np. nie wolno kadrować czy używać narzędzia w rodzaju Spot Removal); ograniczenia te powinny być zaprezentowane przy rozpoczęciu edycji. Niezastosowanie się do tych ograniczeń prowadzi do dyskwalifikacji pracy, ostateczne słowo w razie niejasności ma autor pliku RAW.

  2.4 Można przysłać jedną pracę na jedną edycję. Należy zachować na komputerze plik .xmp (ACR, lightroom), .set (z CNX) lub inny plik ustawień z wybranego przez siebie programu, w przypadku pliku DNG należy zachować kopię całego pliku. W przypadku podejrzenia o ingerencję zewnętrznego oprogramowania, kierujący zabawą może poprosić o jego przesłanie. Nie przesłanie pliku XMP/DNG na prośbę kierującego zabawą spowoduje dyskwalifikację pracy.

  2.5 Praca powinna mieć maksymalnie 1280px szerokości w przypadku poziomego kadru, 900px wysokości przy pionowym kadrze (bez dodatkowych ramek i innych udziwnień). W przypadku wysłania pracy o proporcjach 1:1 (kwadrat) oba boki nie powinny przekraczać 900px

  2.6 Adres do wysyłki: pojedynki.nikoniarze@gmail.com

  2.7 Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila informację np.: Zabawa w Rawki Nr ...

  2.8 Pliki proszę oznaczyć swoją nazwą użytkownika z forum: nazwa.jpg

  2.9 Nie głosujemy na swoją prace. Głos taki nie będzie liczony. Po zakończeniu głosowania ankieta będzie edytowana, do numeru pracy zostanie przypisany jej autor, a głosy będą upublicznione. Będzie widać na kogo głosowałeś i czy przypadkiem nie na samego siebie.

  2.9.1 W przypadku zagłosowania na więcej prac niż dopuszcza edycja zabawy wszystkie głosy zostaną anulowane.

  3. Autor zwycięskiej pracy a praca

  3.1 Zwycięzca konkursu rozpoczyna kolejną turę zabawy. W przypadku remisu, następuje głosowanie dogrywkowe.

  3.2 Wątek do komentowania zdjęć powstaje w momencie umieszczenia ankiety. Zaleca się nie dyskutowanie bezpośrednio o danych zdjęciach w czasie głosowania ( takie dyskusje są wielce wskazane po zakończeniu głosowania) aby nie sugerować głosującym jak mają oddać swój głos. W kwestiach spornych Należy wysłać PM do prowadzącego w celu rozstrzygnięcia problemu.

  3.3 W razie gdy zwycięzca nie postawi następnego wyzwania, wystawi je kolejna osoba wg rankingu

  3.4 W przypadku wykrycia oszustwa (nie przestrzegania w/w zasad), zdjęcie zostaje zdyskwalifikowane, nie podlega głosowaniu. W kwestii wątpliwej, głosowanie w sprawie dopuszczenia zdjęcia do finału zabawy, na zasadzie głosowania (ankieta), większość głosów decyduje.

  4. Moderacja pracy do głosowania

  4.1 W celu zapewnienia anonimowości, przed głosowaniem prowadzący usuwa dane EXIF z pliku autora. Nadal zachęcam do pozostawiania exif w plikach JPG dla weryfikacji przez prowadzącego.
  4.2 Prowadzący weryfikuje wielkość pracy w sposób automatyczny, jeżeli wielkość pracy jest niezgodna z pkt 2.5 regulaminu automat ustawi poprawną rozdzielczość, pozostawiając pozostałe wartości zdjęcia bez zmian. Jeżeli użytkownik nie chce pozostawić operacji zmiany rozmiaru prowadzącemu musi bezwzględnie pilnować punktu 2.5 regulaminu.
  4.3 Prace są numerowane w sposób przypadkowy za pomocą automatu losującego.

  5. Wyróżnienie pracy przez autora RAWka

  5.1. Wprowadzamy zdjęcie wyróżnione przez autora przesłanego RAWka. Zdjęcie to pojawi się jako czwarta pozycja pod trzeba pierwszymi miejscami na podium.
  5.2. Zdjęcie wyróżnione dostaje 5 pkt do tabelki z wynikami.
  5.3. Autor przesyła swoje wyróżnienie w trakcie głosowania wraz z dopiskiem dlaczego wyróżnia daną pracę.

  --------------------------------------
  Jak w LR uzyskać plik .xmp ?

  a/ aby na stałe ustawić zapisywanie plików xmp należy w otwartym programie LR wykonać następujące czynności:
  EDIT ==> CATALOG SETTINGS ==> zakładka METADATA, zaptaszkować AUTOMATICALLY WRITE CHANGES INTO XMP

  b/ aby jednorazowo zapisać plik .xmp można użyć skrót klawiaturowy : CTRL+S

  plik .xmp zapisuje się w katalogu, w którym znajduje się nasz plik raw, który obrabiamy;
  zapisuje się z taką samą nazwą jak raw tylko ma rozszerzenie *.xmp


  --------------------
  Zmiany w regulaminie:

  2018.09.01
  - Uszczegółowiony punkt 2.5 o wymiary kwadratu.
  - Dodany punkt 2.9 dotyczący uszczegółowienia głosowania i wyników ankiety.
  - Dodany punkt 2.9.1 dotyczący zachowania prowadzącego w przypadku, gdy głosujący zaznaczy więcej prac, niż dopuszcza dana edycja zabawy.( @crusiek )

  2018.10.31
  - Dodany punkt 4 dotyczący moderacji prac w celu zapewnienia anonimowości.
  - Dodany punkt 5 dotyczący Wyróżnienia pracy przez autora RAWka.

  2018.12.07
  - Zmiany do wprowadzenia w regulaminie w sekcji CODE - białe pola.
  - W związku ze zmianami przestanie obowiązywać wyrażenie zgody na publikację XMP, XMP nie będą publikowane.

  2020.01.30
  - Zmiana w punkcie 3.1, ustalająca bezpośrednią dogrywkę.
  - Doszczegółowienie punktu 3.2, dotyczącego dyskusji podczas głosowania.
  Ostatnio edytowane przez crusiek ; 03-05-2020 o 13:24 Powód: Dodanie zapisu o nie głosowanie na siebie
  Psychotrop vel Grzegorz Lucjan Laska von Lasocki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •