Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    12

    Domyślnie D90 szumi na ISO 200?

    Witam,
    Ostatnio zwróciłem uwagę na dużo gorsza jakość zdjęć z mojego d90 w porównaniu do d70s kolegi. W moim d90 znaczne szumy widać już na ISO 200, natomiast zdjęcia z D70s są „gładkie jak szyba”. Może ktoś spojrzeć na zamieszczone zdjęcie i powiedzieć co jest grane? Czy ten typ (d90) tak ma? Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, ale teraz zaczyna mnie to denerwować. Zdjęcia nocne robione na wysokim ISO lub na długich czasach wyglądają lepiej niż te z ISO 200 w słoneczny dzień. Spowodowane to jest pewnie włączonym odszumianiem w puszce, ale strasznie martwi mnie to ISO 200. Zamieszczam crop 100%, exif zachowany. Czy z puszka jest coś nie tak, ten typ tak ma, a może ja się czepiam?


  2. #2

    Domyślnie

    Sharpness hard zobaczyłem w exifie.
    Fuji S3Pro || Nikkor 35/1.8G DX; 50/1.8D

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remol71 Zobacz posta
    Sharpness hard zobaczyłem w exifie.
    W puszce mam ustawione standardowe przetwarzanie obrazu z wyostrzaniem podbitym do 6 (w 9-cio stopniowej skali). Zdjęcia wołam w nx 2 nie wyostrzając dodatkowo, jedynie zmiana ekspozycji i kontrastu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mardyl1 Zobacz posta
    W puszce mam ustawione standardowe przetwarzanie obrazu z wyostrzaniem podbitym do 6 (w 9-cio stopniowej skali). Zdjęcia wołam w nx 2 nie wyostrzając dodatkowo, jedynie zmiana ekspozycji i kontrastu.
    Jak pisał Remol71 - ten twój "szum" jest powodowany przez wyostrzenie.

    Zrób zdjęcia z RAW lub bez wyostrzania, to będziesz miał bez szumu.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ale ja robię w RAW, nx domyślnie czyta profil i potem tak to wychodzi. Mam wyłączyć w ogóle w puszce wyostrzanie i ostrzyć dopiero po wywołaniu w nx do jpg?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mardyl1 Zobacz posta
    W puszce mam ustawione standardowe przetwarzanie obrazu z wyostrzaniem podbitym do 6 (w 9-cio stopniowej skali). Zdjęcia wołam w nx 2 nie wyostrzając dodatkowo, jedynie zmiana ekspozycji i kontrastu.
    To jest spore wyostrzanie. Na dodatek D70s bardzo słabo wyostrza przy ustawieniach fabrycznych, więc masz nieco zafałszowany obraz. Porównaj z d50 to ci przejdzie.

    Swoją drogą - ustaw niższe wyostrzanie, to sam się przekonasz. Przy sporej ilości pikseli do małych fotek nie musisz wyostrzać praktycznie wcale, bo zrobi to maszyna skalując fotkę.
    Przy takim ostrzeniu tracisz dużo detalu. Popróbuj i wybierz ustawienia najlepsze dla ciebie, jeśli nie lubisz NEF-ów.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Faktycznie, teraz wywołałem to zdjęcie przy ustawieniach fabrycznych (wyostrzanie na 3) i jest lepiej. Minusem jest to, że widać spadek ostrości. Myślałem, ze jak ustawię wyostrzanie na 6 to zdjęcia będą ostre, a ja nie stracę na jakości. Widać chciałem być za leniwy. Te ustawienia sprawdzały mi się na początku, jak robiłem w jpg, a nie w raw.

    Przerazilem się, że z puszką coś jest nie tak, a jak się okazuje jak zwykle zawodzi czynnik ludzki

  8. #8

    Domyślnie

    Przy okazji takiego tematu. Wydaje mi się, że wyciągając cienie w ViewNX poprawia się automatycznie ostrość- moje subiektywne odczucie- i działa to lepiej niż wyostrzanie. I właśnie korzystam z korekcji ekspozycji, czasami WB i głównie Shadow Protection i Color Buster, bo często kolory są "wypłowiałe" po nadmiernym "szaleństwie" z cieniemi

  9. #9

    Domyślnie

    To jak to w końcu jest??? Zdjęcie robione w RAW na które ustawienia puszki nie maja żadnego wpływu a zmiana ustawienia wyostrzania nagle wpływa na efekt końcowy...
    D7200|S17-50 2.8|S8 3.5cs2|70-300VR|

  10. #10

    Domyślnie

    Nx chyba używa ustwień puszki do wywołania rawa.
    Acr nie używa.
    D600
    14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
    28-75,70-210

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •