Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie D70S - dziwne artefakty na zdjęciu

    Witam serdecznie
    Jestem użytkownikiem Nikona D70S, mam do niego szkło 17-70, KIT bodaj.
    Ostatnio robiłem zdjęcia po zachodzie słońca, z czasem naświetlania 30s
    Przeglądając zdjęcia na komputerze zobaczyłem że na drzewach są "gwiazdy".
    Masa kropeczek. Jest to widoczne jeszcze na jednym zdjęciu...
    Zrobiłem tym aparatem trochę ponad 1500 zdjęć odkąd go kupiłem,
    owe dziwne kropki są widoczne jedynie na 2. Co to może być?


  2. #2
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Hot piksele.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #3

    Domyślnie

    Przegrzewająca się matryca ?
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  4. #4

    Domyślnie

    redukcja szumu dla długich czasow naswietlania wlączona?
    D600 / Tamron 17-35 2.8-4 DI OSD / N70-300 VR IF ED / N35 1.8 ED
    Olympus E500 / Sigma EX 30 1.4 / Zuiko 14-42 /

  5. #5

    Domyślnie

    To powinieneś się cieszyć, że po 30 sekundach tylko tyle tego wyskoczyło przy matrycy CCD.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  6. #6

    Domyślnie

    Matryca. Przy długim czasie naświetlania grzeje się i piksele nie rejestrują informacji. Nie do usunięcia. Przy krótkim czasie będzie wszystko OK. Ew. robić dłuższe przerwy przy takich czasach pomiędzy zdjęciami. Jak ostygnie powinno być lepiej. Można się bawić w programie graficznym, ale to robota dla myślących inaczej
    "Hoty" raczej nie - te są chyba czerwone, a martwe - czarne.
    Tutaj jest... podpis

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amirez Zobacz posta
    Matryca. Przy długim czasie naświetlania grzeje się i piksele nie rejestrują informacji. Nie do usunięcia. Przy krótkim czasie będzie wszystko OK. Ew. robić dłuższe przerwy przy takich czasach pomiędzy zdjęciami. Jak ostygnie powinno być lepiej. Można się bawić w programie graficznym, ale to robota dla myślących inaczej
    "Hoty" raczej nie - te są chyba czerwone, a martwe - czarne.
    Raczej trochę na odwrót... Matryca grzejąc się rejestruje więcej niż powinna. Hoty maja kolor czerwony lub niebieski lub zielony, lub dowolny, zależy ile pikseli w grupie...



    Te plamki, to "hot pixele". Jeśli występują tylko przy dłuższych czasach lub wysokich ISO, to normalne. Wszystkie matryce tam mają. A CCD szczególnie. Jak są na wszystkich zdjęciach, to znaczy że piksel na matrycy ma problem :/
    Hot pixele, właśnie takie pixele, które są jaśniejsze od innych. Mogą mieć dowolny kolor, ale najczęściej R/G/B lub białe/szare. Matryce CCD są dość wrażliwe na temperaturę, a im dłuższy czas tym bardziej się grzeje. Niektóre piksele wtedy "podają" bzdurne informacje, co objawia się jaśniejszym/jasnym punktem.
    Taki efekt możesz usunąć włączając wspomnianą wcześniej redukcję szumów (lub redukcja szumów dla długich czasów), bo te hot piksele są stałe dla danego czasu i czułości ISO.

    Przy 30s lub dłuższych czasach mogą się jeszcze pojawić fioletowo-różowe przebarwienia w górnych rogach zdjęcia - też normalne
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 01-09-2012 o 22:32

  8. #8

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •