Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70
  1. #1

    Domyślnie Klawiatura do Lightrooma

    Witam

    Od pewnego czasu siedzi mi w głowie projekt którym chciałbym się podzielić. Zainspirowany projektem Paddy chce zbudować specjalistyczną klawiaturę do Lightrooma.

    Ogólne założenia są następujące:
    - klawiatura będzie wymagała do pracy małego skryptu uruchomionego na komputerze (nic wielkiego, dla windowsa będzie to skrypt AutoHotHey)
    - Projekt póki co oparty na Arduino - klawiatura będzie tzn shieldem do Arduino Leonardo
    - Podłączenie do komputera za pomocą USB
    - Wysoka ergonomia i kultura pracy. Urządzenie ma przyspieszyć pracę na LR
    - Dostosowane do LR4 (a właściwie Proces Version 2004)
    - Po wycięciu części funkcji być może również do wtyczki Camera Raw

    Jak ma działać? Klawiatura będzie zawierała zestaw klawiszy przypisanych do odpowiednich suwaczków lub określonych funkcji. Wiadomo, naciśnięcie klawisza funkcyjnego będzie powodowało określoną reakcje (np przejście do modułu develop, skasowanie zaznaczonego zdjęcia, oznaczenie gwiazdką itp)

    Naciśnięcie klawisza przypisanego do suwaka spowoduje, że stanie się on aktywny (obecnie efekt ten można wywołać klikając na nazwę danego suwaka). Następnie za pomocą obracanej gałeczki będziemy przesuwali wybrany suwak w prawo i lewo.

    Dochodząc do meritum: mam przygotowany projekt takiej klawiatury, jednak chciałbym skonsultować z innymi użytkownikami czego brakuje a co jest niepotrzebne. Projekt znajduje się tutaj

    Wymiary... Początkowo miały być porównywalne ze zwykłą klawiaturą, jednak ostatnio postanowiłem zminiaturyzować cały projekt. Będzie miał wymiary 240x84mm. Czy dobrze czy źle to też pozostawiam do dyskusji.

    Co już mam:
    - Częściowo napisany skrypt obsługujący zdarzenia w LR
    - Działające urządzenie z kilkoma klawiszami i impulsatorem (póki co mechanicznym) na płytce prototypowej
    - Oczywiście napisane część programu na arduino
    - Pomysł i wykonawcę na obudowę (panel przedni i klawisze ze szczotkowanego aluminium, boki prawdopodobnie z prawdziwego drewna)

    Chętnie poznam Wasze opinie na temat samego urządzenia, sposobu działania, zasadności samego projektu, ergonomii itp. Wszystkie nowe pomysły i sugestie miło widziane.
    Canon 5dII

  2. #2

    Domyślnie

    zbawco
    jestem pierwszym chętnym do zakupu

  3. #3

    Domyślnie

    kurcze... oglądając klawiatury montażowe , myślałem o czymś podobnym do fotografii
    a tu proszę...
    liczę ze twój projekt dobrnie do końca
    swoją droga na kickstarterze możesz spróbować ...?

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    ja takie biorę dwie!
    mam nadzieję że o Makach nie zapomnisz informuj na bierząco super pomysł

    uwagi:
    -pl & eng
    -reset silder dał bym w innym miejscu np obok pokrętła tylko że na górze z lewej (tu gdzie jest można by przypadkowo wciskać.
    Uczę się... Dobry sprzęt, kijowe umiejętności

  6. #6
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  7. #7

    Domyślnie

    Zapowiada się świetnie.
    Na ile orientacyjnie wyceniasz koszt produkcji ?

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Też bym się pisał Ciekawe jak cenowo

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paparazzi89 Zobacz posta
    ja takie biorę dwie!
    mam nadzieję że o Makach nie zapomnisz informuj na bierząco super pomysł

    uwagi:
    -pl & eng
    -reset silder dał bym w innym miejscu np obok pokrętła tylko że na górze z lewej (tu gdzie jest można by przypadkowo wciskać.
    Jeśli tylko na maki jest odpowiednik AutoHotKey to da się zrobić. Co do uwag to reset faktycznie jest w dziwnym miejscu, ale nie wiedziałem gdzie go wsadzić

    Cytat Zamieszczone przez przem426 Zobacz posta
    Widziałem jak pisałem na początku paddy był inspiracją do tego projektu

    Cytat Zamieszczone przez rychu_cmg Zobacz posta
    Zapowiada się świetnie.
    Na ile orientacyjnie wyceniasz koszt produkcji ?
    Koszty produkcji 1 sztuki prototypu są wysokie (jeśli nie bardzo wysokie)
    - arduino ok 70zł - ale jako, że arduino jest open source to może uda się je scalić z płytką klawiatury. Muszę zapoznać się z licencjami. Szacuję, że koszt mógłby spaść co najmniej o połowę
    - impulsator optyczny (ok 70zł) - częste używanie i niejednokrotnie szybkie kręcenie niejako wymusza zastosowanie porządnego impulsatora. A wiadomo dobre = drogie. Nie za bardzo widzę możliwości wymiany tego elementu tak aby nie stracić na ergonomii pracy
    - Obudowa ze szczotkowanego aluminium + grawer na każdym przycisku to ok 350zł. Bez graweru jakąś stówkę mniej. Całość wykonana na frezarkach CNC. Przypominam, że jest to koszt 1 sztuki prototypu. Przy większej ilości oczywiście będzie taniej. O ile? Tego jeszcze nie wiem. Będę oczywiście robił wszystko aby cena była jak najmniejsza, ale nie kosztem jakości.
    - Płytka drukowana to jakieś 70zł, też przy jednej sztuce - całość w prototypie będzie na mikrostitchach, być może zostanie zastąpiona ścieżkami na foliach tak jak ma to miejsce w normalnych klawiaturach za 20zł.

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Jaka ma być cena końcowa?
    To niestety zagadka również dla mnie. Pierwotnie myślałem aby udostępnić cały projekt jako OpenSource + nieprzymusowe dotacje i zapewne tak się stanie. Jak wcześniej wspominałem, problemem jest jednostkowa produkcja co sprawia, że koszty nawet samej produkcji są koszmarnie wysokie, co jest niejako bez sensu przy założeniu że ma być OpenSource. Szukam rozwiązania tego problemu, myślałem też o kickstarterze jak już ktoś to zaproponował. Najpierw musi być w pełni działający złożony protopyp. Resztą będę zajmował się później.


    Cieszę się, że jest jakiś odzew w porównaniu do wątku na CB Jest to na prawdę motywujące.
    Canon 5dII

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •