Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pułapka ostrości

    Witam. Mam pytanie o "pułapkę ostrości" - jakie ustawienia. Fotografuję ptaki (małe), których jest dużo na łące. Ustawiam zestaw na statywie i na AF, a ostatnio ustawiam na manuala. Mam już wiele statyków i kilka dynamików , lecz poluje na ujęcia w locie i tutaj bodajze jest potrzebna ta "pułapka". Zgóry dziękuje za info. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez FHR ; 17-07-2012 o 00:33 Powód: "bodajrze"

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Podepnę się do wątku:

    Ja wiem, że jest tak:

    Musisz wyostrzyć w punkcie, w którym nic nie ma; np w miejscu gdzie wjedzie auto. I wtedy trzymasz spust. Jak auto wjedzie to aparat strzeli.
    Krótko mówiąc aparat czeka ze zrobieniem zdjęcia do chwili wyostrzenia. A że AF masz tylko pod przyciskiem AF-ON a nie pod spustem migawki, to będzie z wciśnięty spustem czekał tak długo, aż nie pojawi się obiekt w punkcie ostrości.
    Zrób sobie eksperyment; wyostrz na jakimś przedmiocie (przyciskiem AF-ON). Cofnij się kilka kroków. Namierzaj dany obiekt, który teraz nie będzie ostry trzymając spust migawki i podchodź do obiektu. Aparat nie zrobi zdjęcia aż nie osiągniesz odległości, w której wsześniej wyostrzyłeś.
    lub tak:

    - ustawiasz Autofocus w tryb AF-S
    - w menu ustawień osobistych, elementy sterujące, pozycja f4 i przypisujesz guzikowi AE-L/AF-L -> AF-ON
    - nie dotykając spustu migawki ustawiasz ostrość przyciskiem AE-L/AF-L na wybrany punkt i po ustawieniu, puszczasz przycisk
    - Kadrujesz (cały czasz jeszcze nic nie wciskasz) tam gdzie chcesz, bele nic nie było w punkcie ostrości
    - Wciskasz spust migawki do oporu i trzymasz - migawka się nie wyzwoli do momentu aż coś się znajdzie w wybranym punkcie ostrości
    co na jedno wychodzi.

    Natomiast ja jestem zbyt leniwy na taki 'dulczenie'. Nie daleko mojego balkonu rośnie drzewo, na którym czasami jakiś ptak usiądzie. Chciałbym móc ustawić aparat na "auto pułapkę" i za jakiś czas przyjść i sprawdzić 'co się złapało'. W tej chwili, nie dość że w wizjerze ciemno (zamknięta klapka - dla poprawnego pomiaru ekspozycji), to jeszcze na pilocie cały czas naciśnięty przycisk - i czeka. Jak się coś zjawi na wybranej gałęzi, to aparat pstryknie i... ...i koniec - już więcej nie pstryknie. Muszę znowu wszystko ustawiać od nowa, żeby uzyskać następne zdjęcie. Mnie natomiast chodzi o to, żeby np. za godzinę przyjść i podejrzeć ile zdjęć się zrobiło i jakim ptakom.

    Jak to zrobić ?

    Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  4. #4

    Domyślnie

    No i
    jak doszedłes do tego? Mnie się wydaje ze to osiagniesz interwalometrem. W D700 to masz
    Ostatnio edytowane przez Piotrek 77 ; 01-11-2012 o 14:56 Powód: Literowka
    N i pare gratów

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotrek 77 Zobacz posta
    Bo i jak doszedłem do tego? Mnie się wydaje ze to osiagniesz interwalometrem. W D700 to masz
    Ok. ale interwałometr zrobi mi zdjęcie zawsze (czy ptak usiadł na gałęzi, czy nie było go w ogóle) a ja chcę tylko wtedy, gdy się coś pojawi.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    no może nie do końca, bo tam także ustawia ostrość i zauważyłem że jak nie złapie to nie robi zdjęcia
    N i pare gratów

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli mogę mieć kilkadziesiąt zdjęć ostrej samej gałęzi, a ja chcę zdjęcia tylko wtedy, gdy się tam coś pojawi --> np. 6 zdjęć ptaszków z dzisiejszego ranka (kolejno przylatywały i siadały na gałęzi).
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •