Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Naprawa Nikkora 18-55mm

    Witam forumowiczów. Od dłuższego czasu posiadam Nikona D5100 i 4 obiektywy. Nikkor 55-200mm VR oraz 18-55mm VR, do tego teleobiektyw 2x oraz szerokokątny 0.45x.
    Problem jest taki że niedawno spadł mi aparat z osadzonym Nikkorem 18-55mm i kiedy go podniosłem autofocus nie funkcjonował i przednia część obiektywu się chwieje. Gwarancja odpada ponieważ aparat spadł z mojej winy ponieważ źle przywiązałem pasek do aparatu :/ Zatem jedyne co mi teraz pozostaje to naprawa go osobiście. Mimo że używam ciągle manualnego focusa jest to trudne gdyż obraz mi się chwieje, a co gorsza kiedy osadzę dodatkowo szerokokątny zdjęcie z efektem rybiego oczka wychodzą krzywe.
    Prosiłbym o jakąś radę ponieważ jak wszyscy wiemy to drogi sprzęt i nie chciałbym tego spartolić
    Posiadam już potrzebne śrubokręty.
    Proszę o szybką odpowiedź i dzięki za przeczytanie posta.
    Pozdrawiam, Michał

  2. #2

    Domyślnie

    zrób zdjęcia "obrażeń" na początek... i wstaw tu
    Wtedy będzie łatwiej nam określić co się zepsuło/ułamało lub wymaga wymiany...
    Czasem lepiej zapłacić za serwis, np fixation (http://www.fixationuk.com/Fixation/F...0-%20Home.html) niż samemu coś zepsuć. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu naprawach to możesz sobie tak łatwo nie poradzić jak Ci się wydaje...

  3. #3

    Domyślnie

    W tym wypadku co najwyżej mogę wrzucić krótki filmik bo zdjęcia nie ma czego robić, bo wizualnych obrażeń nie ma, tylko bardziej coś w środku się naruszyło.
    Za chwile zrobię filmik i wrzucę i dam link.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawlik32 Zobacz posta
    Prosiłbym o jakąś radę ponieważ jak wszyscy wiemy to drogi sprzęt i nie chciałbym tego spartolić
    Przecież to najtańszy obiektyw Nikona, nowy około 300 zł, używane jeszcze taniej.
    Naprawa może być nieopłacalna, zależy co uległo uszkodzeniu, mogło coś pęknąć.
    Nie wiem czy sam sobie z tym poradzisz, serwis raczej nieopłacalny.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  5. #5

    Domyślnie

    Serwis jest zdecydowanie nieopłacalny. Ciesz się założycielu wątku, że to ten obiektyw. Ja dziś wywaliłem 7 koła na to, co utopiłem miesiąc temu, a utopiłem nówkę sprzęcior. W serwisach zdzierają jak cholera. Poza tym nigdy nie wiesz, jak bardzo się do naprawy przykładali i po niedługim czasie może się okazać, że pojawią się problemy. Dlatego ja wolałem jednak wyskoczyć z kasiory i mieć pewność, że wszystko będzie działać, a jak nie, to naprawią za free.
    Nikon D7000 + N50 f1.8 + T 10-24 f3.5-4.5 + T 28-75 f2.8 + N 18-55 f3.5-5.6 + N 55-200 f4-5.6. Nikon D60, Canon EOS 300 + C28-90 f3.5-5.6, Zenit 11 + Helios 58 f2, Flexaret VI Automat.

  6. #6

    Domyślnie

    Mi się wydaje że uszkodzeniu mógł ulec sam aparat również...
    Obiektyw to mały wydatek, nawet za 36.5 funta na ebay za jakiegoś używanego parcha
    Kita to ja bym od razu wyrzucał jak nie działa i nie bawił się w naprawę no chyba że hobbystycznie we własnym zakresie albo sprzedać gdzieś na części...

    Ale body po upadku może nie być takie łatwe w naprawie. D5100 to nie jest jakaś rewelacja ale naprawa w serwisie może być czasem jednak tańsza niż kupno nowego body.
    Ja bym wysłał na wycenę i wtedy myślał co dalej (przyjmuję że specjalistą w naprawach nie jesteś skoro zadajesz takie pytania na forum, więc możliwość zepsucia jeszcze czegoś dodatkowo podczas naprawy jest duża)

  7. #7

    Domyślnie

    http://www.youtube.com/watch?v=Lezh7gCw5AY
    tutaj jest vid. ze auto focus nie funkcjonuje z tym obiektywem;
    http://www.youtube.com/watch?v=Lu_nRxpuTLo
    a tutaj jest filmik na którym pokazuje jak rusza się przednia część obiektywu.
    ale skoro mówicie że lepiej kupić nowy to chyba tak będzie trzeba zrobić.
    Z body wszystko jest w porządku na szczęście ponieważ kiedy dopinam drugi obiektyw, 55-200 nikkor, to AF działa jak trzeba i wszystko działa jak przez upadkiem.

  8. #8

    Domyślnie

    Odnośnie ruszania się przedniej części, to masz pękniętą jedną z tulejek, które odpowiadają za utrzymywanie przedniego tubusa. Tulejki te są osadzone na śrubkach, którymi przedni tubus jest zamocowany. Nie potrafię tego fachowo wytłumaczyć, ale mogę Ci powiedzieć jak się do tego dorwać. Musisz zdjąć gumę szeroką z pierścienia zoom, odkleić taśmę klejącą i ściągnąć przedni pierścień obiektywu, a potem także odkleić szeroki pas czarnej folii (grubszej) zasłaniającej połowę tubusa. Po odklejeniu tej folii będziesz miał dojście do wykręcenia trzech śrubek mocujących przedni tubus. Na jednej z nich będzie pęknięta tulejka. Jeżeli chodzi o AF, to w tej kwestii nie pomogę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    Odnośnie ruszania się przedniej części, to masz pękniętą jedną z tulejek, które odpowiadają za utrzymywanie przedniego tubusa. Tulejki te są osadzone na śrubkach, którymi przedni tubus jest zamocowany. Nie potrafię tego fachowo wytłumaczyć, ale mogę Ci powiedzieć jak się do tego dorwać. Musisz zdjąć gumę szeroką z pierścienia zoom, odkleić taśmę klejącą i ściągnąć przedni pierścień obiektywu, a potem także odkleić szeroki pas czarnej folii (grubszej) zasłaniającej połowę tubusa. Po odklejeniu tej folii będziesz miał dojście do wykręcenia trzech śrubek mocujących przedni tubus. Na jednej z nich będzie pęknięta tulejka. Jeżeli chodzi o AF, to w tej kwestii nie pomogę.
    Podejrzewam że nie idzie tego naprawić tak domowo i że do tego potrzeba dodatkowych części, a to definitywnie odpada. Czyli najlepiej po prostu kupić jeszcze raz ten sam obiektyw. W sumie widziałem cenę i faktycznie nie powala mnie, więc podejrzewam że niedługo zakupie go ponownie, ale zanim kupie nowy i tak rozkręcę obiektyw i spróbuje jakoś go naprawić.
    Dziękuję serdecznie za pomoc wszystkim.
    Temat do zamknięcia;
    Pozdrawiam, Michał.

  10. #10

    Domyślnie

    I ten mechanizm, a raczej cena za naprawę może zaboleć. Nie ma sensu. Kup sobie nówkę, bo tania, albo dozbieraj na wyższą półkę, bo kity, to raczej szkła do testów, a efekty jak z hybrydy za 7 stówek
    Nikon D7000 + N50 f1.8 + T 10-24 f3.5-4.5 + T 28-75 f2.8 + N 18-55 f3.5-5.6 + N 55-200 f4-5.6. Nikon D60, Canon EOS 300 + C28-90 f3.5-5.6, Zenit 11 + Helios 58 f2, Flexaret VI Automat.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •